Sklepy zamknięte w niedziele. Jak będzie w Płocku?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W najbliższą niedzielę, 11 marca, po raz pierwszy zostanie zastosowana ustawa, wyznaczająca handlowe niedziele. Jak przygotowały się do niej płockie sklepy wielkopowierzchniowe?

W listopadzie ubiegłego roku przegłosowano w Sejmie ustawę, zakazującą handlu w niedziele. Weszła ona w życie w marcu br. Do końca roku sklepy będą mogły być otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Przepisy pójdą dalej – od 2019 r. handlową niedzielą będzie ostatnia w miesiącu, a od 2020 r. sklepy będą zamknięte w każdą niedzielę.

Ustawa wprowadza jednak sporo wyjątków. Handel w niedziele będzie możliwy w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, otworzyć swoje sklepy będą mogli również ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż osobiście. Czynne więc będą sklepy sieci Żabka czy Małpka Express. Dozwolona będzie także sprzedaż przez Internet, ale i na stacjach paliw. Najbardziej na zakazie mogą ucierpieć centra handlowe. Jak przygotowały się do tego sklepy wielkopowierzchniowe w Płocku?

Galeria Mazovia

W niehandlowe niedziele Galeria Mazovia będzie funkcjonowała w takich samych godzinach, jak obecnie. W tych dniach otwarta będzie dla klientów strefa restauracyjna, Enbo Bowling Club oraz apteka. Korzystać będzie można także z Klubu Fitness Zdrofit, który rozpoczyna swoją działalność 10 marca.

Galeria Wisła

Również Galeria Wisła zaprasza do odwiedzin w niedziele niehandlowe. Część ze sklepami, bankami i innymi usługami będzie nieczynna, ale nadal będzie można korzystać ze strefy rozrywkowo-gastronomicznej. Działać będzie zarówno kino HELIOS, jak i kręgielnia/restauracja DĘBOWA. Będzie również można skorzystać z oferty gastronomicznej w lodziarni GRYCAN.

Uwaga, wejść do galerii będzie można od strony rogu al. Jana Pawła II i ul. Wyszogrodzkiej oraz windą panoramiczną, łączącą wszystkie kondygnacje obiektu, z poziomu parkingu.

Galeria Atrium Mosty

W Atrium Polska większość centrów handlowych należących do firmy, w tym także Atrium Mosty w Płocku, będzie otwarta we wszystkie niedziele. W najbliższą niedzielę w Atrium Mosty w Płocku otwarte więc będą różne lokale: punkty gastronomiczne Pizza Dominium i Erbil Kebab, Rodzinne Centrum Rozrywki (Wesoła Ciuchcia i Laser Fun), tor kartingowy Le Mans, Apteka, Grycan Lody od Pokoleń, a także parking centrum.

Możliwe, że otwarte będą także sklepy, w których sprzedaż będzie prowadził jego właściciel. Galeria dopuszcza również możliwość wydłużenia godzin otwarcia, jeśli najemcy zwrócą się z takimi wnioskami. W pozostałe dni tygodnia Atrium Polska nie zmienia godzin funkcjonowania swoich centrów handlowych.

CH Auchan

Od marca w płockim Auchan nie zrobimy już zakupów w niedziele, w które obowiązuje zakaz handlu. Zgodnie z nową ustawą, centrum będzie nieczynne. – Mamy nadzieję, że zmiany nie będą zbyt uciążliwe dla naszych klientów, a zakupy w galerii w dalszym ciągu będą przyjemne i wygodne. Serdecznie zachęcamy do planowania zakupów, tak aby uniknąć zbędnych kolejek – zachęcają w Auchan.

Zamknięte będą również sklepy sieci PSS czy Mila.

My przypominamy natomiast, że w najnowszym wydaniu gazety PetroNews z 8 marca br. znajdziecie kalendarz z zaznaczonymi niedzielami wolnymi od handlu oraz… wydaniami gazety PetroNews. Można go wyciąć i powiesić np. na lodówce :)

Tymczasem, w związku z pojawiającymi się sugestiami, że na tej ustawie skorzysta PKN Orlen i że o to w niej chodziło, płocki koncern przesłał oświadczenie.

“W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi rzekomego rozszerzania oferty czy zmian w sposobie funkcjonowania sieci ORLEN, związanych z wchodzącym w życie zakazem handlu w niedzielę, pragniemy podkreślić, że nie są planowane istotne zmiany w ofercie produktowej naszej sieci.

Jednocześnie należy przypomnieć, że zmiana statutu Koncernu, rozszerzająca kategorie produktowe, związana jest wyłącznie z planami zmiany hurtowego modelu zaopatrzenia stacji sieci PKN ORLEN, z trybu zakupów pośrednich, na zakup bezpośredni u producenta, mającymi na celu optymalizację kosztową i wykorzystanie efektu skali. Wiąże się to z określonymi skutkami prawnymi, np. chcąc sprzedawać stacjom franczyzowym młynki do kawy z logo StopCafe, Koncern w Klasyfikacji Działalności musi umieścić całą podklasę 46.43.Z sprzedaż hurtowa elektrycznych artykułów użytku domowego.

Zmiany w ofercie sieci, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Koncernu, dotyczyć mogą przede wszystkim sukcesywnego zwiększania dostępności produktów pochodzących od rodzimych producentów”.

Podziel się:

1 komentarz

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji