REKLAMA

Podróż w czasie po historii płockiego Kina Przedwiośnie [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Być może nie każdy płocczanin wie, że NoveKino Przedwiośnie w Płocku, w niemalże tym samym miejscu, chociaż w zupełnie innej formie, istnieje od 1935 roku. Zapraszamy do podróży w czasie płockiego kina.

Historia rozpoczyna się od Diecezjalnego Domu Katolickiego, który oferował największą w mieście salę kinematograficzno-teatralną na 1500 miejsc. W budynku znajdowały się również loże, szatnie i balkon na organy. Była to jedna z największych miejskich atrakcji.

Podczas II wojny światowej Płock znalazł się pod okupacją niemiecką. Kino-teatr został przejęty przez Niemców, którzy wykorzystywali salę do projekcji propagandowych filmów.

Rok 1945 to powrót kina w polski zarząd. Parę dni po wyzwoleniu miasta doszło do spotkania towarzyszy: Germana, Leszczyca i Poczmańskiego przed budynkiem Kina. Zastanawiano się jaką nadać nazwę. Po chwili padło hasło:

“(…) gdybyśmy towarzysze nazwali kino „Przedwiośnie”? Świetnie — prawie jednogłośnie zawołali wszyscy. I tak nazwa stała się faktem“.

Zdjęcie pochodzi z książki: “Dwa wieki Tumskiej. Wczoraj, dziś, jutro…” red. Ewa Luma, Maria Zalewska – Mikulska, Artur Kras, Płock 2009

3 marca 1945 roku Kino Przedwiośnie rozpoczęło normalną pracę. Pierwszym wyświetlonym filmem była “Niezapomniana melodia”. Ten sam tytuł, który był wyświetlany w przededniu wybuchu II wojny światowej.

W 1948 roku w Kinie Przedwiośnie odbywa się… walka bokserska.

W 1960 roku w budynku Kina Przedwiośnie zostaje uruchomione kino dla młodzieży o nazwie “Aktualności”.

Lata 60 i 70 to rozkwit polskiej kinematografii. Płock staje się plenerem dla filmów znanych reżyserów. Do miasta przyjeżdżają: Skolimowski, Kluba, Passendorfer, Bareja, Dymny i inni.Kronika Płockiego Domu Kultury. 1972 rok. Janusz Morgenstern podczas promocji filmu “Trzeba zabić tę miłość” w Kinie Przedwiośnie.

W tamtym czasie w Kinie Przedwiośnie odbywają się nie tylko projekcje filmowe, ale również spektakle teatralne, spotkania z aktorami. Obowiązkowo jest wyświetlana Kronika Filmowa, która poprzedza każdą projekcję. Z odczytami swoich wierszy przyjeżdża Władysław Broniewski. Spotkania również mają miejsce w Przedwiośniu.

Podczas kręcenia filmu “Pięć i pół Bladego Józka” ma miejsce niezwykłe wydarzenie. Ekipa filmowa ogląda potajemnie film “Easy Rider”. Pokaz odbywa się o północy, w ścisłej tajemnicy. Uczestniczy w nim również Jerzy Skolimowski.

Lata 80 i 90 to czas remontów ale również prężnej działalności i… ogromnych kolejek do kasy biletowej. 2006 rok to rozbiórka starego Kina Przedwiośnie.

 Zdjęcie podchodzi z książki “Z dziejów budownictwa w Płocku”. Włodzimierz Serafimowicz, Bogumił Trębala, 2008 rok

1 stycznia 2009 roku kino rozpoczęło działalność pod szyldem NoveKino Przedwiośnie, zarządzanym przez Instytucję Filmową MAX-FILM S.A.

Nowa-stara nazwa jest pomostem łączącym przeszłość z teraźniejszością, bowiem współczesne NoveKino Przedwiośnie to nie tylko seanse filmowe, ale także spotkania z aktorami i reżyserami, festiwale, koncerty i wydarzenia kulturalne: Klub Filmowy, Portret Kobiet, Katecheza w kinie, Kino Seniora, Bajkoranki i wiele, wiele innych.

Od ponownego otwarcia kina w 2009 roku kino gościło m.in. Jowitę Budnik (wcielającą się w postać Papuszy); Alka Pietrzaka wraz z przedpremierami filmów: “Mocna kawa wcale nie jest taka zła”, “Ja i mój Tata”, “Juliusz”; ekipę aktorską z filmu “Kochaj” (Olgę Bołądź, Romę Gąsiorowską, Magdalenę Lamparską, Małgorzatę Kożuchowską). Miał miejsce “Atak paniki” wraz z udziałem reżysera Pawła Maślona i aktorów. Piotr Bałtroczyk występował nie tylko dla “Mężczyzny z kijowym peselem”, a z Jerzym Połomskim śpiewała cała sala.
Najmłodsi widzowie wraz z “Księżniczką (Edytą Herbuś) i smokiem” przenieśli się do baśniowej krainy. Scoobie i Fred rozwiązywali najbardziej zawiłe śledztwo wraz z pomocą naszych dzielnych kinomanów, a Poppy i Mruk sprawili, że NoveKino Przedwiośnie stało się najradośniejszym miejscem w Płocku!

NoveKino Przedwiośnie to nie tylko filmy, koncerty i wydarzenia specjalne. To dużo, dużo więcej. Niezapomnianym przeżyciem jest możliwość organizacji Urodzin w kinie. To może być pierwsze spotkanie dla młodych widzów z X Muzą.

Zapraszamy zatem do NovegoKina Przedwiośnie – nowoczesnego kina z tradycjami!

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 6

 1. ja says:

  Tu w 1976r w październiku byłem na występie Budki Suflera .

 2. Troj says:

  A o koncertach nic nie napisaliście? Było ich mnóstwo… Proletariat, defekt muzgó, IRA… itp..

 3. X says:

  Napisaliście Państwo o panu Bałtroczyku, a o Wojciechu Cejrowskim to nie łaska? Tak niektórym przeszkadza, że swego czasu KODeraści z nauczycielką z Ekonomika na czele urządzili przedstawienie w holu kina.

 4. John says:

  Słaba ta historia, nie ma nic o legendarnym balkonie w dawnym kinie, no i o słynnym otwarciu w ferie zimowe 85, jak się szyby potłukły od napierającego tłumu na Klasztor Shaolin.

  • Historia kina Przedwiosnia w Plocku says:

   Naprawde,ktos pisze historie kina a niema bladego pojecia ,wystepy zespolow Omega, Trubadurow,Dwa plus jeden, Cz.Niemena,wystepy lockich chorow ze szkol podstawowych,przeciez to byl tez i teatr wystawiane byly sztuki trzeba bylo sie troche bardziej przylozyc bo to miejsce to perełka Plocka i zasluguje na troche wiecej szczegolow,niz to co zostalo napisane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU