REKLAMA

“Przygarnij psiaka” – pomagamy lokatorom płockiego schroniska, odc. 86

REKLAMA

Znalazły opiekę, życzliwość i ciepłe schronienie, ale nadal szukają domu. W naszym cyklu “Przygarnij psiaka” odwiedzamy płockie schronisko i przedstawiamy wspaniałe psiaki, które mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi każdego z Was. W dzisiejszym odcinku – Maks.

Schronisko dla zwierząt w Płocku jest jednostką organizacyjną spółki SUEZ Płocka Gospodarka Komunalna Sp. z o.o., będącej częścią grupy kapitałowej SUEZ Polska / Suez Environnement / GDF SUEZ.

Maks

Ten piękny, spory pies trafił do Schroniska dla zwierząt w Płocku w listopadzie 2017 roku z okolic Staroźreb. Obecnie ma około 4 lat. Ma już, oczywiście, wszystkie badania, jest zaczipowany, odpchlony, odrobaczony i zaszczepiony oraz po zabiegu kastracji. To zresztą standard w płockim schronisku, który jest realizowany wobec każdego podopiecznego.

Jak opowiadano nam w schronisku, historia tego psiaka nie jest znana, wiadomo jednak, że trafił do placówki wraz ze swoją koleżanką, z którą zamieszkał w boksie. Jednak sunię już adoptowano, a on został. Na początku był zagubiony, widać że tęsknił i szukał swojej koleżanki. Teraz jest już bardzo radosnym psem, lubi się bawić, pogodził się z sytuacją.

Maks świetnie sprawdzi się na działce, na pewno nie może przebywać w bloku, ponieważ potrzebuje dużo ruchu. Gdy pojawił się w schronisku było widać, że nie przebywał z człowiekiem, nie znał relacji pies-człowiek. Po intensywnej pracy, pies zaufał pracownikom schroniska i otworzył się na przyjaźń z człowiekiem. Nadal jednak to on wybiera sobie towarzysza – po odejściu koleżanki nie chciał zgodzić się na innego psa w boksie. Będzie na pewno świetnym towarzyszem spacerów i czujnym stróżem naszego domu.

Schronisko: „Przechodzimy pozytywne zmiany”

O zmianach w schronisku rozmawialiśmy z nową kierownik, Wiolettą Chiszberg.

– Schronisko przechodzi radykalne, choć bardzo pozytywne zmiany – mówi pani Wioletta. – Wraz z lekarzami weterynarii tworzymy obecnie trzon schroniska, gdzie przede wszystkim ważne jest dobro zwierząt – wyjaśnia.

Jak tłumaczy, mocną stroną Schroniska dla zwierząt w Płocku, nie wymagającą zmian, jest działająca w ramach schroniska przychodnia i gabinety lekarzy oraz opieka nad zwierzętami. Potwierdzają to fakty: schronisko przeszło bez zastrzeżeń kontrolę Powiatowego Lekarza Weterynarii i przedstawiciela Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

– Schronisko jest jedynym kontrolowanym miejscem przebywania zwierząt bezdomnych. Gwarantuje jawność ewidencji, historii opieki, pobytu i adopcji, jawność i celowość zbiórek pieniężnych. Przestrzegamy jednocześnie przed pseudo organizacjami, wykorzystującymi wizerunek schroniska lub cierpienia zwierząt dla uzyskania korzyści pieniężnych – mówi Wioletta Chiszberg, dodając, że w trakcie reorganizacji jest skład personalny schroniska.

Zmianie ulega również wygląd zewnętrzny placówki. Remontom lub modernizacji poddane zostały boksy dla psów, które są dokładnie czyszczone, wymieniane są podłogi, malowane konstrukcje, w wielu boksach wymianie lub remontowi poddawane są dachy.– Ścieżki są wyłożone kostką, trwają kolejne prace przed schroniskiem, wymieniane są szyldy informacyjne, przybywają nowe ławki, wkrótce powstanie także nowy chodnik przed schroniskiem – wymienia pani Wioletta.

Przygotowany został też nowy wybieg dla psów, który służy obecnie za miejsce spacerów i socjalizacji dla zwierząt, którymi zajmują się osoby ze Stowarzyszenie Płock Przyjazny Psom. Wykonana została również wymiana przepustu pod drogą prowadzącą do schroniska.

– Entuzjazm wszystkich pracowników jest widoczny na każdym kroku, swoją pracę traktują jako misję pomocy zwierzętom, co przekłada się na samopoczucie zwierząt. Schronisko obecnie jest aktywnie w social mediach, w przygotowaniu jest także nowa strona internetowa. Te wszystkie zmiany powodują, że wzrosła znacząco ilość adopcji, która sięga nawet 7 psów tygodniowo. Przyszłość schroniska zapowiada się ciekawie, i jeśli nawet tylko część tych zadań uda się zrealizować, na pewno pomoże to naszym podopiecznym – zapewnia kierownik schroniska.

A pomysłów na działalność jest dużo. Schronisko zaprosi niedługo małych płocczan w odwiedziny do schroniska. Oprócz zobaczenia zwierząt, dzieci będą mogły również zwiedzić ścieżkę edukacyjną. Schronisko będzie prowadzić również na swoim terenie działalność dydaktyczno-wychowawczą, informacyjną oraz wizerunkową w postaci lekcji edukacyjnych dla instytucji oświatowych. Taki blok edukacyjny składałby się ze zwiedzania schroniska, połączonego z przekazaniem najważniejszych informacji o schronisku oraz części edukacyjnej, poświęconej zachowaniom, potrzebom zwierząt, odpowiedzialnej adopcji i opiece nad zwierzętami, które spędzą z nami całe życie.

– Bardzo dobrze przyjęta została akcja „Otwórz Serce dla Seniora”, w której domy znajdują psy, z dotychczas małymi szansami na jego znalezienie. Wielką popularnością i pozytywnym odbiorem cieszyła się sesja zdjęciowa wraz z pieskami, zauważalny był po niej wzrost adopcji – mówi Wioletta Chiszberg.

Jak dodaje, aktywna działalność schroniska prowadzi także do podpisywania umów z sąsiednimi gminami, które mają obowiązek dbania o bezdomne psy i powinny zapobiegać bezdomności zwierząt.

Jeśli chcecie pomóc psiakom i kociakom z płockiego schroniska, ale nie macie możliwości adoptowania zwierzaka, na pewno przyda się im karma, legowiska dla zwierząt czy zabawki. Schronisko chętnie przyjmie również materiały budowlane do budowy bud dla psów, jak deski, styropian o grubości ok. 4 cm, czy dobry impregnat do drewna (najlepiej w kolorze pinii, bo taki kolor ma większość lokum dla piesków).

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU