REKLAMA

Pożar w gminie Brudzeń Duży, płoną też lasy. „Czerwiec może być równie tragiczny jak kwiecień!”

REKLAMA

Wysokie temperatury sprzyjają powstawaniu pożarów. Być może właśnie to było przyczyną rozprzestrzenienia się ognia w drewnianej stodole, znajdującej się w miejscowości Parzeń (gm. Brudzeń Duży).

Do zdarzenia doszło we wtorek, 11 czerwca w godzinach przedpołudniowych w miejscowości Parzeń (gm. Brudzeń Duży).

– Po dojeździe na miejsce zdarzenia, zastaliśmy palącą się ściółkę słomy w drewnianej stodole – informują strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sikorzu. – Działania gaśnicze prowadziła jednostka OSP Bądkowo Kościelne, która poprzez podanie jednego prądu wody z linii szybkiego natarcia, ugasiła płomienie – wyjaśniają.

Apelujemy o ostrożność, ponieważ przy tak wysokich temperaturach ryzyko wybuchnięcia pożaru wzrasta. Szczególnie widać to po pożarach lasów – leśnicy od kilku dni coraz częściej informują o takich przypadkach.

4 czerwca w lasach Nadleśnictwa Toruń spłonęło ponad 2 ha młodników, natomiast w Nadleśnictwie Włocławek ktoś prawdopodobnie podpalił las w czterech różnych miejscach. Następnego dnia, 5 czerwca, pożar został zauważony okolicach Barbarki, niedaleko Torunia. W tym przypadku też prawdopodobnie doszło do podpalenia.– We wszystkich tych przypadkach niezbędna była pomoc straży pożarnej, a także użycie samolotu i śmigłowca, którym dysponują leśnicy – informują Lasy Państwowe.

Jak dodają, leśnicy obawiają się, iż czerwiec może być równie tragiczny jak kwiecień, kiedy lasy administrowane przez Lasy Państwowe płonęły aż 1249 razy. Podczas kwietniowych pożarów spłonęło niemal 620 ha lasów. Tylko w ciągu jednego dnia, 23 kwietnia w Nadleśnictwie Opoczno (RDLP w Łodzi) spłonęło ponad 48 ha lasu. Tego samego dnia, w Nadleśnictwie Dąbrowa (RDLP w Toruniu) spaleniu uległo ponad 32 ha.

Od początku roku w lasach pod zarządem LP zanotowano 1568 pożarów, a we wszystkich lasach (bez względu na rodzaj własności) było ich 4905. Pomimo tego, że deszczowy maj przyniósł chwilową ulgę, kilku dni wyższych temperatur, brak opadów i wiatr powodują dosyć szybką utratę wilgotności, a ściółka w lasach znów staje się coraz suchsza.

Dlatego leśnicy apelują o ostrożność podczas spacerów i wycieczek do lasu. Proszą również o czujność i zgłaszanie zagrożeń. Wystarczy zadzwonić do Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego nadleśnictwa lub do Państwowej Straży Pożarnej na numer alarmowy 112!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU