REKLAMA

REKLAMA

Stan powietrza w Płocku: Zły. GIOŚ ostrzega

REKLAMA

26 stycznia poziom pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 w wielu miejscach Polski, w tym w Płocku, utrzymywał się na wysokim poziomie. Rekord dzienny średniego dobowego stężenia pyłu PM10 pobity został w województwie śląskim – w Wodzisławiu Śląskim (215 µg/m3) oraz w Rybniku (201 µg/m3).

Przeczytajrównież

Obecnie stężenie pyłu zawieszonego PM10 w niektórych miastach południowej i centralnej Polski przekracza 100 µg/m3, jednak, jak podkreśla GIOŚ, nie należy wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego, wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego, a nie jednogodzinnego.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Z czego wynikają podwyższone stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu? – Są głównie wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (słaby wiatr, brak opadów, niska temperatura powietrza w nocy (do -10°C)) i powiązanej z nimi zwiększonej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki) – tłumaczy Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Według prognozy IMGW-PIB, prawie cały kraj, oprócz krańców południowo-wschodnich, znajdzie się w polarno-morskiej masie powietrza. Zachmurzenie będzie małe, temperatura wyniesie od -4°C na południowym wschodzie, około 0°C w centrum do 4°C na Pomorzu Zachodnim i lokalnie na Dolnym Śląsku, wiatr przy tym będzie słaby. Właśnie ze względu na te warunki meteorologiczne, w godzinach wieczornych i w porze nocnej prognozuje się wzrost stężeń zanieczyszczeń na południu Polski (od województwa dolnośląskiego po podkarpackie) oraz w centralnej Polsce.

Również w Płocku stacja pomiarowa przy ul. Reja podaje wskazanie powietrza jako „złe” z tendencją rosnącą. Stan na godz. 17 wskazywał poziom PM10 – 116 µg/m3, natomiast PM2,5 – 109,7 µg/m3. Godzinę później wskazania były już wyższe: PM10 – 121 µg/m3, natomiast PM2,5 – 114,6 µg/m3.




Podobna prognoza pogody ma być w kolejnych dniach, co – według GIOŚ – może sprzyjać występowaniu wysokich stężeń zanieczyszczeń i niekorzystnej jakości powietrza.

Na obszarach, na których będą się utrzymywać bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego, małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z chorobami serca i dróg oddechowych i astmatycy powinni unikać przebywania na otwartym powietrzu.

Bieżące wyniki pomiarów jakości powietrza są dostępne na portalu „Jakość powietrza” oraz poprzez aplikację mobilną „Jakość powietrza w Polsce”.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU