“Przeciekający sufit i myszy biegające po korytarzach”. Jednak będzie remont internatu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Po środowym pożarze w internacie przy ul. Norbertańskiej, zaczęli zgłaszać się do nas uczniowie Zespołu Szkół Technicznych, opisując fatalne warunki, w jakich przebywają. Zapytaliśmy, czy prezydent Płocka zmieni zdanie na temat remontu tej placówki.

Niedawno w internacie Zespołu Szkół Technicznych spadł kawał tynku i gruzu z sufitu, teraz wybuchł pożar. Jak się okazuje, są to jednak tylko te bardziej zauważalne sytuacje, które wpływają na ogólną ocenę tego miejsca. Zgłosili się do nas mieszkańcy internatu, którzy – prosząc o anonimowość – przekazali informacje, zdjęcia i filmy z życia w tym budynku.

– Chcemy nagłośnić to, co się tutaj dzieje – tłumaczą. – Co by było z nami, gdyby pożar wybuchł w nocy? Pół internatu mogłaby się już nie obudzić przez ten dym… Każdy boi się tam wracać… Ale to nie są tylko te sprawy, które zostały nagłośnione typu, że sufit spadł czy wybuchł pożar. Są też sprawy, które zostają między uczniami w internacie, oficjalnie mamy o tym nie mówić… – przyznają uczniowie.

internat1Dalej wymieniają – że w tym roku mieli stado myszy w pokojach na parterze. – A że na parterze mieszkają same dziewczyny i jeden pokój jest wioślarzy, zrobiłyśmy ogromną awanturę i dużo krzyku. Jak na razie uspokoiło się – zaznaczają.

Narzekają także na jedzenie. – Kiełbasa jest obślizgła. Na obiady ziemniaki są zimne. Dużo osób często po tych obiadach choruje… Za śniadania, obiady i kolację trzeba płacić, bo podobno jest zasada, że “mieszkam bo jem i płacę”. Dużo osób płaci więc za śniadania i kolacje, a nawet nie chodzą po to. Codziennie rano i wieczorem jest obrzydliwa kiełbasa i 2 plasterki sera plus masło, czasem dadzą nam ogórek, pomidor lub jajko, ale to bardzo rzadko… – opisują.

Mówią też o tym, że na parterze łazienka jest w tragicznym stanie. – Gdy na górze u chłopaków ktoś się kąpie, to u nas woda leci z rur normalnie na głowę – mówią dziewczęta.

Niebezpieczna była również elewacja – odpadały z niej kawałki tynku. – Ostatnio ktoś był i niebezpieczne kawałki z internatu pozrywali, te, które zagrażały życiu, i to wszystko… Do środka nawet nie weszli – tłumaczą uczniowie.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Płocka, czy w związku z pożarem zmieniła się decyzja prezydenta, dotycząca remontu internatu. – Generalnie, decyzja o remoncie jest podjęta – przekazał nam dobrą informację Hubert Woźniak z zespołu ds. współpracy z mediami płockiego ratusza. – Szukamy środków, możemy mieć nadzieję, że w przyszłorocznym budżecie radni je uchwalą. Prezydent Andrzej Nowakowski będzie rekomendował uchwalenie w budżecie Płocka na 2017 rok kwoty miliona złotych na remont tej placówki. Kolejny milion zaś – w budżecie na rok 2018 – wyjaśnił.

Czy wiadomo już jaka jest przyczyna pożaru? – Nie wiemy do końca jaka była przyczyna, określą ją strażacy i policja. Z naszej wiedzy wynika na razie, że zapaliło się jakieś urządzenie elektryczne – powiedział Hubert Woźniak. – Teraz dyrektor placówki musi określić, czy i kiedy budynek jest w stanie ponownie przyjąć młodzież. Prawdopodobnie tak się stanie, bo pożar nie był duży. Dziś, tj. w czwartek, ekipa budowlana i elektryczna ocenia, czy można młodzież wpuścić na parter i drugie piętro. Środkowe pozostanie na razie wyłączone z użytkowania – tłumaczył.

Niewykluczone, że jeśli dojdzie do remontu internatu, uczniowie ZST zostaną przeniesieni do Płockiej Bursy. – Na razie część z nich pojechała do domów, dla pozostałych dyrekcja szuka kwatery. Osiem osób zakwaterowanych zostało w Płockim Towarzystwie Wioślarskim. Co do pozostałych – dyrekcja będzie rozmawiać m.in. z kierownictwem “Wcześniaka” – wyjaśnił urzędnik.

Pozostaje więc mieć nadzieję, że wniosek do budżetu faktycznie zostanie sporządzony i radni zaakceptują wydatkowanie na remont. Ostatniej nocy uczniowie mieli szczęście. Nie wiadomo na jak długo im go starczy.

Najpierw spadł sufit, teraz wybuchł pożar, jeden uczeń w szpitalu. Co dalej z internatem przy Norbertańskiej?

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji