Przetwornia ruszyła – czy będzie konkurencyjna?

0
Podziel się tym:

W sercu Płocka, niedaleko ratusza, ruszyła “Przetwornia”, czyli Staromiejskie Centrum Biznesu. Czy będzie konkurencyjne dla innych płockich firm coworkingowych? I… czy powinna być?

Staromiejskie Centrum Biznesu to nowo utworzone biuro coworkingowe przy ul. Synagogalnej 4, gdzie można znaleźć salę na prowadzenie szkoleń i konferencji, indywidualne biurko do wyłącznej dyspozycji, strefy coworkingowe, pełną i profesjonalną obsługę firmy. Oferta jest kierowana szczególnie do “młodych” w biznesie, którzy mogą za nieduże pieniądze wynająć biurko do pracy, czy zwyczajnie “adres”, by móc zarejestrować swoją firmę.

W poniedziałkowe przedpołudnie, 14 listopada, uroczystego otwarcia centrum dokonali prezydent Andrzej Nowakowski, zastępca prezydenta Jacek Terebus  i prezes Agencji Rewitalizacji Starówki Jacek Koziński. Otwarcie wpisało się w inaugurację Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Płocku.

– Od miesięcy organizujemy różnego rodzaju spotkania, które miały miejsce w ratuszu w Płocku i innych miastach. Słuchaliśmy, czego potrzebują różne branże i przedsiębiorcy. Odpowiedzią na te głosy i potrzeby jest miejsce, w którym się znajdujemy, gdzie serce biznesu powinno bić bardzo, bardzo mocno – podkreślał prezydent Andrzej Nowakowski.

W budynku przy Synagogalnej 4 znajduje się obecnie 27 mieszkań. W trzech lokalach są gabinety – średnio po 3-4 w jednym lokalu. Wynajmowane są przez prawników i notariuszy. Na parterze budynku mają sąsiadować Cepelia i Centrum Biznesu Przetwornia.

– Od czwartku mamy już trzech zainteresowanych ostatnim lokalem – tłumaczył prezes ARS. – Budynek będzie oddany przedsiębiorcom w całym tego słowa znaczeniu. Rozmawialiśmy z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości, niewykluczone, że zmienią siedzibę, trwają również rozmowy z Business Center Club – poinformował.

Nie da się ukryć, że stara część Płocka to trudne miejsce do prowadzenia biznesu, chociażby ze względu na Strefę Płatnego Parkowania, która dla przedsiębiorców generuje koszty. Jak z tym problemem chce poradzić sobie ARS? Okazuje się, że trwają rozmowy i plany, dotyczące poszerzenia oferty parkingowej.

– Pracujemy również nad sprawami parkingowymi na Placu 13 Straconych, chcemy udostępnić 10 miejsc parkingowych – zdradził Jacek Koziński. – Będziemy je wyciągać spod ziemi, jeśli będzie taka potrzeba – dodał żartobliwie.

Czy będą one za darmo? Nie ma w tej kwestii jeszcze konkretnej odpowiedzi ARS-u. Tymczasem prezes podkreśla, że będzie starał się wychodzić daleko poza nawias swojej działalności.

Koszt inwestycji

– Szacunkowy koszt inwestycji, choć trwają jeszcze prace nad ukończeniem zaplecza technicznego, wynosi około 300 tys. zł, w tej kwocie znajduje się koszt remontu i wyposażenia – powiedział nam Jacek Koziński, prezes Agencji Rewitalizacji Starówki.

Pierwotnie parter obejmował jedną powierzchnię, ale nie było chętnych na jej wynajęcie. Przyczyną tego były dwa powody. Po pierwsze, podłoga nie była zaprojektowana pod duże obciążenia, przez co nie mógł tu powstać sklep spożywczy. Po drugie, nie przewidziano zaplecza logistycznego, np. rampy i dostępu dla samochodów dostawczych.

– Wobec tego podjęliśmy decyzję o podziale parteru na cztery części – wyjaśnił Jacek Koziński. –  Kosztów tego projektu [ok. 300 tys. zł – przyp. red.] nie można odnosić do tej sprawy. Zakładaliśmy biznesplan zwrotu inwestycji i wyjścia na zero po 8 latach, na bezpiecznym poziomie wynajmu przestrzeni – podkreślał.

Koszty utrzymania mają wynieść ok. 90-100 tys. zł rocznie (wszystkie koszty bieżące: prąd, ogrzewanie, obsługa, sprzątanie, czynsz) – jest to wspólnota mieszkaniowa.

Jesteśmy konkurencyjni 

Nowo otwarte centrum jest już trzecie na rynku płockim. Obecnie istniejące, znajdują się w rękach przedsiębiorców prywatnych.

– Odnośnie konkurencji, uważam, że jest ważna – podkreślał prezes ARS. –  Jest bardziej motywująca, niż demotywująca. Wydaje mi się jednak, że nie ma tak przygotowanej oferty i możliwości w Płocku, a my będziemy się uczyć i dostosowywać do potrzeb – dodał.

Faktycznie, nowo powstałe centrum jest bardzo konkurencyjne dla firm, warto jednak zauważyć, że prywatni przedsiębiorcy nie mają takich możliwości finansowych, dysponują środkami własnymi, a nie z budżetu miasta. Ryzykują też o wiele więcej – nikomu pewnie nie przyjdzie do głowy likwidować ARS, jeśli Przetwornia nie spełni oczekiwań. W przypadku podmiotów prywatnych, w takim przypadku widnieje realna wizja bankructwa…

A przetrwanie na lokalnym rynku jest bardzo trudne, o czym świadczy chociażby zamknięcie podobnej działalności przez jedną z firm coworkingowych. Pozostające na placu boju Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości mówią o trudnych czasach dla tego typu przedsięwzięć.

– Na tę chwilę, co-work nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem jak możliwość przetestowania własnego biznesu w obecnie panujących warunkach rynkowych – informuje Mateusz Dziadosz z AIP. – W najbliższym czasie planujemy współpracę z pozostałymi ośrodkami akademickimi, w celu stworzenia przestrzeni przyjaznej studentom, tak, by mogli w tym miejscu wspólnie pracować i uczyć się – dodaje.

Mimo wszystko, konkurencję witają z otwartymi ramionami.

– To bardzo dobra informacja. Cieszę się, że powstało kolejne miejsce z doskonałymi warunkami do pracy – podkreśla Mateusz Dziadosz z AIP.

Oczywiście, o powodzeniu “Przetworni” zadecyduje finalna ilość i zadowolenie w przyszłości przedsiębiorców, korzystających z jej usług – ale – choć ARS ma szczytną misję:

– Choć zmagamy się z wieczną walką między kodeksem spółek handlowych a naszą misją jako spółki miejskiej, bardziej jesteśmy za tą drugą – podsumował prezes.

…wydaje się, że warto byłoby dawać równe szanse wszystkim, którzy chcą zaistnieć na rynku płockim.

Patronat i artykuły sponsorowane w PetroNews.pl


Warto Przeczytać

Obiektywnie o Płocku Fot. Sylwester Nesteruk
3

Podziel się tym:

Świat, ukazany przez szkło obiektywu niekoniecznie musi być prawdziwy, piękny, wesoły czy… obiektywny. Każdy, kto…

Biznes i Gospodarka Tramwaj
8

Podziel się tym:

Czasy PRL były podobno smutne, ale wizjonerstwo tamtych lat wywołuje dzisiaj uśmiech na twarzy. Kto…

Biznes i Gospodarka wiadukt_radziwie
1

Podziel się tym:

(…)Największą ciekawostką tamtych lat i ówczesnej uchwały jest zapis, iż z chwilą, gdy ulica Popłacińska…

Biznes i Gospodarka Fot. Damian Kazak
2

Podziel się tym:

Reportaż, który opublikowałem dwa tygodnie temu, okazał się strzałem w dziesiątkę. Zdaje się, że płocczanom…

Lotniczy Płock paralotnia
0

Podziel się tym:

Śniłam o tym często. Stoję na ziemi, nagle wznoszę się i latam jak ptak, czując…

EchoSonda EchoSonda1
1

Podziel się tym:

Kontynuujemy wyprawę po Polsce w poszukiwaniu opinii o naszym mieście. Tym razem wybraliśmy się do…


Ostatnie Informacje

Alternatywne
0
Wielkie rolkowanie w Mikołajki. Za darmo!
Podziel się tym:

Tomasz Araucz, płocki mistrz rolek, znów przygotował dla miłośników tej dyscypliny atrakcje. Tym razem zaprasza na Rolkowe Mikołajki. Już w…

Bezpieczeństwo
0
Gala płockich ratowników – przyznano wiele odznaczeń
Podziel się tym:

Po raz kolejny płocki WOPR podziękował swoim ratownikom, współpracownikom, przyjaciołom i sponsorom, wręczając odznaki honorowe, krzyże oraz odznaczenia. Ochotnicy, którzy…

Sponsorowane
0
Mikołajkowa promocja w Klinika La Perla – sprawdź!
Podziel się tym:

Mikołajki coraz bliżej. Z tej okazji Beauty Box by Klinika La Perla przygotowała niespodziankę dla swoich klientów. W hotelu Dębowa Góra, w…

Piłka Nożna
0
Wisła Płock nie poddała się w Warszawie. Remis z Legią
Podziel się tym:

Ten wynik, choć remisowy, zdecydowanie cieszy kibiców płockiej drużyny piłki nożnej. Choć początek meczu to duża przewaga Legii, Nafciarze w…

Nauka i Edukacja
0
Uczniowie IV LO: – Pomożecie? Odpowiedzcie jak robotnicy Gierkowi…
Podziel się tym:

Mówi się, że młodzi ludzie nie mają zapału do tworzenia. Że są bierni, zamknięci w swoim własnym, wirtualnym świecie. Mówi…

Polityka i Politycy
0
Radny Aleksandrowicz: Mniej turystów, mniej studentów, a opieka zdrowotna to w większości hospicja
Podziel się tym:

Ciekawymi spostrzeżeniami po lekturze przygotowanego przez urząd miasta sprawozdania z realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Płocka, podzielił się na ostatniej…

Rodzina i Społeczeństwo
0
Wylicytuj koszulkę z autografem – pomóż płockim dzieciom!
Podziel się tym:

Płoccy Moto Mikołaje przygotowują na święta 100 paczek dla dzieci. Po raz pierwszy w historii tej akcji pojawiły się też specjalne koszulki…

Rodzina i Społeczeństwo
0
“Przygarnij psiaka” – pomagamy lokatorom płockiego schroniska, odc. 20
Podziel się tym:

Jest najlepszym przyjacielem człowieka. Niestety, człowiek bywa jego najgorszym wrogiem. W naszym cyklu “Przygarnij psiaka” zajrzymy do płockiego schroniska dla…

Bezpieczeństwo
0
1500 osób poszkodowanych przez oszustów
Podziel się tym:

Oszuści grasują w całej Polsce. Nie oszczędzili też Płocka i okolicznych gmin województwa mazowieckiego, gdzie działają z sympatycznym uśmiechem na…

Bezpieczeństwo
0
Śmiertelny wypadek w Mikołajewie
Podziel się tym:

O porannym zderzeniu dwóch pojazdów z pługiem śnieżnym, które miało miejsce dzisiaj na drodze wojewódzkiej nr 567 w miejscowości Mikołajewo (gm.…