Ponad 80 tysięcy osób dołączyło do Otwartego Funduszu Emerytalnego

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Polacy kolejny raz podjęli decyzję, gdzie będzie przelewana część ich składek emerytalnych. Na Otwarty Fundusz Emerytalny zdecydowało się ponad 80 tysięcy osób. 

Do okienka transferowego ZUS – OFE włączyło się w Płocku ponad 3498 osób, natomiast w całym kraju oświadczenie złożyło 160 tysięcy osób. Od 1 kwietnia do 31 lipca członkowie Otwartych Funduszy Emerytalnych i osoby posiadające subkonto w ZUS, zdecydowali o miejscu przeznaczenia drugofilarowej składki emerytalnej w wysokości 2,92%. W tej sprawie swoje oświadczenie złożyło ponad 158.251 osób. Niestety, przynajmniej 18% deklaracji zostało odrzuconych, ponieważ osoba składająca tego typu dokument nie była do tego upoważniona. Dlaczego? Otóż osoby, którym do emerytury brakuje 10 lat lub mniej, mają systematycznie przelewane składki z konta OFE na subkonto ZUS. Składanie oświadczeń nie jest w tym wypadku potrzebne.

W podsumowaniu wyraźnie widać przewagę Otwartego Funduszu Emerytalnego, do którego przystąpiło 88,5 tysiąca osób. Przelew całości składek do ZUS zadeklarowało 9,1 tysiąca, a więc znacznie mniej. Ponad 70% dokumentów to deklaracje osób w wieku pomiędzy 30. a 49. rokiem życia, z czego 52% stanowili mężczyźni.

Miesięczna kwota składek, o których przez cztery miesiące decydowali uczestnicy II filaru, wynosi niecałe 10 mln złotych. Tym samym, zgodnie ze złożonymi deklaracjami klientów do OFE, ZUS przelał za lipiec 7 mln złotych. Na subkontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pozostało natomiast 2,7 mln zadeklarowanych w okienku składek.

Przypomnijmy, że kolejne okienko transferowe ZUS – OFE odbędzie się za cztery lata, od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 roku.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji