REKLAMA

Podczas spotkania z Donaldem Tuskiem: Proszę zostawić kamerę, albo nie zostanie pan wpuszczony

REKLAMA

W środę, 9 listopada w Płocku odbyło się spotkanie z przywódcą Platformy Obywatelskiej, Donaldem Tuskiem. Chcieliśmy zarejestrować je kamerą, niestety, nie otrzymaliśmy takiej możliwości. O czym mówił były premier w Płocku?

Proszę zostawić kamerę w szatni

Spotkanie z Donaldem Tuskiem, które odbyło się w płockim teatrze, zgromadziło sporo osób. Zgodnie z zapowiedzią, było to spotkanie otwarte, jednak informacja o tym nie dotarła do naszej redakcji w formie zaproszenia. Niemniej, postanowiliśmy relacjonować dla naszych czytelników wizytę byłego premiera i przygotować nagranie filmowe ze spotkania.

PowiązaneTematy

Tuż przy wejściu jednak zaskoczyła nas ochrona, która – pomimo wyjaśnienia, że reprezentujemy redakcję lokalną – stwierdziła, iż nie ma możliwości nagrania całości spotkania i albo zostawimy kamerę w szatni, albo nie zostaniemy wpuszczeni (!). Żądanie to było tym bardziej kuriozalne, że spotkanie było relacjonowane na żywo w mediach ogólnopolskich.

Nie mieliśmy wyjścia – zostawiliśmy więc nasz sprzęt w szatni, ryzykując jego utratę.

Fot. Wiktor Pleczyński

Dzietność wynika z poczucia bezpieczeństwa?

Byłego premiera przywitał prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, który także jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Przypomniał poprzednią wizytę Donalda Tuska w Płocku, jeszcze gdy był premierem. Szef PO zdradził natomiast, że pracował w Płocku na instalacji obecnego Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN.

Bardzo szybko przeszedł do dzietności w Polsce i słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jak stwierdził, prezydent Płocka ma czwórkę dzieci, on sam ma dwójkę dzieci i piątkę wnucząt, więc „takich głupot by nie powiedzieli”.

– Ci ludzie nie mają pojęcia, że przyszli rodzice muszą mieć poczucie stabilności, przewidywalności sytuacji, pewności, że państwo będzie pomagało w czasie ciąży, a nie będzie opresyjnym narzędziem psychicznych tortur wobec kobiety. Że bezpośredni wpływ na decyzję o potencjalnym macierzyństwie i ojcostwie ma to, w jaki sposób władza traktuje obywateli – stwierdził Donald Tusk.

Podkreślał, że dzietność ma bezpośredni związek z pieniędzmi.

Przypomnijmy jednak, że to rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził programy prospołeczne, w tym 500+, wyprawkę szkolną czy dodatki za urodzenie dziecka. Tendencja malejących urodzeń utrzymuje się natomiast na całym świecie, a spowodowana jest m.in. zmianą świadomości młodych ludzi, którzy chcą zdobyć najpierw wykształcenie, osiągnąć pozycję zawodową i dopiero zakładać rodzinę.

Jak uważa prof. Włodzimierz Piątkowski, kierownik Katedry Społecznych Problemów Zdrowotności UMCS, na współczynnik dzietności wpływa wiele czynników, od ekonomicznych po psychologiczne, a nawet media i kultura masowa (za Forsal.pl). Młode osoby inspirują się bowiem kulturą masową, filmami oraz internetem, gdzie obecnie panuje raczej afirmacja bycia singlem, życia bez zobowiązań, konsumpcjonizmu. Do tego dochodzi pandemia i wojna w Ukrainie, które wzbudziły ostrożność w zakładaniu rodziny.

Profesor podkreśla jednak, że zubożenie społeczeństwa nie zawsze prowadziło do niskiej liczby urodzeń. Jak przypomina, w połowie lat 80. XX wieku w Polsce wystąpił baby boom, czyli jedne z najwyższych wskaźników dzietności w demograficznej historii Polski. Jeszcze wcześniej baby boom nastąpił w latach 1949-1955, czyli w czasach stalinowskich, kiedy panowała skrajna bieda.

Fot. Wiktor Pleczyński

Polacy są zadłużeni

Donald Tusk stwierdził, że Polska jest bardzo zadłużona, a mimo tego nie wypełnia zobowiązań unijnych, dzięki czemu mogłaby uzyskać środki z Krajowego Planu Odbudowy.

– Oni nas okradają nie tylko z konkretnych pieniędzy, ale i z przyszłości. Te odsetki będziemy płacić coraz wyższe przez dziesiątki lat – mówił były premier.

Podkreślał, że każdy kto jest temu winny, powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.

Przypomnijmy, że obecnie polski rząd prowadzi negocjacje z Komisją Europejską w sprawie KPO. Jak mówi rzecznik PiS, Radosław Fogiel, w negocjacjach dużym problemem jest stanowisko KE i to, że część unijnych elit dąży do tego, żeby politycznie wykorzystywać zobowiązania Unii Europejskiej wobec Polski. Zaznacza, że tego typu działania wspierają opozycję, w celu objęcia przez nią władzy.

Fot. Wiktor Pleczyński

„Nasz rząd nie strzelał do górników”

Podczas serii pytań osób z widowni, pytanie zadał m.in. młody człowiek.

– Jak to jest, że mówi pan iż broni demokracji, a za pana czasów strzelano do górników, atakowano na marszach niepodległości zwykłych ludzi? Jak może pan mówić o obronie sądownictwa, gdy niedawno był pomysł Kukiza, by odwołać Ziobrę? Jak można pokazywać taką hipokryzję? – pytał młody mężczyzna, któremu po tych słowach odsunięto mikrofon, a część osób zaczęła gwizdać.Polityk Platformy Obywatelskiej stwierdził, że problem z debatą w Polsce wynika z tego, iż kłamstwo jest czymś bezkarnym.

– Na przykład to słynne kłamstwo o tym, że rząd Ewy Kopacz strzelał do górników. Jakoś ja nie zauważyłem żadnego rannego górnika – powiedział Donald Tusk. – Ja pamiętam dokładnie, że policja, i nie na polecenie pani premier czy moje, policja broniła dostępu do budynku przed ludźmi, którzy tam się zgromadzili, atakowali kamieniami i grozili fizycznie osobom zgromadzonym w tym budynku, wtedy policja działała. Nikt nie został ranny. Po co pan powiela takie bzdury? Ja bym się wstydził na pana miejscu, bo wiek nie jest żadnym usprawiedliwieniem – stwierdził.

Internauci zareagowali bardzo szybko, przypominając, że w lutym 2015 roku nawet w TVN24 pojawiła się relacja rannego górnika, który tłumaczył, że policja „waliła na oślep, atakowała ludzi bez powodu”, a on „oberwał za nic”.

– Chciałem uciec, ale zarobiłem kulkę i upadłem na ziemię. Podbiegło do mnie dwóch mężczyzn i zabrało na pogotowie. Miałem szyte trzy rany, dostałem też środki przeciwbólowe – informował wówczas ranny górnik.

Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński
Fot. Wiktor Pleczyński

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 26

 1. Pan says:

  Tusk sam chce Iść pod trybunał stanu?
  Cóż za samokrytyka.

  • dla pisiora niepojęte, co? says:

   wy uciekacie w immunitety, ewentualnie chcecie zmieniać ustawy, żeby gwarantowały wam bezkarność.
   Ale nic wam to szczury nie da, juz niedługo :-)

 2. Karamba says:

  Ja tam do Tuska nic nie mam. Dostaje pieniądze za to co robi i mowi.
  Ja mam problem z tymi którzy go popierają za darmo.
  Albo głupcy albo fantaści.
  Ale o czym mowa jak kilkanaście procent Polaków popiera faceta z telewizji co beczy i nic nie potrafi.

  • czyli ty popierasz pisiorstwo za kase? says:

   no coż, widać nie każdy jest taka łajzą żeby sprzedać się za synekurę albo pińcet plus…

   • Ganner says:

    Słabo masz złącza wpięte.
    Popierac można teorie Einstaina za darmo i dziwić sie teorią meneli spod żabki.
    Też za darmo
    Wspierać teorie meneli a odrzucac Einstaina można tylko za kasę.

   • ja się dziwię twojej ortografii says:

    ale jak masz żoliborskiego dziada za Einsteina to w sumie przestaję się dziwić :-))))

 3. Next says:

  Na spotkaniach z tuskiem jak ktoś zada niewygodne pytanie zaraz mu zabierają mikrofon i szybko wyprowadzają. Taka demokracja wg. PO. Bardziej to przypomina mityngi putina. Tam sami klakierzy mogą zadawać pytania i klaskac.. Jaki sens mają te spotkania?

 4. tomek says:

  slowa polskiej roty polskiej \\nie bedzie niemiec plul nam w twarz\\

 5. gość says:

  Tylko jedno pytanie.
  Co trzeba ćpać ,żeby mieć taką Erozję w mózgu,jak ten Adamczyk?

 6. obrażeni? says:

  Długo was ten szok trzymał, skoro napisaliście o spotkaniu nie w środę, jak zdecydowana większość mediów, nie w czwartek, jak niektórzy, ale w piątek – jako musztardka po obiedzie, gdy wszyscy wiedzą już wszystko o spotkaniu i dawno o nim zapomnieli. I gratuluję usuwania wpisów o zdecydowanie za dużych opóźnieniach w relacjach z imprez.

 7. wy tępe pisiory says:

  po co komuś mieliby zabierać kamerę jak cała uroczystość była do obejrzenia na żywo w wolnych mediach.
  Wielu mogło sie dzięki temu dowiedzieć , ze istnjieje taka dziura jak Płock :-D

  • Nasi says:

   Dlatego, aby nie można było potem pokazać czegoś co wolne media usłużnie nie pokażą
   Wolne media są jak wolne sądy. Dla swojakow.z PO

   • w twojej rządowej tvPis says:

    za 2 miliardy rocznie z podatków jest pokazana sama prawda , muahahahahaha
    spokojnie pisiorze, juz niedługo .pofikacie :-P

 8. Kierowca says:

  Ciekawe co stanie się PO I całą opozycją, gdy zabraknie PiSu i Kaczyńskiego..? Kim będą straszyć? 🤣

  • martw się co będziecie wtedy mogli kraść, pisiory :-) says:

   ale wiekszość was moze będzie wtedy oglądąć świat zza krat

   • 🤣 says:

    Nie martw się!! Tyle co nakradli poprzednicy PiSu, to nikt ich nie nie przebije. Jeśli tego nie wiesz, tzn., że nie umiesz czytać i wyciągać własnych wniosków, tylko słuchasz tego co mowi…Tusk! A przecież myślenie nie boli!!!

 9. tomek says:

  a kiedy odda nasze pieniadze z ofe

  • Ty nierobie pisoski says:

   widziałeś ofe. twoj dziadek z żoliborza już przepierdoIił kilkanascie razy tyle co ofe

 10. Janek says:

  Was to nie powinni nigdzie wpuszczać. Pisiory i nic więcej

 11. 😡 says:

  Tusk na swoich spotkaniach straszy PiS-em i śmieję się z Kaczyńskiego. Kiedy zacznie mówić o czymś konkretnym!? Kiedy przedstawi jakiś dobry program na poprawę sytuacji w Polsce? Kiedyś słuchałam go mimo tego gadania bez sensu i jeszcze głosowałam 2x !! Ale to było.i minęło, mojego głosu już nie dostanie!

 12. NN says:

  No cóż, na spotkanie z Jarosławem nie było wielu wpuszczonych, ale wy skanera byliście…

 13. Wiktor Adamczyk says:

  KIERUJEMY AWUPE NA TĘ ISTOTĘ!!!!

  • @ prawdziwa Adamczyk says:

   Młody normalny inaczej…

   • Next says:

    Bo zadał niewygodne pytanie? Bo mówił prawdę? Nienormalny to ty jesteś jak jak uważasz że wszyscy mają mieć jednakowe poglądy. To nie Rosja chociaż chyba ona ci się marzy. Naprawdę bije się rządów Tuska Bo jak słucham co on mówi i czytam te komentarze to boją się ze będzie gorzej niż na Białorusi i rosji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU