Rozstrzelano 22 tysiące Polaków. W Płocku złożono hołd ofiarom

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

13 kwietnia w Płocku obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zapalono znicze, nie zabrakło też złożenia kwiatów i przemów.

W całej Polsce piątek był dniem obchodów ku czci 22 tysięcy Polaków rozstrzelanych w Katyniu. Wśród rozstrzelanych było ponad 10 tysięcy oficerów wojska i policji. NKWD rozstrzelało jeńców z użyciem niemieckiej amunicji, aby zrzucić winę za zbrodnię na III Rzeszę. Przez 50 lat, aż do 1990 roku, ZSRR stanowczo odrzucał oskarżenia o przeprowadzenie mordu.

Płockie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12, zapaleniem zniczy przy Dębach Pamięci. Następnie na cmentarzu parafialnym przy Al. Floriana Kobylińskiego, zapalono znicze i złożono kwiaty przy symbolicznej mogile ku czci zamordowanych w Katyniu. O godzinie 13 w Kościele św. Stanisława Kostki przy tablicy upamiętniającej płockich poległych i pomordowanych żołnierzy w czasie II wojny światowej, zebrały się szkolne poczty sztandarowe, odśpiewano hymn państwowy, odmówiono modlitwę. Odbył się też apel ku pamięci płocczan pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Na Cmentarzu Komunalny przy ulicy Bielskiej, odbył się natomiast memoriał Sybiraków i płocczan pomordowanych na wschodzie. O godzinie 14.45 zebrały się poczty sztandarowe przed kaplicą, odbyło się też wprowadzenie wart honorowych i pocztów sztandarowych. O godzinie 15 – rozpoczęły się oficjalne uroczystości – odśpiewano hymn państwowy, swoje przemowy wygłosili prezydent Płocka i Prezes Związku Sybiraków, modlono się także za Sybiraków i pomordowanych na wschodzie. Złożono kwiaty, a na zakończenie uroczystości został odegrany utwór “Śpij kolego”.

Podziel się:

2 komentarze

 1. regionalista. na

  Przepraszam.Choroba za duża, z sepsy szpitalnej, się nie wychodzi.
  Nie podałem daty Kazania ks. Mariana Lipskiego.

  Wspaniały kapłan w swojej Czystości Duchowej , antycypował wydarzenia , Losy Polski.
  była to ;

  71. ROCZNICA OBRONY PŁOCKA
  PRZED BOLSZEWIKAMI W 1920R.
  18 SIERPNIA 1991 ROKU

  Opisana w moim opracowaniu ” Dzieje Pamięci Obrońców Płocka 20r., jako Inicjatywy Obywatelskie.”

  Chciałem je podarować Płockiej Policji podczas kolejnego przesłuchiwania w sprawie prześladowań mnie, przez Żydów płockich…ale policja nie była zainteresowana a właśnie opisywany okres, był
  korzystny DLA świeżo upieczonej MILICJI…NA POLICJĘ…….

  Na przemiany społeczeństwa w Obywatelskie, trzeba czekać 309 lat….

 2. REGIONALISTA na

  KAZANIE KS. MARIANA LIPSKIEGO
  KOPIEC BRATNIA MOGIŁA 20R.

  WIDAĆ JEDNOŚĆ KRZYŻA PONAD NAMI I TO JEST DOBRE
  ROZWAŻANIA O OJCZYŹNIE

  Krzyż jest znakiem zwycięstwa. Znakiem cierpienia. Tym krzyżem naznaczone są dzieje naszego Narodu, od z góra tysiąca lat. Ten Krzyż stanął na polskiej ziemi. Ten Krzyż był stawiany tam, gdzie dokonywały się wielkie poświęcenia. Zawsze stanął na grobach żołnierzy. Ten grób jest również korzeniami naszej historii i naszej przeszłości. Dlatego też, kiedy wracamy do tych korzeni, trzeba żeby wszystko było odnowione. Również by ten teren był odnowiony. Nie był tak zaniedbany i zepchnięty gdzieś na śmietnisko. Również trzeba, żeby i groby tych, którzy złożyli największą ofiarę, były oznaczone tym godłem. Godłem ofiary i godłem zwycięstwa.
  Krzyż w swojej historii przed Chrystusem, był narzędziem tortur.
  Dla Żydów, był to znak sprzeciwu, znak bluźnierstwa dla Boga.
  Było to głupstwo. Dla nas wierzących, kiedy Chrystus wziął to, co było upodlone i przez swoją niewinność i przez swoją ofiarę życia, cierpienia, uświęcił i zwyciężył zło – dobrem i dał tę Moc Kościołowi a więc swoim wyznawcom Moc zwyciężania zła Dobrem. Krzyż stał się naszym godłem.
  Dlatego też i w godle polskim był krzyż, ten, któremu zawsze się sprzeciwiano. Któremu zawsze się sprzeciwiali ci, którzy albo nic nie mieli z naszym narodem, albo przysługiwali się złu. Tak było w przeszłości, tak również jest i dziś. Ci sami, tak boją się tego Krzyża. Krzyża w godle naszego narodu. Dziwna rzecz. Krzyż dla nich jest znakiem sprzeciwu. I takim pozostanie, dopóki ten sprzeciw nie zostanie z nich usunięty, dopóki nie wrócą do tego narodu, który Bóg wybrał a później Chrystus ustanowił, że wszystkie narody weszły. I ten naród sprzeciwiający się temu Krzyżowi wejdzie ale dopiero, kiedy spadnie wszystka krew, kiedy skazywali Chrystusa na śmierć przed sądem Piłata. Stoi krzyż na miejscu naszych polskich ludzi. Jeszcze z tego pokolenia, którzy złożyli największą ofiarę, ofiarę życia. Swoje cierpienie złączyli z cierpieniem Chrystusa. Dlatego ich cierpienie nie mogło być daremne. Ich cierpienie dało zwycięstwo Polsce.
  Przyczyniło się do tego, żeśmy nie zginęli.
  Kościół katolicki w Polsce, zawsze był z narodem. I z tym narodem jest. I nigdy po władzę nie sięgał i nie sięga, bo cieszy się, jeśli ten naród polski, katolicki, może być wolny i może szczęście budować. Kościół jest tą siłą duchową, która ożywiała ten naród i ożywiać będzie. Święcimy dziś krzyże, które były obalane w przeszłości. Które były niszczone. Powracamy do korzeni naszej historii. Jednym z takich etapów jest i ta Mogiła. Krzyż wzniesiony, na pewno nie przez lewicę i na pewno nie przez Unię Demokratyczną, chociaż nie wiem? Ale jestem przekonany, że nie. Bo dla nich krzyż był zawsze znakiem sprzeciwu i znakiem zgorszenia. Krzyż Chrystusowy zawsze będzie dla zła, znakiem sprzeciwu. Bo tego Krzyża, nigdy nie zwyciężą. I ludzi naznaczonych, tym Krzyżem, nigdy nie pokonają. To jest nasza siła duchowa. I mamy nadzieję, że liczne Krzyże, wznoszone przez następców tych, którzy dawniej je niszczyli – w miejsce milicji dawnej – dzisiejsza policja. W miejsce dawnego żołnierza Polski Ludowej – dziś żołnierza Rzeczypospolitej Polskiej, że to będzie trwałe. I ta Solidarność – Polska, ona się wzmocni. I ona dopiero, da przyszłość III Rzeczypospolitej. Niech tej sprawie również służy i ta dzisiejsza uroczystość i ta moja posługa.

  Portal przedstawił Zgromadzenie POD KRZYŻEM KATYŃSKIM, KTÓRY TU ZLIKWIDOWANO , CELOWO.

  OSZUSTWO HISTORYCZNE, BÓG WIDZI WSZYSTKO. PRZYPOMNI……….

  JAKO WYRZUT WASZEGO SUMIENIA WIDAĆ TABLICĘ REPLIKĘ MOJEGO AUTORSTWA.
  POD MOIM NADZOREM ZOSTAŁ WYCIĘTY STARY KRZYŻ OSADZONY PRZEZ OPOZYCJĘ KOMUNISTYCZNĄ I OSADZILIŚMY NOWY. WSZYSTKO JEST SFILMOWANE, UDOKUMENTOWANE……….

  MEMENTO

  ZASŁUG NIE POTRZEBA
  A KOŚCI ZABITYCH
  PROSZĄCE POGRZEBU,
  Z MOGIŁ WYMIECIONO.
  ZA ROZDARTĄ ZIEMIĄ
  DUSZĘ OTWORZYŁEM,
  ŻEBY KLUCZ TAJEMNY
  WYKUĆ W PŁOCKIM LUDZIE.
  JEZUSA CIERPIENIE
  SKRUSZY KAMIENNE SUMIENIE.

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji