REKLAMA

REKLAMA

Szkoły gotowe na zdalne nauczanie?

REKLAMA
Fot. Pixabay

Nowe komputery, laptopy, projektory multimedialne – taki właśnie sprzęt pojawi się niebawem w 130 szkołach na Mazowszu, w tym w 15 z subregionu płockiego. To efekt unijnego projektu realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego. Jego wartość w tym roku wynosi blisko 22 mln zł.

Nie wszyscy uczniowie mają komputery

Z raportu przygotowanego przez Federację Konsumentów wynika, że aż 50-70 tys. uczniów w Polsce nie posiada w domu komputera lub tabletu, a ponad milion uczniów współdzieli urządzenia z innymi domownikami¹. Dlatego Mazowsze już drugi rok z rzędu realizuje projekt unijny, dzięki któremu nowoczesny sprzęt komputerowy trafia do mazowieckich szkół. Jego całkowita wartość to już ponad 55 mln zł. Co istotne, sprzęt otrzymają placówki, które do tej pory nie brały udziału w projekcie, w tym 15 szkół z regionu płockiego.

Przeczytajrównież

Jak zaznacza marszałek Adam Struzik inicjatywa powstała z myślą o uczniach i nauczycielach.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– Pandemia COVID-19 znacząco odbiła się na tradycyjnym nauczaniu. Zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice musieli się bardzo szybko odnaleźć w nowej zdalnej rzeczywistości. Nie był to czas łatwy. Nie każda rodzina była w stanie zabezpieczyć swoje dziecko sprzętowo, tak aby miało ono swobodny dostęp do komputera, laptopa czy telefonu i mogło aktywnie uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Stąd nasza inicjatywa, aby przeznaczyć środki unijne na wsparcie samorządów oraz placówek edukacyjnych w zakupie nowoczesnego sprzętu także w tym roku.

Pomaga samorząd województwa mazowieckiego

Wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Adam Orliński zauważa, że realizacja tego projektu to ogromne wsparcie nie tylko dla szkół, ale też samorządów.

– Pandemia COVID-19 odbiła się na wszystkich dziedzinach życia. To trudna i nietypowa sytuacja także dla samorządów, które stanęły przed ogromnym logistycznym i finansowym wyzwaniem, jakim jest zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa czy dofinansowanie edukacji. Wiemy, że nie jest łatwo, dlatego postanowiliśmy pomóc w zakupie sprzętu komputerowego do szkół, a tym samym usprawnić codzienną pracę uczniom i nauczycielom. W ramach dwóch edycji projektu z dofinansowania skorzystało w sumie 366 mazowieckich szkół – dodaje radny.

– Zakup sprzętu do szkół to jest inwestycja w przyszłość – zaznacza wójt gminy Bodzanów Jerzy Staniszewski. – Nowe urządzenia sprawdzą się w przypadku kółek przedmiotowych, w których uczniowie nie zawsze mogą uczestniczyć. Zakupiony sprzęt komputerowy zostanie w szkołach po zakończeniu zdalnych lekcji i będzie służył uczniom. Przyczyni się też do doskonalenia umiejętności cyfrowych.




Dzięki unijnemu dofinansowaniu do szkół zostaną dostarczone nowe urządzenia i oprogramowanie. Będą to m.in. stanowiska komputerowe, urządzenia wielofunkcyjne, monitory interaktywne, laptopy, projektory oraz moduły i programy edukacyjne, w tym pakiety Office 365. Co ważne, uczniowie bez dostępu do sieci zostaną wyposażeni w internet mobilny. Program obejmuje również szkolenia oraz zdalne instruktaże, które pomogą nauczycielom i uczniom przygotować się do ewentualnego kolejnego okresu nauki zdalnej oraz efektywnie korzystać z zakupionego sprzętu.

Kto otrzymał pomoc?

W tym roku z subregionu płockiego sprzęt komputerowy otrzymają: Szkoła Podstawowa im. A. Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Bulkowie, Szkoła Podstawowa im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach, Szkoła Podstawowa im. J. Kusocińskiego w Pacynie, Szkoła Podstawowa im. ks. Kardynała S. Wyszyńskiego w Nowym Duninowie, Szkoła Podstawowa im. Kpr. Feliksa Ignacego Grabowskiego w Bodzanowie, Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Radzanowie, Szkoła Podstawowa im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku, Szkoła Podstawowa w Zawidzu Kościelnym, Liceum Ogólnokształcące w Gostyninie, Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół nr 2 w Ciachcinie Nowym, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Gąbinie, Szkoła Podstawowa nr 8 im. Aleksandra Macieszy w Zespole Szkół nr 5 w Płocku, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 im. J. Korczaka w Płocku, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Wł. Broniewskiego w Płocku.

W 2020 roku z subregionu płockiego sprzęt komputerowy otrzymały: Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku, Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi Im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 im. Bolesława Chrobrego w Płocku, Zespół Szkół Technicznych w Płocku, Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Białotarsku, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu, Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Jeżewie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie, Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Bielsku, Szkoła Podstawowa im. Wincentego Gawareckiego w Małej Wsi, Szkoła Podstawowa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brudzeniu Dużym, Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, Zespół Szkół nr 1 im. Gen. Jose De San Martin w Sierpcu, Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelicach, Szkoła Podstawowa im. Małego Powstańca w Święcieńcu, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Łukomiu, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie, Szkoła Podstawowa im. Obrońców Dobrzykowa z 1939 r. w Dobrzykowie, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym.

¹ Raport Federacji Konsumentów, http://www.federacja-konsumentow.org.pl/s,1479,wykluczenie-cyfrowe-podczas-pandemii.html

Projekt „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, X Osi priorytetowej „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna”.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 12

  1. Jowita says:

    Tryb zdalny jest bardzo problematyczny i uważam, że powinniśmy wracać do normalności. Córka bardzo chciała mieć zeszyty z ulubioną bohaterką jak jej koleżanki to na wyprwakadoszkolypl kupiłam małej, żeby nie czuła się wykluczona. Bo szkoła jest nie tylko miejscem do uczenia się, ale też miejscem, w którym tworzą się relacje społeczne.

  2. Cynik says:

    Nauczanie zdalne, to wielka ściema. I duża zasługa w tym rodziców. Kto nie widział odrabiających prace domowe za swoje pociechy??
    Nauczanie zdalne produkuje coraz bardziej oderwanych od życia odludków i bardzo często od wiedzy też. Łatwiej zerżnąć niż się nauczyć i tyle.
    Entuzjastom gratuluję dobrego samopoczucia i niczego więcej.
    Czy dociera, że wiedza sama do głowy nie wejdzie? Trzeba trochę wysiłku i systematyczności, obojętne co wymyślą entuzjaści wychowania i nauki samą marchewką…

    • Płoczczanin MZRiP says:

      Bezwzględnie zgadzam się z panem .
      Jest to zdroworozsądkowa, a nie cyniczna wypowiedź.
      Nawet kiedyś zażartowałem do znajomego i go zapytałem,(nie jego syna):
      „Jakie masz oceny na koniec semestru?”

    • Ubawiony regionalista says:

      tryb nauczania nie ma tu nic do rzeczy. Przed pandemia tez na rodzicach spoczywała konieczność douczania dzieci w domu lub na korepetycjach, i pomoc w nauce, inaczej dziecko ze szkoły niewiele wyniesie.
      Po prostu jakość nauczania i nauczycieli w tym kraju jest taka jak służby zdrowia, z ta róznicą, że „lekarze” zarabiaja kilka średnich krajowych + prywatne wizyty, a nauczyciele nie mają aż takich możliwości. Choć znane mi są przypadki w Płocku płacenia po kilkadziesiąt pln za godzinę korepetycji z niektórych przedmiotów.

    • Do ubawionego says:

      Tu nie chodzi o pomoc w odrabianiu prac domowych. Ja piszę o odrabianiu za biedne przeciążone dzieci. Ba piszę o wymianie przez rodziców odrobionych prac. A przemęczone dzieciątko wali gry lub serfuje, bo ma w końcu dodatkowy wolny czas. Dzięki rodzicom-frajerom. To określenie usłyszałem od takiego przemęczonego dziecięcia…

  3. Anonim says:

    Nauczanie zdalne spoko! Większości ludziom się podoba. To przyszłość. Bez względu na epidemię. To też ekologia i bezpieczeństwo. Nie ma dojeżdżania, a więc i spalania paliw i emisji. Nie ma też niebezpieczeństwa drogowego związanego z dojazdem. Dzieci nie tracą też dużych ilości czasu na dojazdy. Mogą go wykorzystać więcej na swoje zainteresowania i zabawę, tak bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju. Mniej też kontaktu z patologią, pokuszenia na papierosy, alkohol i inne narkotyki. Mniej prześladowania i gnębienia.
    Ale ja się pytam – gdzie jest k…a 500+? Bez przesady! Niech rząd nie robi z ludzi debili i patologii! Tyle kasy ludzie dostają i nie stać ich na najtańszy komputer? No do k…y nędzy! Ostre przekręty i kręcenie lodów DETECTED!

    • Czy to z TVN? says:

      Genniusz, a może Eugeniusz?

  4. Uczeń says:

    To nie szkoły są gotowe na te niby nauczanie tylko to rzont jest gotowy zamknąć szkoły dla własnego interesu

  5. Płoczczanin MZRiP says:

    Trzeba zrobić wszystko, aby nauczanie było normalnie w szkołach, a nie zdalne.
    Zdalnie nauczanie mocno odbija się na psychice i wiedzy dzieci.
    Chyba nie chcemy wychować niewykształconych, ale tylko posłusznych Polaków.
    Szkoły to nie są: WUML, czy Uniwersytet Trzeciego Wieku.

    • Płoczczanin says:

      sratatata, odbija się chyba na plus, a nauczanie zdalne to przyszłość, i jest ekologiczne, nie ma dojazdów, nie ma spalania paliwa

    • Cnoty niewieście says:

      to się nazywa ślad węglowy.
      Zgodziłbym się częściowo: od pewnego wieku zdalne nauczanie jak najbardziej, ale dla małych dzieci jednak chyba lepsze jest nauczanie stacjonarne. Dla nich szkoła to w dużej mierze również socjalizacja z rówiesnikami i zabawa.
      Chyba najlepszym rozwiazaniem byłaby nauka hybrydowa- powiedzmy 2 dni w tygodniu stacjonarnie: na doświadczenia i zajęcia których nie da rady przeprowadzić w warunkach domowych + np. WF i gry zespołowe, a reszta z domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU