REKLAMA

REKLAMA

Sejmowa komisja poparła wniosek o utworzenie Akademii Mazowieckiej w Płocku

REKLAMA

Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży poparła jednogłośnie przekształcenie Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Akademię Mazowiecką w Płocku. W środę, 6 lipca omawiany był poselski projekt ustawy, dotyczący płockiej uczelni.

Ta decyzja podjęta została ponad podziałami politycznymi. Podpisy pod projektem ustawy o utworzeniu Akademii Mazowieckiej w Płocku złożyli zarówno posłowie Koalicji Polskiej, jaki i Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej czy Lewicy. W środę, 6 lipca podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przeprowadzono pierwsze czytanie projektu.

Przeczytajrównież

W imieniu wnioskodawców, głos zabrał wicemarszałek Sejmu, Piotr Zgorzelski (KP). Jak wyjaśniał, Mazowsze Płockie jest regionem o pięknych tradycjach edukacyjnych, sięgających czasu średniowiecza.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– Perłą w koronie jest Liceum Ogólnokształcące im. marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. To najstarsza w Polsce, istniejąca nieprzerwanie od 1180 r., szkoła, nasza duma. Ta tradycja zobowiązuje i dlatego obok filii Politechniki Warszawskiej czy też wyższych uczelni prywatnych, wśród mieszkańców naszego regionu żywe są ambicje, aby Płock, miasto o tak bogatej historii i niepodważalnym znaczeniu, posiadał własną autonomiczną uczelnię akademicką, a docelowo uniwersytet, który jest marzeniem pokoleń płocczan – argumentował wicemarszałek Piotr Zgorzelski.

Dodał także, iż Mazowiecka Uczelnia Publiczna spełnia wymagane prawem warunki, które są niezbędne, by mogła stać się uczelnią akademicką.

Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki wyjaśniał, że Mazowiecka Uczelnia Publiczna poddała się ocenie w trzech dyscyplinach: w zakresie nauki o polityce i administracji, w zakresie pedagogiki i w zakresie nauki o zdrowiu. Jak tłumaczył, zgodnie z decyzją ministra edukacji i nauki uczelnia otrzymała kategorię naukową B+ w dyscyplinie nauki o polityce i administracji, więc wypełnia podstawowy wymóg.

Projekt zakłada, że już od 1 października br. Akademia Mazowiecka w Płocku powstanie w miejsce obecnej Mazowieckiej Uczelni Publicznej. Nadzór nad nią ma sprawować minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego. Akademia stanie się naturalnym sukcesorem MUP, a więc przejmie mienie obejmujące własność i inne prawa majątkowe, a także prawa i zobowiązania Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Tym samym pracownicy zatrudnieni w MUP staną się pracownikami akademii, a studenci staną się studentami akademii.

Autorzy projektu uzasadniają, że uczelnia prowadzi obecnie kształcenie na studiach pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. Kształcenie jest realizowane na 11 kierunkach pierwszego stopnia i 4 kierunkach drugiego stopnia oraz na 2 jednolitych magisterskich o profilu praktycznym w ramach trzech wydziałów. Uczelnia wciąż poszerza ofertę kształcenia, szczególnie w zakresie studiów drugiego stopnia i jednolitych magisterskich.

W uzasadnieniu podano, że procedowane są wnioski o utworzenie na uczelni dwóch jednolitych studiów magisterskich na kierunkach: lekarskim i psychologia.




– Wczoraj otrzymaliśmy od Ministerstwa Edukacji i Nauki zgodę na prowadzenie psychologii na jednolitych studiach magisterskich. Rozpoczęliśmy właśnie rekrutację na ten kierunek. Mam nadzieję, że w tym roku od 1 października będziemy kształcić pierwszych studentów – przekazał rektor uczelni prof. Maciej Słodki.

Jest pozwolenie na jednolite studia magisterskie w Płocku. Szkoleni będą psychologowie

W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano też, że Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku ma bardzo dobre zaplecze dydaktyczne dostosowane do kształcenia praktycznego, które wciąż jest modernizowane i udoskonalane. Studenci uczą się w nowoczesnych aulach, laboratoriach i pracowniach specjalistycznych, korzystają z dobrze wyposażonej biblioteki i z obiektów sportowych.

Jak stwierdzono w podsumowaniu: „Zakłada się pozytywny wpływ tworzonej Akademii Mazowieckiej na mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców poprzez możliwość współpracy z uczelnią w dziedzinie innowacyjnych badań i rozwoju oraz poprzez możliwość uzyskiwania stopni naukowych”.

Aktualizacja

7 lipca Sejm RP poparł poselski projekt ustawy w sprawie utworzenia Akademii Mazowieckiej w Płocku. Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 2

  1. Gość says:

    Wielka szkoda,że tak późno.
    Siedlce,też miały SN i dzisiaj wyprzedza Płock.
    Kiedyś spytaliśmy twórców Akademii w Pułtusku.
    Dlaczego nie w Płocku?
    Odpowiedź była miażdżącą i ciągle aktualna.
    A jak do Płocka szybko dojechać….???

    • pytanie retoryczne says:

      A po co dojeżdżać do akademii pana Kleksa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU