REKLAMA

REKLAMA

Są miliony na pogłębianie Wisły i inwestycje przeciwpowodziowe

REKLAMA

Przeczytajrównież

Wody Polskie, zgodnie z zapowiedziami płockiego Forum Wiślanego, przedstawiły szczegóły działań przeciwpowodziowych w regionie płockim. W 2021 Wisła będzie pogłębiana, a wały umacniane w kluczowych punktach.

W poniedziałek, 31 maja, władze Wód Polskich ujawniły szczegóły planu inwestycji przeciwpowodziowych na Wiśle w regionie Płocka i Zalewu Włocławskiego. Podczas konferencji prasowej z udziałem ministra Macieja Wąsika, ministra Macieja Małeckiego, ministra Grzegorza Witkowskiego i prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy dowiedzieliśmy się, jakie konkretnie działania są planowane.

– Widzieliśmy się w lutym, kiedy Wisła była skuta lodem, kiedy wystąpiło zagrożenie powodziowe w tej części Wisły, kiedy był ogromny zator. Pamiętamy ciężką zimę i niepokój nas wszystkich o sytuację na rzece, pamiętamy również świetną pracę lodołamaczy, która zapobiegła większym problemom powodziowym – przypomniał na początku spotkania minister Maciej Wąsik, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Minister poinformował, że Wody Polskie otrzymają dodatkowe 5 mln zł z MSWiA na pogłębianie Wisły w tym rejonie. W rezultacie, spółka przeznaczy na ten cel łącznie blisko 17,7 mln zł w 2021 roku.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.
fot. Wiktor Pleczyński

– Chcemy zapobiegać, działać prewencyjnie i przygotować się na kolejne nieprzewidziane warunki pogodowe. Chcemy zabezpieczyć mieszkańców Płocka i innych nadwiślańskich miejscowości przed kolejnymi sytuacjami wywołanymi przez mroźne zimy czy letnie opady deszczu. To jest filozofia działania rządu Prawa i Sprawiedliwości, stałej współpracy. Cieszę się bardzo z dialogu ze środowiskiem płockich wodniaków, z wymiany doświadczeń ekspertów z Wód Polskich i ekspertów z Płocka, którzy doskonale znają Wisłę – zaznaczał Maciej Małecki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Minister Grzegorz Witkowski podkreślił potrzebę realizacji kluczowych inwestycji w sprzęt i infrastrukturę. Polityk zaznaczył, że już podczas akcji lodołamania ostatniej zimy wykorzystane zostały nowo zakupione lodołamacze.

– Przyspiesza proces inwestycyjny i planowania budowy zbiornika wodnego Siarzewo poniżej stopnia Włocławek. On ma zabezpieczyć tamę we Włocławku, ale też pozwolić uruchomić większe zrzuty wody w sytuacjach kryzysowych – podkreślił Grzegorz Witkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Zgodnie z planem Wód Polskich, od 15 sierpnia pogłębianie rozpocznie się przy bramie przeciwpowodziowej w Płocku oraz na wysokości Maszewa. Najpóźniej 1 listopada ruszą prace w lokalizacjach:

  • Rakowo/Drwały,
  • Wychódźc,
  • Kępa Polska,
  • Dobrzyków,
  • Gmury,
  • Radziwie/Płock,
  • Rokicie.
fot. Wiktor Pleczyński

Tempo realizacji prac będzie zależne od uzyskania przez Wody Polskie niezbędnych zgód i pozwoleń na pogłębianie w danym rejonie.

– W tej chwili jesteśmy w trakcie konsultacji społecznych dokumentu strategicznego Wód Polskich „Plany zarządzania ryzykiem powodziowym”. To jest dokument, który będzie zawierał wszystkie inwestycje przeciwpowodziowe, również na tym odcinku rzeki, które jako Wody Polskie będziemy wykonywać w ciągu następnych 10 lat. Bardzo zależy nam na współpracy z samorządami, organizacjami społecznymi i wszystkimi obywatelami, żeby razem dobrze przygotować ten dokument, żeby go uzgodnić – podkreślał prezes Wód Polskich.




Przemysław Daca zaapelował do lokalnej nadwiślańskiej społeczności o poparcie inwestycji w rzekę.

– Niektóre organizacje społeczne, nazywające się ekologicznymi, szybko zapominają o zagrożeniu powodziowym. Dla nas bardzo ważne będzie wsparcie państwa właśnie w tych działaniach, żebyśmy mogli dostać ocenę środowiskową, zgody, żebyśmy mogli wykonać te inwestycje, bo na pewno nie będzie łatwo. Widzimy to w naszej działalności bieżącej, niektóre organizacje robią wszystko i używają fake newsów po to, żeby zablokować wszelkie nasze działania, również te utrzymaniowe – mówił Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.

W planach Wód Polskich znajduje się również wykonanie rynny na potrzeby lodołamania w Zbiorniku Włocławskim na odcinku Wisły od 621 do 650 km. Szerokość rynny wyniesie 400 metrów, a głębokość będzie się wahać od 3 do 3,5 metra.

Spółka prowadzi działania, mające na celu uzyskanie stosownych pozwoleń do realizacji tego strategicznego zadania. Harmonogram prac zakłada realizację w ciągu najbliższych 5 lat.

– Myślę, że miasto też ma sporo do zrobienia w obrębie Płocka, bo to też są zadania miasta. Mamy do czynienia tutaj, co widzieliśmy zimą, z dwiema ulicami, które są w kompletnej depresji, przy samej rzece. Więc kiedykolwiek, z jakichkolwiek powodów woda się podniesie, tam będzie dochodziło do zalań, bo to są naturalne tereny zalewowe. Naprawdę, już teraz coś trzeba z tym zrobić, zastanowić się jak rozwiązać ten problem – zwrócił uwagę prezes Wód Polskich.

Po konferencji, uczestnicy spotkania popłynęli pod bramę przeciwpowodziową, gdzie rozpoczną się prace nad pogłębianiem Wisły.

Wisła będzie pogłębiana! Czy dzięki temu ruch na niej powróci?

fot. Wiktor Pleczyński

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 8

  1. Zz. says:

    Do tego,co moczy kolana!
    Współczuję Ci ” Mazurze.
    Mocz,dalej….
    Ja tylko przypomnę myślącym,że na Wiśle miała być Kaskadowośc i wtedy ten wrzód pod Włocławkiem miałby sens…!
    Pij,jeszcze Herbatkę na wodzie,prosto z Wisły.

  2. Zz says:

    Zebrała się Grupa ,Dyletantów i politykierów.
    Przyczyny ,zatorów w ok.Płocka są trzy.
    Jakie?
    No właśnie, oni powinni wiedzieć!
    A ten WRZÓD,o nazwie Tama we Włocławku,to jeszcze długo,da popalić.

    • Dyletancie says:

      dzięki tamie to w Płocku jeszcze moznaby kolana zamoczyć w Wiśle, inaczej miałbyś większą kałużę zamiast rzeki..

  3. soc says:

    W listopadzie?. Zaraz będzie mróz. A po co nie latem gdy woda najniższa . Coś mi się wydaje że od samej propagandy i uszczypliwości nawet piasek się wyniesie

  4. Jan Wyrębkowski says:

    OK. Wiemy w których miejscach są teraz najbardziej newralgiczne miejsca na Wiśle w których trzeba usunąć ławice piasku ale jak widzę i wiem, to samorządy i Wody Polskie nie przeprowadziły analiz i nie ustaliły w które miejsca te osady przemieścić aby te działania realizowały jekieś potrzeby pod perspektywiczne zamierzenia!
    Prawdopodobnie będzie to przypadek, gdzie urobek pogłębiarek będzie przemieszczony – tak jak w dotychczasowych działaniach!

  5. regionalista says:

    Ani słowa na temat Całej Tablicy Mendelejewa na Tamie. W Wiśle….. Nic się stało? Niekompetentni ludzie tym się niby zajmują.

    • Mendelejew says:

      Żadnej tablicy do Wisły nie wrzucałem, ani całej ani w kawałkach, ani też nikt mi jej nie ukradł.

  6. NN says:

    Jak zobaczę, to uwierzę. Jest gigantyczna ilość piachu do usunięcia, a pozorne działania nic nie zmienią..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU