REKLAMA

REKLAMA

Sputnik wpadnie do NK Przedwiośnie

REKLAMA

Przeczytajrównież

Fanów rosyjskiej kinematografii ucieszy fakt, że w Płocku ponownie będzie można uczestniczyć w festiwalu „Sputnik nad Polską”. Podczas wydarzenia „Replika 11” w NK Przedwiośnie obejrzymy dzieła rosyjskich reżyserów. 

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– Celem Festiwalu jest zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej kinematografii. Podczas Festiwalu pokazywane są zarówno dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów, a także filmy dla dzieci – zachęcają organizatorzy corocznego festiwalu.

Podczas Repliki Festiwalu w NK Przedwiośnie, bilety będą w cenie 15 złotych, a seanse odbywać się będą od 29 stycznia do 4 lutego, codziennie o godzinie 18.

Dla najmłodszych kinomanów natomiast, w Kinie za Rogiem odbędzie się wydarzenie Mały Sputnik, podczas którego wyświetlane będą rosyjskie bajki. Repertuar seansów w ramach Małego Sputnika jest dostępny na stronie: POKIS.pl.

Repertuar „Sputnik nad Polską”

BLISKOŚĆ

29 stycznia, poniedziałek o godzinie 18 – BLISKOŚĆ w wersji z napisami – Rosja
Reżyseria: Kantemir Bałagow
Scenariusz: Anton Jarusz, Kantemir Bałagow
Muzyka: Andriej Nikitin
Zdjęcia: Artiom Jemieljanow
Gatunek: dramat
Rok: 2017
Czas: 118 min
ograniczenie wiekowe: 16+
Nagrody: 2017 Nagroda FIPRESCI na 52. MFF w Cannes
2017 Nagroda za najlepszy debiut oraz Nagroda Izby Krytyków i Znawców Filmowych na 28. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi
Obsada: Daria Żowner, Olga Dragunowa, Artiom Cypin, Wieniamin Kac, Nazir Żukow

Pełnometrażowy debiut fabularny ucznia Aleksandra Sokurowa. Akcja filmu, który oparty został częściowo na prawdziwych wydarzeniach, toczy się pod koniec lat 90. w Nalczyku. Nieznani sprawcy porywają młodego Żyda – syna właściciela warsztatu samochodowego. W centrum wydarzeń znajduje się jednak siostra porwanego– buntowniczka Iłana, która jako jedyna jest w stanie wyrwać swoich bliskich z opresji.

BYLI SOBIE

30 stycznia, wtorek o godzinie 18 – BYLI SOBIE w wersji z napisami – Rosja
Reżyseria: Eduard Parri
Scenariusz: Aleksiej Borodaczow, Jekatierina Saryczewa
Muzyka: Leonid Agutin
Zdjęcia: Maria Sołowjowa
Gatunek: dramat
Rok: 2017
Czas: 85 min
ograniczenie wiekowe: 16+
Obsada: Fiodor Dobronrawow, Roman Madianow, Irina Rozanowa, Wiktor Suprun

Pogodna i pozytywna opowieść o mieszkańcach malowniczej, ale wymierającej wsi na rosyjskiej prowincji. Pozostało w niej troje mieszkańców – dwóch samotnych mężczyzn w podeszłym wieku oraz świeżo upieczona wdowa. Jeden z mężczyzn postanawia raz na zawsze skończyć z samotnością, decyduje się zatem ofiarować swoją rękę i serce wdowie. Jednak drugi mężczyzna nie może się z tym pogodzić i także pretenduje do zajęcia pustego miejsca w sercu sąsiadki. Mężczyźni wkraczają na wojenną ścieżkę.

CZAS PIONIERÓW

31 stycznia, środa o godzinie 18 – CZAS PIONIERÓW w wersji z napisami – Rosja
Reżyseria: Dmitrij Kisieliow
Scenariusz: Oleg Pogodin, Jurij Korotkow, Irina Piwowarowa, Siergiej Kałużanow, Dmitrij Pinczukow
Muzyka: Jurij Potijenko
Zdjęcia: Władimir Baszta
Gatunek: historyczno-przygodowy
Rok: 2017
Czas: 140 min
ograniczenie wiekowe: 6+
Obsada: Jewgienij Mironow, Konstantin Chabienskij, Władimir Iljin, Aleksandr Ursuljak, Jelena Panowa, Aleksandr Iljin Mł.




Prawdziwa historia lotu statku kosmicznego „Woschod 2”, podczas którego człowiek wykonał spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej. Przy pomocy najnowszych technologii ekipa filmu odtworzyła dramatyczne okoliczności bohaterskiego lotu i powrotu na Ziemię załogi składającej się z Pawła Bielajewa i Aleksieja Leonowa, który wziął udział w realizacji filmu jako jeden z głównych konsultantów.

DAMA PIKOWA

1 lutego, czwartek o godzinie 18 – DAMA PIKOWA w wersji z napisami – Rosja
Reżyseria: Paweł Łungin
Scenariusz: Paweł Łungin, Walerij Pieciejkin, Stephen Walsh, Aleksandr Łungin
Zdjęcia: Lewan Kapanadze
Gatunek: dramat
Rok: 2016
Czas: 120 min
ograniczenie wiekowe: 16+
Nagrody: 2017 „Złoty Orzeł” – Nagroda Rosyjskiej Narodowej Akademii Sztuk i Nauk Filmowych za najlepszą główną rolę męską (Iwan Jankowskij), za Najlepszą charakteryzację i efekty specjalne
Obsada: Ksenia Rappoport, Iwan Jankowskij, Maria Kurdenewicz, Igor Mirkurbanow, Natalia Kolakowa, Aleksandr Kołgan, Władimir Simonow,

Diwa operowa Sofia Mayer po wielu latach emigracji wraca do Rosji. Śpiewaczka ma zamiar wyreżyserować „Damę pikową” Czajkowskiego na scenie, na której kiedyś debiutowała. Spektakl niewątpliwie będzie wydarzeniem sezonu, a aktorów biorący w nim udział czeka popularność. O sławie i pieniądzach marzy także młody śpiewak zespołu operowego, Andriej, a „Dama pikowa” jest dla niego szansą, by zrealizować marzenia. Jest gotowy na wszystko, aby dostać rolę Hermana, czego domyśla się Sofia, która dla siebie zostawiła rolę Hrabiny. Diwa rozpoczyna zaciętą grę, w którą wciągnięci zostaną wszyscy uczestnicy spektaklu.

SIODŁO TURECKIE

2 lutego, piątek o godzinie 18 – SIODŁO TURECKIE w wersji z napisami – Rosja
Reżyseria: Jusup Razykow
Scenariusz: Jusup Razykow
Muzyka: Aleksiej Artiszewskij
Zdjęcia: Jurij Michajliszyn, Jurij Kroczuk
Gatunek: dramat
Rok: 2017
Czas: 76 min
ograniczenie wiekowe: 18+
Nagrody: 2017 Nagroda im. Mikaela Tariwerdiewa za najlepszą muzykę filmową, Dyplom Izby Krytyków i Znawców Filmowych na 28. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi
Obsada: Walerij Masłow, Weronika Kuzniecowa, Witalij Dauszew, Ilja Kowriżnych, Sergiej Gienkin, Anna Bieleńkaja

„Zespół pustego siodła tureckiego” to zaburzenia pracy układów nerwowego i hormonalnego. Cierpi na nie główny bohater filmu – były pracownik organów bezpieczeństwa państwowego, który na emeryturze z nudów i samotności zaczyna śledzić tych, których zachowanie rozbudza jego ciekawość i podejrzliwość.

ROSYJSKA CZERWIEŃ

3 lutego, sobota o godzinie 18 – ROSYJSKA CZERWIEŃ w wersji z napisami – Rosja/Brazylia/Portugalia
Scenariusz: Charlie Braun
Zdjęcia: Alexandre Samori
Gatunek: dramat
Rok: 2017
Czas: 90 min
ograniczenie wiekowe: 16+
Obsada: Martha Nowill, Maria Manoella, Soraia Chaves, Esteban Feune de Colombi, Władimir Pogłazow, Alina Dżamgarjan

Zabawny kolaż dokumentu i fikcji zainspirowany prawdziwą podróżą dwóch młodych brazylijskich aktorek do Rosji w celu doskonalenia warsztatu aktorskiego pod okiem słynnego rosyjskiego pedagoga. Brazylijki, Martha Nowill i Maria Manoella, oraz portugalska gwiazda filmowa, Soraia Chaves, rywalizują między sobą o pierwszeństwo na teatralnej scenie. Równolegle poznają nową kulturę, z trudem przyzwyczajają się do życia w akademiku i jedzenia w stołówce, po raz pierwszy widzą zamieć śnieżną i gołoledź i, oczywiście, przeżywają romantyczne chwile.

PRZEKONANIA

4 lutego, niedziela o godzinie 18 – PRZEKONANIA – Rosja/Polska
Reżyseria: Tatiana Czystowa
Scenariusz: Tatiana Czystowa
Zdjęcia: Maria Falilejewa
Gatunek: film dokumentalny
Rok: 2016
Czas: 63 min
ograniczenie wiekowe: 12+
Nagrody i udział w festiwalach filmowych: 2016 Nagroda za najlepszy film dokumentalny z Europy Wschodniej na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Lipsku
2016 Nagroda za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny na Festiwalu Artdocfest w Moskwie

W Rosji prawo do zastępczej służby cywilnej po raz pierwszy zagwarantowała Konstytucja z 1993 roku. Według ustawy zasadniczej prawo do odmowy służby wojskowej mają teraz nie tylko osoby wierzące. Inni obywatele mogą zadeklarować jako przyczynę odmowy nie wiarę, ale swoje przekonania, przeciwstawne, niezgodne lub sprzeczne ze służbą wojskową: światopoglądowe, filozoficzne, moralno-etyczne, polityczne i inne. Próba skorzystania ze swojego obywatelskiego prawa w Rosji często przeradza się jednak w tragiczny konflikt Jednostki i Systemu, który mierzy wszystkich jedną miarą i który jest bezlitosny wobec tych, którzy próbują wyróżnić się z tłumu.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU