REKLAMA

REKLAMA

Jak działa Płocka Orkiestra Symfoniczna w czasach pandemii? [FILM]

ORLEN Blisko Ludzi

REKLAMA

Płocka Orkiestra Symfoniczna przeżyła trudny okres w czasie epidemii koronawirusa. Mimo pozbawienia uczestniczenia widowni w koncertach, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii oraz sponsorom, jak PKN ORLEN, dotarła do domów swojej widowni i kontynuowała działalność.

Dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej Adam Mieczykowski podsumował ostatni rok działalności płockich muzyków. Orkiestra musiała zmierzyć się z nowym wyzwaniem, jakim jest epidemia koronawirusa i brak publiczności na sali koncertowej.

Muzycy włożyli wiele wysiłku, aby zapewnić swojej publiczności rozrywkę na najwyższym poziomie, przychodząc bezpośrednio do domów melomanów za pośrednictwem sieci internetowej. Jednak wysiłek płockich artystów nie zdałby się na wiele bez sponsorów, którzy zapewnili im fundusze na funkcjonowanie.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– To było bardzo duże wyzwanie, ale też niezwykle kreatywne i twórcze. W pierwszym momencie, jak wszyscy pamiętamy, przenieśliśmy swoją działalność do sieci. Wszyscy pojawialiśmy się w tych okienkach, staraliśmy się państwa zainteresować – mówi dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej, Adam Mieczykowski.

Wartym odnotowania jest fakt, że płoccy muzycy bardzo szybko zareagowali na zmianę sytuacji i rozpoczęli działalność w internecie. Dyrektor zwrócił uwagę, że to doświadczenie wypracowania nowych sposobów kontaktu z publicznością w trakcie pierwszego lockdownu procentuje do dzisiaj.

Adam Mieczykowski fot. Wiktor Pleczyński

– Później stopniowo przeszliśmy przez Letni Festiwal Muzyczny, inaugurację nowego sezonu, no i, niestety, ponownie przyszedł czas, w którym nie mogliśmy się realizować tutaj, na sali koncertowej z państwem. Przenieśliśmy już całkowicie naszą działalność do sieci. Nowa formuła, koncerty online, przeprofilowanie też naszej działalności. To wszystko było ogromne doświadczenie, ale myślę, że jak na razie wychodzimy z tego obronną ręką – opowiada dyrektor Adam Mieczykowski.

Plany płockich muzyków

Już 19 marca Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprezentuje swojej widowni koncert „Piazzolla Fusion”. W programie wydarzenia znajdą się legendarne utwory wybitnego argentyńskiego kompozytora Astora Piazzoli jak Libertango, Oblivion, L’evasion czy Escualo.

Płocka Orkiestra Symfoniczna zagra w kameralnym składzie smyczkowym wraz z formacją Zagan Acoustic. Zaśpiewa Agata Breza, a muzyków poprowadzi dyrygent Ariel Ludwiczak.

fot. Wiktor Pleczyński

Muzycy chcą zaprezentować również swojej publiczności kolejny ciekawy koncert muzyki polskiej. Wydarzenie zaplanowane jest na 26 marca.




– Ostatnio prezentujemy bardzo dużo polskiej muzyki. Jest to związane z tym, że Płocka Orkiestra Symfoniczna zarejestrowała materiał na dwie płyty z muzyką polską. Są one obecnie w okresie produkcji przez renomowaną firmę Dux. Mamy nadzieję, że ten album ukaże się w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy – wyjaśnia dyrektor.

Płocka Orkiestra Symfoniczna liczy na to, że kolejne koncerty będą mogły odbywać się z udziałem publiczności. W przypadku, gdyby takiej możliwości nie było, zostaną one jednak przeniesione do sieci. Muzycy chcą zagrać w maju koncert „Płockie Talenty” z najlepszymi uczniami płockich szkół muzycznych, a później Letni Festiwal Muzyczny.

– Wszyscy liczymy na nowy sezon, liczymy, że na jesieni uda się nam otworzyć i grać dla państwa. Chcielibyśmy zrealizować te projekty, które zostały odwołane, czyli na przykład „Muzyczne osobowości” – zaznacza dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

fot. Wiktor Pleczyński

Bez nich nie byłoby środków na koncerty

Ważną rolę w funkcjonowaniu Płockiej Orkiestry Symfonicznej wypełniają sponsorzy. Bez PKN ORLEN i innych firm wspierających działalność płockich muzyków, nie byłoby funduszy na wiele ciekawych projektów i wydarzeń artystycznych.

– Przypomnijmy, że dzięki współpracy z PKN ORLEN w ciągu ostatnich kilku lat mieliśmy okazję zobaczyć naprawdę znakomite i wielkie widowiska. Współpraca z Teatrem Muzycznym „Roma” zaowocowała słynnym koncertem „Ale, musicale”, z Teatrem „Buffo” – hitami tego teatru, rewelacyjnym koncertem poświęconym pamięci Zbigniewa Wodeckiego z fantastycznymi solistami, a także Kantata Totus Tuus wykonana w Płockiej Bazylice Katedralnej podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej w 2018 roku – podkreśla Adam Mieczykowski.

Płocki Koncern jest również wsparciem przy bieżącej działalności muzyków. Dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej wymienia w tym kontekście między innymi cieszące się dużą popularnością koncerty dla najmłodszych „Wędrówki po pięciolinii” i audycje umuzykalniające dla płockich przedszkolaków.

Płocka Orkiestra Symfoniczna powstała dzięki staraniom melomanów, skupionych wokół Płockiego Towarzystwa Muzycznego, którzy jako pierwsi dostrzegli potrzebę jej powołania. Miała ona zaspokoić oczekiwania płockiej inteligencji, ale przede wszystkim edukować mieszkańców Płocka, który w tym czasie przeżywał dynamiczny rozkwit ekonomiczny i gospodarczy.

Od 1975 roku orkiestra występowała pod nazwą Orkiestra Kameralna Płockiego Towarzystwa Muzycznego, w styczniu 1977 roku w wyniku przejścia pod mecenat państwa rozpoczęła działalność samodzielną jako Płocka Orkiestra Kameralna, by w roku 1998 zostać przemianowaną na Płocką Orkiestrę Symfoniczną, której patronem został Witold Lutosławski.

REKLAMA
Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU