REKLAMA

REKLAMA

Starosta płocki: Napłynęło mnóstwo darów, jestem niezmiernie dumny z mieszkańców

REKLAMA

Przeczytajrównież

Od piątku trwają zbiórki dla mieszkańców Ukrainy, którzy pozostali w kraju ogarniętym wojną, jak i dla tych, którzy dotarli już do Polski. W akcję pomocy włączył się też Powiat Płocki, a mieszkańcy z pełnym zaangażowaniem organizują miejsca noclegowe, niezbędne rzeczy czy transport.

W całym kraju Polacy mobilizują się w zakresie pomocy uchodźcom i mieszkańcom Ukrainy. Co działo się w tym zakresie na terenie powiatu płockiego?

– Oczywiście i my przygotowujemy pomoc dla naszych sąsiadów z Ukrainy – mówi Sylwester Ziemkiewicz, starosta płocki. – W piątek zwołaliśmy posiedzenie specjalnego sztabu kryzysowego, gdzie wspólnie z wójtami i burmistrzami, przedstawicielami wszystkich samorządów gminnych z terenu powiatu płockiego, jak również ze wszystkimi służbami, m.in. WKU, omówiliśmy najbliższe działania, które dotyczą dwóch głównych kierunków – wyjaśnia starosta.

Pierwszy z nich dotyczy pomocy dla mieszkańców Żytomierza, czyli partnerskiego miasta Płocka.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– Zbieramy najbardziej potrzebne rzeczy, w tym artykuły spożywcze o długim terminie ważności czy innego rodzaju artykuły, w tym higieniczne i opatrunkowe. Zbiórka trwa w siedzibie Starostwa Powiatowego w Płocku, ale i w budynkach gmin powiatu płockiego, wskazanych przez gminy – relacjonuje Sylwester Ziemkiewicz.

Drugi kierunek działań to przygotowywanie się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

– Przeprowadziliśmy wspólnie z gminami analizę dostępnych miejsc. Łącznie udało się wygenerować około 1500 miejsc, które są rozproszone na terenie powiatu płockiego. Są to m.in. świetlice wiejskie czy strażnice OSP. Nastawiamy się też na szybką pomoc dla osób, które już jadą do nas. Jeszcze wczoraj (27 lutego – przyp. red.) w godzinach porannych z naszym biurem zarządzania kryzysowego przeprowadziliśmy dokładną analizę obiektów, należących do przedsiębiorców i firm, w tym obiektów hotelowych, i określiliśmy 500 miejsc dostępnych od razu – tłumaczy starosta płocki.

Jak precyzuje, są to miejsca w pełni przygotowane dla uchodźców, zarówno pod kątem wyposażenia miejsc noclegowych, jak i wyżywienia, gotowe do zamieszkania.

– Wczoraj przesłaliśmy tę informację wojewodzie mazowieckiemu. Wiem, że przygotowywane jest obecnie porozumienie między wojewodą a Powiatem Płockim, aby przyjąć uchodźców w wyznaczonych miejscach – mówi Sylwester Ziemkiewicz.

Sylwester Ziemkiewicz, starosta płocki

W zbiórki na terenie powiatu płockiego zaangażował się nie tylko samorząd, ale i organizacje pozarządowe, ochotnicze straże pożarne czy prywatni ludzie.

– Ten ruch oddolny i pobudzenie społeczne jest niesamowite. Jestem dumny z mieszkańców powiatu płockiego, obserwuję ogromne zaangażowanie i chęć pomocy. Organizowane są zbiórki darów, które przynoszone są w wyznaczone miejsca, odzywają się do mnie prywatne osoby, chcą pomagać w każdy możliwy sposób, nawet oferując transport. Myślę, że taka chęć niesienia pomocy wynika z tego, że nasz kraj doznał w przeszłości okrucieństwa wojny i wiemy, jak bardzo niszczycielską ma moc. Dlatego chcemy być solidarni i pomóc na ile tylko możemy – wyjaśnia starosta.

Sylwester Ziemkiewicz podkreśla, że uchodźców przyjmują również prywatni mieszkańcy powiatu płockiego. Szacuje, iż obecnie przebywa już około kilkudziesięciu osób, które uciekły z Ukrainy i zamieszkały właśnie u osób prywatnych. Lokale organizowane są też przez samorządy.

– Na przykład wójt gminy Radzanowo przekazał w Rogozinie lokal socjalny dla dwóch ukraińskich rodzin, które przyjechały w sobotę. Wspólnie z wolontariuszami z terenu gminy wyposażyliśmy lokal w najpotrzebniejsze rzeczy, a radni składają się na pralkę, która dzisiaj ma zostać zakupiona i wstawiona do lokalu. Jestem niezmiernie zbudowany tym, jak duże jest grono osób, które chcą pomagać – mówi starosta.




Dary z miejsca zbiórek napływały przez cały weekend, dlatego nie ma jeszcze oszacowanej ilości zebranych produktów.

– Dzisiaj od rana przeprowadzamy analizę jak duża jest skala zebranych darów. Będziemy chcieli wspólnie z Miastem Płock przekazać je na teren Ukrainy – tłumaczy nasz rozmówca.

Każdy, kto chce pomóc w kwaterowania uchodźców na terenie powiatu płockiego, może zgłosić się do Biura Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Płocku pod całodobowy numer telefonu 24 267 67 13, kom. 608 598 069.

Zbiórkę darów dla obywateli Ukrainy pozostałych w Żytomierzu (partnerskie miasto Płocka), jak i przybyłych do nas, koordynuje Wydział Rozwoju Gospodarczego i Promocji w Starostwie Powiatowym w Płocku pod numerem telefonu: 24 267 67 10.

Sylwester Ziemkiewicz nawiązuje też do akcji dezinformacyjnych, jakie obserwowaliśmy w ostatnich dniach w cyberprzestrzeni.

– Chciałbym zaapelować przede wszystkim o spokój. Dzisiaj nasi sąsiedzi z Ukrainy potrzebują pomocy, a może się okazać, że i my będziemy takiej pomocy potrzebować. Dlatego proszę, bądźmy solidarni i ze spokojem podejdźmy do tego co się dzieje – podsumowuje starosta płocki.

Gdzie przynosić dary dla Ukrainy?

Przypomnijmy, obecnie potrzeba najpilniej: żywności, środków do czyszczenia, prania, mycia, artykułów higienicznych, opatrunkowych, leków wydawanych bez recepty, kosmetyków, kołder, poduszek, koców, latarek czy baterii. Jak się dowiedzieliśmy, dla ukraińskich żołnierzy przydatne będą też ogrzewacze na stopy i dłonie.

Artykuły te można przynosić codziennie do Starostwa Powiatowego w Płocku (pok. 422) w godzinach 8-19.

Zbiórkę prowadzą też powiatowe szkoły średnie:

  • ZS im Stanisława Staszica w Gąbinie – w godz. 7.30 – 15.00
  • ZS im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie – w godz. 7.30 – 15.00
  • ZS im. Leokadii Bergerowej w Płocku – w godz. 7.30 – 15.00

Do akcji, na apel Starostwa Powiatowego w Płocku, włączyły się również miasta i gminy powiatu płockiego:

  1. Wyszogród – zbiórkę prowadzi Urząd Miasta i Gminy w godzinach pracy urzędu
  2. Słupno – zbiórkę prowadzi Gminny Ośrodek Kultury w Cekanowie w godzinach urzędowania
  3. Słubice – Urząd Gminy w godzinach 7.30 – 15.30, Szkoły Podstawowe w Piotrkówku i w Świniarach w godzinach 8.00 – 14.30
  4. Radzanowo – Urząd Gminy oraz Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie w godzinach urzędowania
  5. Bielsk – Gminny Ośrodek Kultury w godzinach 8.00 – 17.00
  6. Stara Biała – Urząd Gminy w godzinach 8.00 – 18.00
  7. Bodzanów – w budynku OSP Bodzanów w godzinach 15.00 – 16.00, OSP Gromice w godzinach 12.00 – 13.00, OSP Mąkolin w godzinach 17.00 – 18.00
  8. Brudzeń Duży – Urząd Gminy w poniedziałki w godzinach 9.00 – 17.00, od wtorku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30
  9. Gąbin – budynek Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Kościuszki 1 w godzinach 10.00 – 13.00
  10. Łąck – Hala Sportowa w godzinach pracy obiektu
  11. Drobin – Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Drobinie od poniedziałku do piątku godzinach 8.00 – 18.00 oraz Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Drobinie w godzinach 7.00 – 15.00
  12. Bulkowo – Urząd Gminy w godzinach pracy urzędu
  13. Mała Wieś – Gminne Centrum Kultury Multiosada, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00, w soboty 8.00 – 14.00.
Fot. Starostwo Powiatowe w Płocku
Fot. Starostwo Powiatowe w Płocku
Fot. Starostwo Powiatowe w Płocku
Fot. Starostwo Powiatowe w Płocku
Fot. Starostwo Powiatowe w Płocku

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 1

  1. Ok kg says:

    Ta ruska ku.rwa z kremla , faszysta, nie pozostanie bezkarny. Slawa Ukrainie!!!! Szacunek dla Polaków!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU