REKLAMA

Rowerowy maj w Płocku

REKLAMA

Płockie szkoły rozpoczęły „Rowerowy maj”. Wydarzenie ma zachęcić młodzież do jeżdżenia nie tylko na rowerach, ale też hulajnogach i wrotkach. Młodzi płocczanie wezmą udział w akcji już trzeci raz.

6 maja w Szkole Podstawowej nr 12 w Płocku oficjalnie zainaugurowano kolejną edycję akcji „Rowerowy maj”. Celem inicjatywy jest zmobilizowanie uczniów do poruszania się za pomocą środków transportu napędzanych siłą własnych mięśni, co ma przyczynić się do zdrowego trybu życia.

Rowerowy maj jest więc czasem, gdy uczniowie rywalizują na przejechane kilometry na rowerach, hulajnogach, a nawet rolkach. Akcja jest ogólnopolska, a Płock przyłączył się do niej po raz trzeci. Co istotne dla motywacji młodych ludzi do skorzystania z rowerów, na najaktywniejszych uczniów czekają nagrody.

PowiązaneTematy

W pierwszej edycji w Płocku na rowery wsiadły 3 szkoły, w zeszłym roku było ich już 8, a w tym roku jest to już 14. Zgłosiły się: SP 2, SP 3, SP 5, SP 11, SP 12, SP 13, SP 14, SP 15, SP 16, SP 18, SP 20, SP 21, SP 22 i SP 23. Nagroda czeka również najlepiej przygotowana do akcji szkoła, a przygotowanie skontrolują płoccy policjanci, którzy odwiedzą każdą placówkę, przypominając uczniom o zasadach jazdy na rowerze.

– Zdecydowanie wzrasta ilość osób przyjeżdżających do szkoły na rowerach, hulajnogach, nawet nie czekają do kampanii, tylko już dużo, dużo wcześniej. Oczywiście kampania jest takim momentem, kiedy ta aktywność jest największa, ponieważ dzieci zbierają naklejki do indywidualnych dzienniczków. Każdy uczeń dostaje naklejkę i ją sobie wkleja. Plus jest jeszcze dodatkowa naklejka na plakat klasowy, takie plakaty są w szkole, więc mogą śledzić nawzajem, która klasa jest bardziej aktywna. Także rzeczywiście obserwujemy na przestrzeni tych trzech lat, że kampania powoduje, że dzieciaki chętniej przyjeżdżają rowerami do szkoły – opowiadała Agata Bogiel Dyrektor SP nr 12 w Płocku.

Władze miasta w ostatnich latach mocno angażują się w promocję komunikacji rowerowej, jakie mają plany na najbliższe miesiące i lata?

– To ma być przede wszystkim nie tylko aktywność fizyczna, ale bezpieczna aktywność fizyczna. To bezpieczeństwo jest istotne, a żeby je zapewnić, musi być jak największa sieć dróg rowerowych, stąd determinacja samorządu Płocka, ażeby tych dróg rowerowych przybywało, bo na tych drogach rowerowych jest dużo bezpieczniej dla rowerzystów, zwłaszcza tych najmłodszych. W planach jest budowa kolejnych dróg rowerowych, uzupełnianie sieci, która już istnieje, między innymi duży projekt budowy drogi rowerowej w ulicy Kilińskiego, gdzie połączymy R1 przy Politechnice na Jachowicza z Mostówką i uzupełnianie jeszcze tych brakujących fragmentów dróg rowerowych, chociażby w ulicy Korczaka – mówił prezydent Andrzej Nowakowski.