Płock uczci pamięć poległych w Powstaniu Warszawskim

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

1 sierpnia 1944 – nie ma osoby, która nie znałaby tej daty. Wybuch Powstania Warszawskiego. Wojska niemieckie okupują Warszawę. Bronią jej żołnierze, cywile, mieszkańcy. W tym roku mija 72. rocznica tego wydarzenia. Wydarzenia, które w pamięci Polaków jest po dzisiaj świeże. Płock każdego roku oddaje hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Podobnie będzie i tym razem.

Punktualnie o godzinie 17 w całym mieście zostaną włączone syreny alarmowe. Minuta ciągłego sygnału ma oddać cześć poległym i zamordowanym powstańcom. Przy Płycie Nieznanego Żołnierza odbędą się uroczystości upamiętniające wszystkich uczestników tych wydarzeń. Nastąpi uroczyste złożenie kwiatów przez przybyłych gości i delegacje, a także prezentacja przez harcerzy dwóch wierszy, w całości poświęconych Powstaniu Warszawskiemu.

Powstanie Warszawskie zebrało wielkie żniwa w postaci ludzkich żyć. Łącznie około 16 tysięcy zabitych i zaginionych, ponad 20 tysięcy rannych i 15 tysięcy osób wziętych do niewoli. To były dwa najdłuższe i najtrudniejsze miesiące dla mieszkańców stolicy. Bohatersko próbowali ochronić swoją ziemię i życie. Osoby, którym to się udało, jednogłośnie mówią – cud. I choć od tych wydarzeń mijają właśnie 72 lata, to rana w sercu każdego Polaka jest wciąż otwarta.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji