REKLAMA

Prezydent RP zdecydował. Podał najważniejsze nazwiska

REKLAMA

W poniedziałek wieczorem Prezydent RP Andrzej Duda wygłosił orędzie, w którym podał nazwisko marszałka seniora (to on będzie prowadził najbliższe obrady Sejmu) oraz kandydata, któremu powierzy misję tworzenia nowego rządu.

Orędzie Prezydent RP wygłosił 6 listopada o godz. 20. Poinformował w nim o swoje decyzji, dotyczącej wyboru marszałka seniora i szefa rządu, który będzie musiał uzyskać wotum zaufania podczas pierwszego posiedzenia Sejmu, 13 listopada br.

PowiązaneTematy

– Wybory parlamentarne przebiegały w tym roku pod znakiem rekordowej frekwencji. Ponad 74 proc. uprawnionych wzięło udział w głosowaniu. To znakomity wynik. Rekordowa frekwencja wyborcza potwierdziła, że demokracja w Polsce jest dzisiaj silniejsza niż kiedykolwiek! To wielkie zobowiązanie dla wszystkich parlamentarzystów niezależnie od opcji politycznej, którą reprezentują – mówił prezydent RP.

Jak przekazał, podjął decyzję o powierzeniu ważnej i prestiżowej funkcji marszałka seniora posłowi Markowi Sawickiemu z Polskiego Stronnictwa Ludowego, reprezentującego w Sejmie Trzecią Drogę. Jak uzasadniał, Marek Sawicki ma najdłuższy staż poselski – reprezentuje swoich wyborców w Sejmie nieprzerwanie od 30 lat.

– Jako poseł, ale także minister rolnictwa dał się poznać jako człowiek dialogu i współpracy. Dlatego jestem przekonany, że godnie będzie reprezentował w tym szczególnym dniu posłów ze wszystkich ugrupowań, a pierwsze obrady nowego Sejmu będą przebiegać sprawnie i w uroczystej atmosferze – wyjaśniał Andrzej Duda.

Przypomniał, że podczas konsultacji z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, które zdobyło najwyższy wynik w wyborach parlamentarnych, a także Koalicji Obywatelskiej, która uzyskała drugi wynik, w obydwu przypadkach uzyskał zapewnienie, że jest możliwe stworzenie rządu.

– Po spokojnej analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu. Tak jak zapowiadałem w trakcie kampanii wyborczej i tak jak to zawsze miało miejsce od czasu uchwalenia obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej – mówił Prezydent RP Andrzej Duda.

Zapewnił też, że jeśli Mateuszowi Morawieckiemu nie uda się uzyskać wotum zaufania, a wyboru nowego premiera dokona Sejm, niezwłocznie powoła nowego szefa rządu.– Przed nami Święto Niepodległości. Mam nadzieję, że będziemy je obchodzić właśnie w duchu współpracy. Pamiętajmy, że kiedy Polska po 123 latach zaborów odzyskiwała niepodległość, także nie brakowało różnic i gorących politycznych sporów. Jednak w najważniejszych sprawach Ojcowie naszej Niepodległości potrafili ze sobą współpracować. Jednoczyła Ich Polska! – podsumował Prezydent RP.REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 8

 1. tomek says:

  ja to nie pisze o panu Kaczynskim tylko o rudym

  • Palec Lichockiej says:

   twój stary przecież nie był premierem.

 2. tomek says:

  a byly premier zdrajca narodu sprzedal kacapomi szfabom

  • Palec Lichockiej says:

   słusznie wypomniałeś , ale to tylko jedne z nielicznych przestępstw Jarka kaczora.

 3. Czytelniczka says:

  Prezydent już czeka na stołek w ONZ i ma wywalone na Polskę. Sprzedał się Żydom i Amerykanom. Brak mu jaj. To pionek i kłamca a nie prezydent

  • Palec Lichockiej says:

   stołek w ONZ? Temu człowiekowi żadna cywilizowana organizacja nie powierzy nawet stołka babci klozetowej w kiblu.
   On jest spalony na arenie międzynarodowej , zresztą słusznie.

   Co do reszty wypowiedzi , zwłaszcza ostatniego zdania w pełni zgoda.

 4. Mica says:

  Nowoczesna odpowiedź na to czemu postęp cywilizacyjny w wiekach średnich był taki mały: bo tak robili nasi poprzednicy, więc i my tak zrobimy. Nieważne, że warunki się zmieniły. Fck logic. Co za tłumaczenie..

 5. tomek says:

  zrobil to co powinien zrobic kazdy na jego miejscu by tak postapil brawo Panie prezydencie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
 • %d bloggers like this: