REKLAMA

Policjanci ostrzegają przed gęstą mgłą o poranku. Trzeba dostosować się do warunków na drodze

REKLAMA
fot. Wiktor Pleczyński Oko Na Płock

Pojawiające się o poranku mgły mogą zwiększać ryzyko zdarzeń drogowych. Policjanci apelują, aby użytkownicy dróg mieli na uwadze widoczność w trudnych warunkach i zachowanie bezpiecznej prędkości.

Wielu użytkowników dróg zapomina, jak duże znaczenie dla bezpieczeństwa mają warunki pogodowe. Policjanci zwracają uwagę, że poza ograniczeniami wynikającymi z przepisów, należy też brać pod uwagę przyczepność nawierzchni oraz widoczność.

PowiązaneTematy

Wraz ze zbliżającą się jesienią coraz częściej o poranku można doświadczyć w podróży utrudnień.

– Gęsta mgła, pojawiająca się zwłaszcza o poranku, w znacznym stopniu ogranicza widoczność – zaznacza Mazowiecka Policja.

Funkcjonariusze apelują, żeby:

  • kierowcy zwiększyli swoją czujność i dostosowali prędkość,
  • piesi wyposażyli się w odblaski.

O ile używanie elementów odblaskowych po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązkowe, o tyle w obszarze zabudowanym już nie. Jednak pomimo tego policjanci zachęcają, aby odblaski mieć przy sobie również poruszając się w obszarze zabudowanym.W miastach jest również wiele miejsc nieoświetlonych, a duży ruch uliczny i oślepiające światła aut nie pomagają kierowcy dostrzec pieszego.

– Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów – przypominają policjanci.

Niechroniony uczestnik ruchu drogowego to także rowerzysta. Warto także poruszając się rowerem zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, jednak w przypadku rowerzystów poruszających się po drogach najważniejsze jest odpowiednie oświetlenie roweru.

– Według obowiązujących przepisów poza obszarem zabudowanym mamy obowiązek noszenia elementów odblaskowych, za jego nieprzestrzeganie grozi mandat w wysokości 100 złotych. Jednak to nie kary powinny nas zachęcać do noszenia odblasków, a dbałość o własne bezpieczeństwo – podkreślają funkcjonariusze.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. para says:

    Nie strasz bo się z… sz.

  2. Gumowe ucho says:

    Przejeli obowiazki imgw?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU