REKLAMA

PWSZ chce przekształcić się w Akademię Mazowiecką

REKLAMA

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku planuje przekształcenie w Akademię Mazowiecką. Ma zwiększać jakość kształcenia, aby przyciągnąć studentów z całego kraju.

Rektor PWSZ Maciej Słodki, Fot. Joanna Winiarska
Rektor PWSZ Maciej Słodki, Fot. Joanna Winiarska

W poniedziałek, 28 listopada, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Płocku odbyły się pierwsze obrady Konwentu w nowej kadencji. Przedstawiciele prezydium podjęli dyskusje na temat nowych planów w rozwoju uczelni.

Konwent wybierany jest na cztery lata i rozpoczyna się wraz z kadencją władz uczelni. Ma za zadanie wspierać działanie uczelni, poprzez m.in. opiniowanie nowych kierunków kształcenia czy rozwoju, pozyskiwanie środków finansowych, promocję absolwentów na rynku pracy. Składa się z 27 osób. W jego szeregi wchodzą przedstawiciele różnych środowisk, np. oświaty, kultury, samorządów czy biznesu.

– Konwent ma wpływ na kluczowe decyzje, które zapadają – mówił Maciej Słodki, rektor PWSZ. – Opiniuje obszary kształcenia, udziela pomocy w pozyskiwaniu środków finansowych oraz w zakresie organizowania imprez naukowych, kulturalnych i sportowych. Zajmuje się promocją absolwentów na rynku pracy – wyjaśniał.

Fot. Joanna Winiarska
Od lewej: Zbigniew Bednarski, Tomasz Kominek, fot. Joanna Winiarska

W trakcie pierwszego posiedzenia, wybrano prezydium. Przewodniczącym został Zbigniew Bednarski, prezes Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Stanowisko zastępcy powierzono Tomaszowi Kominkowi, dyrektorowi płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. Sekretarzem zaś został Paweł Kolczyński, radny Sejmiku Mazowieckiego.

– Rektor wskazał bardzo ambitny kierunek przekształcenia uczelni w Akademię Mazowiecką – poinformował Zbigniew Bednarski, przewodniczący Konwentu. – Jest to kierunek, który wyznacza nową jakość kształcenia na terenie Płocka i zmienia obraz ośrodków akademickich na terenie Mazowsza. Będziemy wspierać ze swojej strony te działania. Będziemy działać na rzecz profesjonalizacji kształcenia na naszej uczelni – podkreślił.

Rektor PWSZ przedstawił bardzo ambitne plany, dotyczące nowych kierunków uruchamianych w tym roku i kolejnych latach. Zapowiedział, że dojdzie również do zwiększenia kontroli nad jakością kształcenia absolwentów, aby przyciągnąć do uczelni nie tylko chętnych z regionu, ale również z całej Polski.Uruchomione mają zostać nowe kierunki kształcenia – I stopnia o profilu położnictwo, II stopnia na kierunku pielęgniarstwo, analiza danych, zarządzanie mediami społecznościowymi. Poszerzona zostanie również oferta w obszarze matematyki i ekonomii.

Proces przekształcania PWSZ nie nastąpi jednak w jeden rok. To niemożliwe, ze względu na wiele różnorodnych czynników.

– Zastrzegam, że trzeba uzbroić się w cierpliwość – powiedział Paweł Kolczyński, sekretarz Konwentu. – Projekt jest obliczony na lata. To nie jest tak, że już jutro zostaną spełnione wszelkie wymagania ustawowe czy finansowe. Jest pewien cel, rozpisany w horyzoncie czasowym, a te działania są pierwszym krokiem, który ma ten cel przybliżyć – podsumowuje.

– Przy wsparciu wszystkich osób dobrej woli te zamierzenia uda się zrealizować – twierdzili zgodnie przedstawiciele prezydium.

Wydaje się więc, że pierwszy krok w akademickim rozwoju Płocka został wykonany. I choć przed Uczelnią wiele lat pracy do osiągnięcia zamierzonego celu, każde działania, podnoszące prestiż kształcenia w Płocku, są krokiem w dobrym kierunku.

Fot. Joanna Winiarska
Fot. Joanna Winiarska

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU