REKLAMA

Radna: Zadłużenie Płocka zbliża się do 800 mln zł

REKLAMA

Najwięcej zainteresowania i kontrowersji zazwyczaj wzbudzają pieniądze. Tak też stało się podczas lutowej sesji rady miasta, na której omawiano zadłużenie Płocka.

Jako pierwsza w tym temacie głos zabrała Wioletta Kulpa, przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Podkreśliła, że w 2018 roku planowany jest duży kredyt, około 100 mln zł, co oznacza, że zadłużenie Płocka wzrośnie do ok. 600 mln zł. Zaznaczyła, że zadłużenie spółek już przekracza 190 mln zł.

– Gdyby na ten moment dodać zadłużenie na 2018 rok i spółki, to jest na poziomie zbliżającym się nieuchronnie do 800 mln zł – mówiła radna.

Dodała, że i spółki miejskie planują dodatkowe kredyty. – Chcę zwrócić uwagę, że na dzisiaj cieszymy się z realizowanych inwestycji i miliardowego budżetu, ale nie wiemy jak on będzie kształtował się za 5 czy 10 lat – mówiła. – Od 2023 roku spłata zadłużenia wyniesie 50 mln zł rocznie. Jest to więc połowa budżetu inwestycyjnego, oczywiście poza rokiem wyborczym, którym rządzi nieco inne prawo. Zobaczmy więc, jaka to jest skala – podkreślała.

Wioletta Kulpa zwróciła również uwagę na zadłużenie spółek, które w 2010 roku wynosiło 117 mln zł, a w 2016 roku już 194 mln zł. Wzrost jest więc blisko o 80 mln zł tylko w samych spółkach miejskich. Jak tłumaczyła, wynika to z tego, że miasto ceduje na spółki niektóre inwestycje. Najbardziej zadłużoną spółką jest MTBS (94 mln zł), później Inwestycje Miejskie (34 mln zł), Wodociągi Płockie (27,5 mln zł), Komunikacja Miejska (13 mln zł), Rynex (10 mln zł). ARS na dzisiaj nie ma zadłużenia, ale planuje wziąć kredyt 15 mln zł.

Zaznaczyła, że w historii Płocka przy mniejszych budżetach dokonywane były większe inwestycje. Podsumowała, że od 2023 roku będzie bardzo trudno zarządzać miastem, w którym do spłaty będzie tak duża ilość kredytów.

Skarbnik Wojciech Ostrowski stwierdził, że materiał dotyczy finansów do 2017 roku, dodawanie więc 2018 roku jest zabiegiem ze strony radnej Kulpy. – Za pierwszych 7 lat kadencji poprzedniego prezydenta zadłużenie Płocka wzrosło o dokładnie tę samą kwotę, około 160 mln zł, co zadłużenie pierwszych 7 lat obecnego prezydenta – dodał, tłumacząc, że adekwatna sytuacja jest w przypadku zadłużenia spółek.Przekonywał, że sytuacja finansowa Płocka jest zbliżona w przypadku obydwu prezydentów i jest stabilna. Mówił, że Płock już spłaca około 37 mln zł kredytu, więc to zwiększenie spłat kredytu dotyczy około 15 mln zł.

– Oczekiwałbym w tym momencie od opozycji minimum uczciwości – rozpoczął swoje wystąpienie prezydent Andrzej Nowakowski. – Skoro zadłużenie w roku 2017 nie wzrosło, to należałoby powiedzieć „Super panie prezydencie, super panie skarbniku”. Bo rzeczywiście zadłużenie nie wzrosło – podkreślał.

Zaznaczył, że niezależne agencje ratingowe podniosły ratingi, uznając wyższą wiarygodność finansową miasta. Dodał, że MTBS zadłużał się do 2009 roku, a teraz to zadłużenie się zmniejsza. Zaznaczył, że rozumie, iż wynikało to z realizowanych przez tę spółkę inwestycji mieszkaniowych. Wyjaśniał, że inwestycje w Płocku są możliwe głównie dzięki kredytom lub środkom unijnym. Podziękował też Skarbnikowi Miasta i pracownikom wydziału skarbu i budżetu.

Informacja o zadłużeniu Płocka została przyjęta 12 głosami za, przy 2 przeciwnych i 6 wstrzymujących się. Radna Małgorzata Struzik nie głosowała z przyczyn technicznych.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

 1. Alojzy says:

  Niezależne instytucje finansowe określają rating. Tym niezależnym instytucją płacimy 500 tyś rocznie za to, ze powiedzą że jestesmy fajni i znowu możemy wziąć kredyt
  Tak – to te same instytucje co pracują dla banków.
  Proste:)

  • Żenada says:

   Godne zarobki dla wszystkich jak na miasto Orlenowskie i zadluzen nie bedzie dlaczego jest porownanie miedzy pracownikiem Orlenu a pracownikiem w innej firmie jednako truja wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU