REKLAMA

Płocki amfiteatr rozbrzmi poezją Baczyńskiego [WSTĘP WOLNY]

REKLAMA

Z okazji setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, w płockim amfiteatrze odbędzie się koncert połączony z recytacją wierszy poety. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

POKiS i Samorząd Województwa Mazowieckiego zapraszają 26 września o godzinie 18 do świętowania setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w płockim amfiteatrze. Utwory wybitnego poety przedstawią aktorzy: Karolina Gorczyca, Piotr Bajtlik, Katarzyna Herman, Mariusz Bonaszewski, Grażyna Barszczewska oraz Jerzy Schejbal.

Specjalnie skomponowaną muzykę na to wydarzenie wykona razem z zespołem zdobywca nagrody Grammy, Włodek Pawlik. Na scenie wystąpią również wokaliści: Natalia Wilk, Marek Bałata oraz muzycy: Damian Kostka, Adam Zagórski i Łukasz Pawlik. Całość wyreżyseruje Tomasz Man.

– Koncert ma przedstawiać dwa etapy życia poety: okres młodości oraz okres okupacji – zaznaczają organizatorzy.

fot. materiały prasowe

Ten być może najważniejszy przedstawiciel pokolenia Kolumbów urodził się w Warszawie 22 stycznia 1921 roku.
W 1939 r. ukończył Liceum im. Stefana Batorego. W tym okresie związał się z harcerstwem oraz ze Związkiem Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej „Spartakus”.Baczyński planował podjąć studia w Akademii Sztuk Pięknych, ale na przeszkodzie stanął wybuch II Wojny Światowej. W 1942 roku zaczął studiować polonistykę na podziemnym Uniwersytecie Warszawskim, ale przerwał naukę, by oddać się działalności konspiracyjnej oraz tworzeniu poezji. Związał się z socjalistyczną grupą „Płomienie” i wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych.

fot. materiały prasowe

Poeta walczył w powstaniu warszawskim. Uczestniczył w akcjach najpierw batalionu „Zośka”, a potem „Parasol”, poległ 4 sierpnia w pałacu Blanka. Zostawił po sobie kilkaset wierszy, kilkadziesiąt poematów i opowiadań, prezentując bardzo dojrzałą twórczość. Pokazał też duże zdolności plastyczne, kiedy pisane ręcznie tomiki ozdabiał własnym rysunkami.

Koncert odbędzie się 26 września o godz. 18 w płockim amfiteatrze. Wstęp wolny

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU