REKLAMA

Polska paraolimpijka pod skrzydłami Orlenu

REKLAMA

Do grona sportowców wspieranych przez Fundację ORLEN dołączyła kolejna zawodniczka. To Róża Kozakowska, która na zakończonych niedawno Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio zdobyła dwa medale – złoty w rzucie maczugą oraz srebrny w pchnięciu kulą.

Zaangażowanie Koncernu we wsparcie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz zawodników niewątpliwie przyczyniło się do sukcesu Polaków w stolicy Japonii. Nasi paraolimpijczycy wywalczyli w sumie 25 medali: 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych. Teraz do grona zawodników wspieranych przez ORLEN dołączyła Róża Kozakowska.

Jak mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, sportowcy startujący w igrzyskach paraolimpijskich są przykładem dla nas wszystkich, gdyż pokazują, jak wiele można osiągnąć determinacją i ciężką pracą. Są też motywacją dla innych zawodników do walki o najwyższe sportowe trofea, ale przede wszystkim do pokonywania własnych słabości.

– Mam satysfakcję, że Róża Kozakowska powiększa grono sportowców wspieranych przez PKN ORLEN. Współpraca z tą wspaniałą, wszechstronnie utalentowaną zawodniczką ma dla nas szczególną wartość. Jako firma odpowiedzialna społecznie, kierująca się ideą dostępności i równego traktowania, pomagamy w pokonywaniu trudności. Nasze zaangażowanie w sport traktujemy również jako dobrą inwestycję. Budujemy w ten sposób rozpoznawalność marki, co pozytywnie przekłada się na naszą działalność biznesową – wyjaśnia Daniel Obajtek.

Róża Kozakowska zmaga się z neuroboreliozą stawowo-mózgową, którą wywołało u niej ukąszenie kleszcza. Jeszcze kilka lat temu startowała w zawodach sprinterskich i skakała w dal, jednak postęp choroby sprawił, że musiała odnaleźć się w nowych dyscyplinach.Podczas Igrzysk Paraolimpijskich zdobyła złoto w rzucie maczugą w kategorii F32, co dowodzi, że dokonała znakomitego wyboru. Jej najlepsza odległość – 28,74 m z trzeciej kolejki – to wynik aż o 4,11 m lepszy od rezultatu srebrnej medalistki! Warto przy tym podkreślić, że było to pierwsze złoto polskich sportowców na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Kilka dni później Róża Kozakowska znów zachwyciła – w finale pchnięcia kulą dwukrotnie pobiła rekord świata.

Wsparcie zawodniczki przez Fundację ORLEN obejmuje zarówno stypendium na cele sportowe, jak i pomoc przeznaczoną na bieżące potrzeby życiowe, w tym m.in. zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego.

Fot. PKN ORLEN

PKN ORLEN jest także sponsorem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio, które trwały od 24 sierpnia do 5 września 2021 roku, rywalizowało niespełna 4,5 tysiąca sportowców ze 162 krajów. 89 z nich reprezentowało Polskę. Biało-czerwoni zajęli ostatecznie 17. miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 25 krążków.

Fundacja ORLEN wspiera również indywidualnie poszczególnych sportowców, którzy wystartowali na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio:

 • Lucyna Kornobys powtórzyła w stolicy Japonii osiągnięcie z poprzednich Igrzysk w Rio i zdobyła srebrny medal w pchnięciu kulą. Polska zawodniczka porusza się na wózku inwalidzkim po wypadku, do którego doszło w górach, gdy była nastolatką – podczas ostatniego zjazdu wjechał w nią inny narciarz. Stypendystka Fundacji ORLEN nie poddała się jednak i pozostała aktywna. Ukończyła studia, pobiła kilka rekordów świata i zaangażowała się w działania poświęcone zwiększaniu świadomości na temat osób z niepełnosprawnościami.
 • Rafał Czuper w wieku 19 lat ucierpiał w wypadku samochodowym. Sport, którego miłośnikiem był już wcześniej, miał być formą terapii i rehabilitacji. Zawodnik postawił na paratenis stołowy, a od kilku lat jego kariera jest pasmem sukcesów. W Tokio zdobył paraolimpijskie srebro i brąz. Także w przypadku Lecha Stoltmana, wszystko zmieniło się po wypadku, przed którym uprawiał sporty siłowe. Mimo niepełnosprawności, zainteresował się pchnięciem kulą – na początku potrafił pojechać do pobliskiego parku, znaleźć kamień zbliżony wielkością do kuli i trenować z jego pomocą. Dziś jest dwukrotnym brązowym medalistą igrzysk, również z Tokio. Obaj sportowcy także są stypendystami Fundacji ORLEN.
 • Maciej Lepiato to złoty medalista igrzysk paraolimpijskich w Londynie i Rio. W skoku wzwyż przez lata nie miał sobie równych, jednak uważa, że najtrudniej było zdobyć brązowy krążek w Tokio. Jeszcze niedawno Lepiato zmagał się bowiem z niezwykle ciężką kontuzją ścięgna Achillesa. Groziło mu nawet zakończenie sportowej kariery lub w najgorszym przypadku nawet poważne problemy z chodzeniem. Podopieczny Fundacji ORLEN nie poddał się jednak i w stolicy Japonii mógł cieszyć się z kolejnego wielkiego osiągnięcia.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

 1. Waciak says:

  Ciekawe dlaczego pracownicy widza swojego prezesa tylko na filmach i zdjeciach jak celebryte….rozdajacego to co waciaki wypracuja…a nie widza go jako gospodarza w firmie ..i posrod pracownikow.Czyzby sie bal rozmow z nimi bo tak spaupryzowal ich wynagrodzenia ..ze leka sie albo wstydzi..spotkac z nimi?

  • Mak says:

   Nie jesteś przecież niewolnikiem. Zmień pracę jeśli w ogóle ją masz i oglądaj nowego prezesa, który zawsze będzie przy tobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU