Radosne pląsy przed ratuszem przy muzyce Tęgich Chłopów

0

Piątkowe wieczory na starówce zarezerwowane były dla nowej inicjatywy Agencji Rewitalizacji Starówki – Potańcówki na Starówce. Tak było i w ten piątek, z tym, że wyjątkowo z prawdziwą ludową kapelą. Płocczanie po raz kolejny pokazali, iż potrafią się bawić.

Koncert Tęgich Chłopów to wydarzenie towarzyszące trwającemu w naszym mieście festiwalowi Vistula Folk Festival. Kapela kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Instrumentami oraz repertuarem nawiązuje do dawnych kapel, które grywały na wiejskich weselach. Formacja próbuje ocalić od zapomnienia muzykę dawną, bardzo energiczną, idealną do tańca. Powtarzając tytuł za dokumentalistą Andrzejem Bieńkowskim, chciałoby się powiedzieć, że przed płockim ratuszem zagrali “ostatni wiejscy muzykanci”.

– Dziś zapraszamy Państwa do tańca. A para, która pozna się na dzisiejszej potańcówce, ma u nas 50% zniżki na oprawę muzyczną swojego wesela – obiecała Ewa Grochowska, skrzypaczka i wokalistka.

Jak co piątek, odbyła się potańcówka, w ostatni weekend wakacji wyjątkowo przy dawnej muzyce ludowej. Ale płocczanie pokazali, że i przy takim repertuarze potrafią się dobrze bawić. Nawet nie trzeba było czekać, aż się ściemni. Już przy pierwszych utworach pary pojawiły się na parkiecie. Były kółeczka, węże, można było się poczuć jak na prawdziwym wiejskim weselu. Dodatkowym atutem była niewątpliwie piękna pogoda, która zachęciła mieszkańców do wieczornego wyjścia. Z godziny na godzinę pojawiało się coraz więcej osób, których oprócz koncertu Tęgich Chłopów, przyciągnęły także atrakcje Jarmarku św. Bartłomieja.

A już w sobotę koncert galowy tegorocznej edycji Vistula Folk Festival w Amfiteatrze. W niedzielę natomiast międzynarodowe zespoły zapraszają mieszkańców na Mszę św. do katedry, po której barwny, folklorystyczny korowód przejdzie na Stary Rynek. Tam odbędą się zabawy ludowe dla płocczan.

Podziel się.

Patronat i artykuły sponsorowane w PetroNews.pl


Warto Przeczytać

Płocki Styl Paulina_Snapseed

Jesień zadomowiła się na dobre, co widać chociażby po strojach płocczan. Nasza stylistka Sandra Panuś ponownie wyruszyła na ulice naszego miasta, aby wybrać osoby, które dostosowały się do zmian w pogodzie nie tylko pod kątem chłodniejszej aury, ale i mody. Zobaczcie kolejny odcinek “Płockiego stylu”.


Ostatnie Informacje