REKLAMA

Seniorzy nauczą się jak ratować życie

REKLAMA

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku przygotowała program edukacji seniorów. Osoby starsze mają zostać przygotowane do niesienia pomocy potrzebującym, ale i sobie, w nagłych wypadkach.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku rozpoczyna wkrótce cykl szkoleń skierowanych do seniorów. Projekt „Świadomy i bezpieczny senior – inwestycją w życie i zdrowie” będzie skupiony na przygotowaniu do udzielania pierwszej pomocy i działania w trudnych sytuacjach.

– W ramach projektu zostanie zorganizowanych jedenaście spotkań. Będą to warsztaty ratownicze, scenki rodzajowe i pokazy filmów. Opracowane zostały przez nas autorskie poradniki dla pacjenta, jak prawidłowo wezwać karetkę pogotowia oraz ABC pierwszej pomocy. Dodatkowo, będą rozdawane pacjentom broszury, ulotki, z biura rzecznika praw pacjenta, w ramach prowadzonej kampanii „Pacjencie poznaj swoje prawa” – wyjaśniała Wiesława Rybicka-Bogusz, kierownik Działu Organizacyjnego w Płockim Pogotowiu.

Piotr Rykowski, Zastępca dyrektora ds. medycznych zaznaczył, że istotnym założeniem projektu jest uświadomienie jego uczestnikom, iż czynności medyczne, postępowanie ratownicze przed zjawieniem się pogotowia, nie jest trudne. Dzięki szybkiemu udzieleniu pierwszej pomocy, jest szansa nie tylko na uratowanie osobie potrzebującej życia, ale również zmniejszenie ryzyka jej inwalidztwa w wyniku zdarzenia, a także skrócenia czasu rehabilitacji.

Ważną częścią programu będzie też przekazanie uczestnikom projektu tak zwanych „Kopert Życia”, o czym opowiedziała wicestarosta powiatu płockiego, Iwona Sierocka.

– W kopercie jest karta informacyjna, którą dany senior musi uzupełnić swoimi danymi, imieniem i nazwiskiem, numerem telefonu kontaktowego do osób z rodziny bądź opiekunów, występujący stopień pokrewieństwa, żebyśmy wiedzieli, komu udzielamy informacji, przebyte choroby, dawkowanie leków oraz na co dana osoba choruje. Taką kopertę kładzie się do lodówki, a na lodówce umieszcza magnes informacyjny, żeby ratownicy medyczni pogotowia ratunkowego wiedzieli, że takie dane mogą znajdować się w lodówce – tłumaczyła Iwona Sierocka.Wicestarosta podkreśliła, że z „Kopert Życia” może skorzystać każdy potrzebujący, a są one dostępne w Starostwie Powiatowym w Płocku, jak również w budynku starostwa w Bielsku.

Realizacja projektów społecznych, takich jak „Świadomy i bezpieczny senior – inwestycją w życie i zdrowie” nie mogłaby dojść do skutku bez odpowiednich środków finansowych. Tomasz Kominek, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku zwrócił podczas konferencji prasowej uwagę, że takie fundusze można pozyskiwać z samorządów województwa.

– 25 milionów w skali regionu, przeznaczono z samego budżetu Mazowsza na działalność organizacji pozarządowych oraz instytucji, które bardzo efektywnie, tak jak pogotowie, pozyskuje środki. Lwia część tych środków poszła na kulturę, ale nie mniejsza była nakierowana na Mazowieckie Centrum Pomocy Społecznej i stamtąd można aktywnie pozyskać wiele środków na projekty, które dotyczą również seniorów – informował Tomasz Kominek.

Projekt „Świadomy i bezpieczny senior – inwestycją w życie i zdrowie” rozpocznie się 1 września i będzie trwał do 30 listopada. Szkolenia będą prowadzone dzięki dofinansowaniu ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach konkursu ofert na realizatorów zadań publicznych województwa z zakresu zdrowia publicznego w 2019 roku.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU