Powstanie nowy oddział Muzeum Mazowieckiego

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Muzeum Mazowieckie, po latach starań, doczeka się nowego budynku. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego, udało się pozyskać prawie 3,5 mln złotych z Unii Europejskiej. Wyremontowaną kamienicę zajmą zbiory art déco. 

Jak informuje rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego, Marta Milewska, Muzeum Mazowieckie, dzięki wsparciu samorządu województwa, pozyskało środki na remont zabytkowej kamienicy przy ulicy Kolegialnej 6 w Płocku. Projekt stworzenia oddziału muzeum poświęconego art déco ma być wsparty z pieniędzy unijnych kwotą 3,4 miliona złotych.

Umowa na budowę nowego oddziału Muzeum Mazowieckiego została podpisana w miniony piątek, 13 kwietnia. Władze muzeum przewidują, że budynek ma zostać wyremontowany do końca sierpnia 2019 roku. Kolejne kilka miesięcy ma zająć przygotowanie ekspozycji i w okolicach Bożego Narodzenia prawdopodobnie będzie już można podziwiać stworzoną w ostatnich latach kolekcję.

– Jest to ukoronowanie naszych kilkunastoletnich działań, które miały na celu stworzenie stałej ekspozycji poświęconej art déco – powiedział nam dyrektor muzeum, Leonard Sobieraj. – Pozyskaliśmy środki finansowe z Unii Europejskiej uzupełnione przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Jest projekt, jest scenariusz wystawy, rozpoczynamy już ostatni etap, prowadzący do utworzenia nowej ekspozycji Muzeum Mazowieckiego w Płocku – dodał dyrektor.

Muzeum Mazowieckie oddział Art déco – Płock, Kolegialna 6, wizualizacja

Leonard Sobieraj zwrócił również uwagę, że pozyskanie wspomnianej działki nie było łatwe. Teren należał do wielu właścicieli i najpierw należało ze wszystkimi się dogadać. Działkę udało się ostatecznie wykupić w 2007 roku i od tamtej pory zebrano 1500 obiektów, które będą składać się na wystawę art déco.

Nowe życie po pożarze

Wiele osób obawiało się, jaka przyszłość czeka tę piękną zabytkową kamienicę po pożarze, który miał miejsce 29 stycznia 2006 roku. Zginęły wtedy 4 osoby, zniszczone zostało całe poddasze, dach oraz klatka schodowa. Przed tą tragedią w budynku funkcjonowała składnica harcerska oraz sklep zoologiczny. Teraz, po ponad 12 latach, zabytek doczeka się nowego życia.

Muzeum Mazowieckie oddział Art déco – Kolegialna 6, wizualizacja

Warto zauważyć, że zaprezentowany projekt nie jest zwykłym remontem, ale przemyślanym dostosowaniem do nowej funkcji. Taki detal jak brama wjazdowa inspirowana charakterystycznym stylem art déco, pokazuje dbałość o szczegóły, z jaką wykonano projekt.

Czym jest art déco?

Nowa wystawa będzie czymś kompletnie odmiennym od tego, co dotychczas płocczanie mieli okazję oglądać w Muzeum Mazowieckim. Art déco było stylem, który powstał jako przeciwieństwo do secesji, z której znane jest płockie muzeum. Nurt obejmował nie tylko malarstwo i grafikę, ale też architekturę i wystrój wnętrz. Głównymi założeniami art déco było uporządkowanie i szukanie piękna obiektów w ich formie i materiale, z którego powstały, a nie poprzez pokrywanie ich ornamentami.

Brooklyn Museum fot. wikipedia.org

Nie zmienia to jednak faktu, że zdobienia się pojawiały – były one oparte o motywy kwiatowe charakterystyczne dla secesji, ale też o formy geometryczne. Różnica polegała na tym, że w art déco wszystkie ornamenty, jak i całe formy, były proste i symetryczne. Przedmioty w tym stylu nie były jednak tanie, każdy był dopracowany do perfekcji i wykonany z pięknych, kosztownych materiałów.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji