REKLAMA

REKLAMA

Politycy i dziennikarze odstawią szopkę w teatrze

REKLAMA

Pod koniec stycznia w płockim Teatrze Dramatycznym politycy, urzędnicy i dziennikarze zaprezentują się z zupełnie innej strony. Znane osobistości wystąpią w noworocznej szopce, której tematem przewodnim będą bajkowe postacie. Zysk z biletów zostanie przekazany na szczytny cel.

Przeczytajrównież

Pomysłodawczynią noworocznej szopki w Teatrze Dramatycznym jest posłanka Elżbieta Gapińska. – My przyklasnęliśmy na ten pomysł, ponieważ łączy w sobie wielką tradycję, dobrą zabawę, a przy okazji wpływ z biletów zostanie przekazany na cel charytatywny – mówił podczas konferencji prasowej dyrektor Teatru Dramatycznego w Płocku, Marek Mokrowiecki.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Początki noworocznej szopki sięgają lat 60. Programy satyryczne z występami polityków nadawane były w noc sylwestrową. W czasach, kiedy wydarzenia polityczne i postaci polityków traktowano śmiertelnie poważnie, szopka była jedynym, ściśle koncesjonowanym odstępstwem od tej zasady. Raz w roku pozwalało to spojrzeć na najważniejsze postaci w kraju w sposób żartobliwy i satyrycznie podsumować znaczące wydarzenia polityczne, sportowe i kulturalne minionego roku. Od tamtego czasu szopka noworoczna zmieniła swoją formułę, ale nadal jest to ważne wydarzenie, które co roku organizuje się w wielu miastach naszego kraju.

Swój udział w płockiej szopce noworocznej potwierdziło już kilkanaście osób. – Dobrze, że mamy do siebie dystans i robimy to z humorem – stwierdziła Elżbieta Gapińska, posłanka PO. – Przy okazji zbierzemy też pieniądze i przekażemy je na jakiś szczytny cel, który ustalimy w gronie osób, które wezmą udział w spektaklu – dodała. Dyrektor teatru nie ukrywał, że uwielbia noworoczne szopki i jest to wyjątkowa forma rozrywki. – To jest dobra okazja do tego, żeby zobaczyć ważne osobistości w niecodziennych sytuacjach – mówił. – Cieszymy się, że tyle osób weźmie udział w tej inicjatywie.

Jak będzie wyglądało przedstawienie? O tym opowiadali już aktorzy płockiego teatru: Jacek Mąka i Mariusz Pogonowski, którzy będą odpowiedzialni za scenariusz i realizację. – Jak tylko pani poseł zaproponowała nam tworzenie szopki, zaczęliśmy zastanawiać się jak można to ugryźć – mówił Mariusz Pogonowski. – Doszliśmy do wniosku, że mamy bardzo duży potencjał w zwierzakach, a także w krasnoludkach, księżniczkach i różnej maści drobiu. Jest to bardzo dobry temat i dystansuje codzienną działalność polityków, dlatego też chcemy, żeby to wszystko działo się w realiach… bajkowych.




Mariusz Pogonowski zaznaczał, że chce, aby całość była zaprezentowana w sposób odważny. Spektakl będzie także odwzorowaniem życia, ale najważniejsza będzie jednak zabawa. Wśród pomysłów, jakie przedstawili twórcy, jest walka o jabłka, a także siedmiu krasnoludków zbierających się na sesji rady lasu. – Jesteśmy też otwarci na pomysły płocczan – mówił Pogonowski. Propozycje tematów noworocznej szopki można przesyłać na maila teatrperse@gmail.com do końca roku. – Nie gwarantujemy, że wszystkie zostaną zrealizowane, ale postaramy się wybrać te najlepsze – zaznaczał aktor.

Jeśli styczniowa szopka okaże się sukcesem, to jest bardzo prawdopodobne, że inicjatywa stanie się tradycją i będzie organizowana co roku. – Jeśli ta formuła sprawdzi się teraz, to myślę, że nie będzie problemu z organizacją szopki w kolejnych latach – powiedziała Elżbieta Gapińska, a dyrektor teatru potwierdził jej słowa z zachwytem. Premiera noworocznej szopki odbędzie się 26 stycznia. Bilety będą sprzedawane po 30 złotych.

Kto weźmie udział w noworocznej szopce? Lista osób nie jest jeszcze zamknięta, ale już teraz swój udział potwierdzili m.in.: Elżbieta Gapińska, posłanka; Piotr Zgorzelski, poseł; Adam Struzik, marszałek województwa; Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka; Roman Siemiątkowski, wiceprezydent; Artur Jaroszewski, przewodniczący rady miasta; prof. Janusz Zieliński, prorektor Politechniki Warszawskiej; Krzysztof Piasek, rzecznik policji; Krzysztof Frączkowski, komendant państwowej straży pożarnej; Anna i Wiktor Bramscy, chór Pueri Cantores Plocenses; Artur Kras, radny; Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego; Aleksander Niweliński, dyrektor ZOO; Litosława Koper, dyrektor MDK; Radosław Malinowski, zastępca dyrektora POKiS; Piotr Raczkowski, prezes SPR Wisła Płock; Jarosław Wanecki, Prezes Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru; Ewa Nieścierenko, prezes PZOZ.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU