Schröttersburg 77 lat temu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

1 września to dla współczesnych uczniów przede wszystkim powrót do szkoły po wakacyjnej przerwie. Jednak w pamięci Polaków to przede wszystkim rocznica wybuchu II wojny światowej i upamiętnienie tego dnia, w którym 77 lat temu rozpoczęły się lata gehenny dla ludności polskiej.

Tak jak i całą Polskę, tak i Płock objął koszmar 1 września 1939 roku. Nieco ponad tydzień po wybuchu II wojny światowej, 9 września 1939 r., do Płocka wkroczyły oddziały niemieckie. Miasto zostało włączone wówczas do III Rzeszy, jako część rejencji ciechanowskiej, wchodzącej w skład Prus Wschodnich.

W Płocku nastąpiły wysiedlenia, szczególnie ludności żydowskiej, ale i częściowo polskiej. Nie obyło się bez łapanek ulicznych, aresztowań i egzekucji. Płocczan wywożono do obozów koncentracyjnych i na roboty przymusowe w głąb Niemiec.

Ucierpiało też samo miasto – wyburzono m.in. część dzielnicy żydowskiej. To właśnie wówczas rozebrano stary teatr miejski. Straty w budynkach były jednak niczym w porównaniu do ogromu ofiar. Podczas okupacji zginęła 1/3 ludności Płocka – przeszło 11 tysięcy osób (w tym około 8 tysięcy Żydów płockich).

Płock na czas II wojny światowej stracił też prawo do swojej polskiej nazwy, od 21.05.1941 roku nosił niemiecką nazwę Schröttersburg.

Wojenny koszmar płocczan trwał do 21 stycznia 1945 r., kiedy miasto zostało wyzwolone przez oddziały radzieckie I Frontu Białoruskiego.

Dzisiaj, w 77. rocznicę rozpoczęcia tych wydarzeń, złożono kwiaty przy pomniku Nieznanego Żołnierza. Przez cały wrzesień będą również odbywały się uroczystości rocznicowe.

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Płock uczci pamięć poległych

A jak wyglądał wrzesień 1939 roku w Płocku, możecie zobaczyć na poniższym filmie.

 

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji