REKLAMA

Radna Kulpa: Dlaczego ogłaszamy przetarg na stadion bez zabezpieczenia pieniędzy?

REKLAMA

Jednym z tematów poruszanych podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Płocka był ogłoszony przetarg na budowę stadionu Wisły Płock. Radna Wioletta Kulpa pytała o sposób zabezpieczenia finansowania tej inwestycji.

Przetarg ograniczony ogłoszony

Urząd Miasta Płocka ogłosił przetarg ograniczony na rozbiórkę i budowę stadionu miejskiego im. Kazimierza Górskiego. Jak czytamy w opisie zamówienia, przedmiotem przetargu jest opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej, a na jej podstawie: „zrealizowanie w trybie ‚zaprojektuj i wybuduj’ planowanego zamierzenia, polegającego na rozbiórce i budowie stadionu Wisły Płock im. Kazimierza Górskiego w Płocku (…) wraz z przebudową infrastruktury towarzyszącej i zagospodarowaniem terenu”.

Stadion ma być zaprojektowany i wykonany na minimum 15.004 widzów, umożliwiając rozgrywanie międzynarodowych i krajowych meczów w ramach rozgrywek klubowych UEFA i PZPN, zgodnie z obowiązującymi systemami licencyjnymi dla klubów ekstraklasy (choć mistrzostw Euro, podobnie jak w Orlen Arenie, na nim nie rozegramy – to jako wadę hali wskazywał m.in. prezydent Nowakowski). Zgodnie z nowymi wytycznymi, ma on odpowiadać warunkom określonym dla stadionów kategorii 3., z możliwością dostosowania do wyższej kategorii UEFA oraz wymaganiom PZPN dla klubów ekstraklasy.

PowiązaneTematy

W projekcie trzeba uwzględnić, że istniejąca płyta boiska z 4 stron będzie otoczona trybunami, bez wprowadzania zmian zarówno w istniejącej infrastrukturze pola boiska (podgrzewanie, nawadnianie i drenaż), jak i nawierzchni murawy.

Źródło: dokumentacja przetargowa

Wymogiem jest, aby bryła stadionu wyróżniała się nowoczesną architekturą, dostosowaną zarówno do obiektu stadionu, jak i sąsiedniej zabudowy hali sportowo-widowiskowej Orlen Arena. Dopasować należy też iluminację stadionu, który wraz z sąsiednia halą sportowo-widowiskową ma tworzyć centrum sportowo-rekreacyjne Płocka. Oznacza to, że nowy stadion niekoniecznie musi wyglądać tak, jak na przedstawianych wcześniej wizualizacjach.

Co istotne, prace budowlane mają być prowadzone tak, aby Wisła Płock mogła rozgrywać nadal spotkania piłkarskie zgodnie z terminarzem ligowym (z możliwością przeprowadzenia transmisji telewizyjnych i przy udziale publiczności, ale bez kibiców gości).

Czas, jaki wyznaczono na realizację tej inwestycji, to 36 miesięcy. Urząd wśród zgłoszonych podmiotów wybierze 7 firm spełniających wymogi, które zaprosi do złożenia oferty. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału upływa 6 listopada o godz. 11.

Radna Kulpa: Skąd na to pieniądze?

Przy okazji omawiania stanu wykonania budżetu Płocka za pierwszą połowę 2018 roku podczas sesji Rady Miasta Płocka, radna Wioletta Kulpa poruszyła temat budowy stadionu Wisły Płock.

Przypomniała, że w budżecie, w Wieloletniej Prognozie Finansowej, zabezpieczonych na ten cel jest ok. 100 mln zł, a potrzeba co najmniej dwukrotnie więcej. Spytała, dlaczego określeniem przetargu jest „planowane zamierzenie budowania” stadionu, a nie budowa? – Skąd ta słowna zabawa? Jak to możliwe, że ogłaszacie przetarg, nie mając zabezpieczonych pieniędzy w budżecie? – pytała radna.

Fot. Wiktor Pleczyński

Prezydent Nowakowski przekonywał, że ogłoszenie przetargu jest krokiem, który zbliża nas do budowy stadionu. – Nie można w jednym zdaniu mówić, że mamy w budżecie 100 mln zł i jednocześnie twierdzić, że nie mamy pieniędzy na stadion. To albo mamy, albo nie mamy. Można powiedzieć jedynie, że pieniędzy jest za mało – mówił Andrzej Nowakowski.

Jak stwierdził, te 100 mln zł pozwala na ogłoszenie przetargu ograniczonego w systemie „zaprojektuj-wybuduj”.

– Jeśli okaże się, że są to zbyt małe środki, to wówczas będę jako prezydent wnioskował o zwiększenie tej kwoty w budżecie. Jeśli takiej konieczności nie będzie, to nie będę takich wniosków składał – mówił Andrzej Nowakowski, przekonany (jak się wydaje) o pełnieniu funkcji prezydenta Płocka również w kolejnej kadencji, bo przecież pierwszy etap przetargu ma zakończyć się 6 listopada.

Stwierdził też, że nawet gdyby okazało się, iż nie mamy takich pieniędzy w budżecie (bo pamiętajmy, że środki w WPF są właściwie wirtualne, jedynie zapisane w dokumencie), to i tak nie byłby pierwszym prezydentem, który „takie rzeczy robi”.

Fot. Wiktor Pleczyński

Przytoczył tu przykład byłego prezydenta Wojciecha Hetkowskiego, który nie miał zabezpieczonych pieniędzy w budżecie, a zadecydował o podjęciu budowy drugiego mostu w Płocku. – Nie bójmy się tego, że może nam brakować – apelował prezydent Nowakowski.

Przypomnijmy jednak, że owszem, ówczesny prezydent, a dzisiejszy radny Wojciech Hetkowski podjął decyzję o budowie mostu. I owszem, nie zabezpieczył na to zadanie pieniędzy, przez co ten problem spadł na jego następcę, Mirosława Milewskiego.

Ogromnym wysiłkiem udało się wykonać tę inwestycję, pieniędzy nie wystarczyło jednak na drogi dojazdowe – właściciele działek zażądali tak wysokich cen, że ówczesnej władzy bardziej opłacało się wytyczyć nową trasę dróg dojazdowych, niż spełnić te oczekiwania. To, oczywiście, zajęło więcej czasu. Stąd słynny „most bez dróg”, za który prezydent Milewski otrzymał szyderczą nagrodę „Złoty sedes” od jednej z gazet i… kpiny ówczesnych oponentów podczas jednej z sesji, dzisiaj będących w partii rządzącej w Płocku.

Biorąc więc pod uwagę historyczny kontekst, nie wydaje się rozsądnym namawianie do rozpoczynania inwestycji, bez zabezpieczenia całości wymaganej kwoty. Chyba, że czekamy na kolejny „złoty sedes”, tym razem np. za stadion bez trybun czy bez parkingu.

REKLAMA

Komentarze 26

 1. Bareja says:

  Nowy stadion…?
  „I nikyt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi?

  – Protokół zniszczenia.

  – Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.”

 2. zastanówcie się says:

  Za pieniądze jakie chcecie wyrzucić w błoto można z Płocka zrobić ośrodek akademicki co przyniesie pożytek wszystkim, no może tylko nie tym co rajcują się kopaczami.

 3. obserwator says:

  Stadion to mrzonki !!! Nie będzie pozwolenia na realizację bo nie ma tu dróg dojazdowych i parkingów aby mogło zagnieździć się 15000 kiboli.
  Gdyby wybudowano to nie będzie pozolenia na użytkowanie!
  Gdy będzie pozwolenie na użytkowanie a stanie się to co było 25 września i będzie PANIKA a ludzie będą tratować się TO KTOŚ BEKNIE ZA TO !!!!

 4. wojtek says:

  Wybudpwać nowy stadion w całkiem innym miejscu gdzie dojazd i miejsca parkingowe będą .

 5. Płocczanin says:

  Radna Kulpa! My mieszkańcy Podolszyc uprzejmie prosimy panią, aby pani nie kandydowała na jakiekolwiek stanowisko w naszym Płocku, nie obiecywała gruszek na wierzbie, skoro NIE POTRAFI pani DOTRZYMAĆ SWYCH OBIETNIC wzorem niejakiej szydło. My mieszkańcy Podolszyc każdej zimy brniemy przez lodowatą wodę do naszych aut, aby zdążyć do pracy tylko dlatego, że ktoś spaprał „modernizację” ulicy na naszym osiedlu. Pani Kulpa, pani obiecała się tym zająć..i nic. Na obietnicach się skończyło. Zadbała pani o swe własne 4 litery i NIC POZA TYM. Nie chcemy, aby taki kłamca jak pani, pełniła jakiekolwiek stanowisko w naszym mieście. Płockowi potrzeba fachowców, ludzi pracy, a nie kłamców, którzy dbają tylko o siebie.

  • Barry says:

   braniecie przez wodę… a kto jest prezydentem? Nowakowski? Ale zrzućcie wszystko na radną. Nawet trole powinny miec test na IQ

   • Płocczanin says:

    Naucz się czytać ze zrozumieniem pisi trollu. Kulpa obiecała zając się sprawą, i NIC! Zimą brniemy przez 20 cm jeziora by dojść do auta postawionego na ulicznym „parkingu”, buty przemoczone, przeziębienia, grypy, a Kulpa obiecała to naprawić, a nie zrobiła nic. To ona wzięła na siebie obowiązek postawienia sprawy na Radzie. Pan Prezydent Płocka pewnie nadal nic nie wie, bo Kulpa załatwia finanse dla kościoła a sprawy mieszkańców jej nie interesują.

   • ten sam says:

    nadal. Kto rządzi w tym mieście? Nowak KOD i PO. Kto ma mniejszość? Kulpa.
    Ale.winna widzisz jedna? Idiota

 6. 666 says:

  Sam nie jestem kibicem ale uważam że w naszym mieście powinien być stadion nowoczesny jak arena, by zwiększyć możliwości wydarzeń ciekawych… Tam będą miejsca pracy i zapewne z chęcią będę odwiedzał to miejsce… Nieopodal również ma się znaleźć aquapark, kiedyś… Co szalenie uatrakcyjni te cześć miasta więc trzymam za słowo włodarzy miasta i czekam

  • Polak z Płocka says:

   jak pisowiec weźmie się za przebudowe stadionu, to to będzie kościół , a nie stadion, a jedynymi imprezami sportowymi będa msze i miesiączki smoleńskie. A wszystko za pieniądze podatników. Tajemny program PiSu pt Kościół Mega+ jest wdrażany od poczatku

   • bleeeeeeeee says:

    Noooo twój łysy bob budowniczy to dopiero buduje no, no. Już prawie dróg asfaltowych w Płocku nie ma.

   • Illumiat says:

    Święta prawda