REKLAMA

REKLAMA

Przyjechał aż z Kazachstanu, bo czuje się Polakiem

REKLAMA

Przeczytajrównież

Wyobrażacie sobie, że nie mieszkacie w Polsce, nie dlatego, że chcecie, tylko wywożą was daleko poza granice kraju? Że nie macie nic do powiedzenia, karzą was za to, że mówicie po polsku, upokarzają? I wielu z waszych przyjaciół i bliskich umiera z wycieńczenia, zanim dojechaliście na miejsce, które nawet nie przypomina „domu”? Tak wygląda historia naszych zesłanych rodaków. Teraz, oni, ich dzieci i wnukowie przyjeżdżają do Polski, by opowiedzieć o historii współczesnym.

Niedaleko Słupna, w Święcieńcu, 25 października odbyło się niezwykłe spotkanie. W ramach „Lekcji dla Rodaka” przyjechał do szkoły podstawowej nasz rodak z Kazachstanu – Mirosław Ruczij, który jest podopiecznym Fundacji dla Rodaka. Wraz z nim przyjechała organizatorka tego cyklu spotkań, Joanna Wilk-Yaridiz – Fundator i Prezesem Zarządu Fundacji. Przybyli także przedstawiciele władz, m.in. wojewody mazowieckiego, oraz wójt gminy Słupno Marcin Zawadka.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Podczas spotkania, przybliżono uczniom dlaczego nasi rodacy mieszkają m.in. w Kazachstanie, na Ukrainie czy Syberii. Mówiono o rozbiorach, nieludzkich warunkach, w jakich przewożono ludzi… Odbyły się występy artystyczne uczniów, grupy Dzieci Płocka, a także harcerzy z Blichowa, którzy zaprezentowali pieśni patriotyczne.

Lekcja dla Rodaka to zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży na temat historii Polaków w Kazachstanie, na Syberii i Kresach, w tym spotkania z Polakami stamtąd. Najmłodsi, podczas takich zajęć, uczą się o bolesnej karcie dziejów, ale tak samo o znaczeniu i doniosłości tych obszarów Rzeczypospolitej, które dzisiaj nazywamy Kresami.




Mali Polacy, którzy już włączają się w akcje charytatywne na rzecz Rodaków zza wschodniej granicy, zadają pytania: skąd wzięli się tam Polacy, dlaczego nie mogą wrócić, jak żyją obecnie i kiedy wrócą? Nasza Fundacja stawia sobie za cel udzielenie odpowiedzi na te pytania młodemu pokoleniu oraz włączenie go w działalność na rzecz Rodaków, którzy w wyniku tragicznych losów – najazdów, zsyłek, operacji antypolskiej – znaleźli się poza granicami swojego kraju. – Pragniemy uwrażliwić młodzież na potrzebę niesienia pomocy tym Rodakom oraz ich potomkom i merytorycznie przygotować ich w zakresie tego tematu – mówią organizatorzy. – Przygotowujemy materiały informacyjne dla nauczycieli i nawiązujemy kontakty ze szkołami – wyjaśniają.

Dotychczas podobne lekcje odbyły się w Warszawie, Piasecznie, Janowie Podlaskim czy Olsztynie.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU