Płock na mapie Kanonu Miejsc Historycznych Polski

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kanon Miejsc Historycznych to projekt realizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów przy współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków. 

– Podejmując się realizacji projektu Kanon Miejsc Historycznych, wyszliśmy z założenia, że powinny do niego należeć miejsca, których poznanie przybliży jak najpełniejszy obraz historii Polski i wartości kulturowych naszego dziedzictwa – mówią pracownicy NIMiOZ zaangażowani w pracę nad projektem.

katedra1969Płock został zaliczony do grona 41 miast, mogących poszczycić się takimi właśnie miejscami. W naszym mieście wyróżniono Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia NMP. Katedra pochodzi z XVI wieku i, mimo późniejszej przebudowy, to wciąż najokazalszy kościół renesansowy w Polsce. Powstała na miejscu rozebranej świątyni romańskiej i jest trzecią katedrą na Wzgórzu Tumskim. Z drugiej, tej romańskiej, ufundowanej przez biskupa Aleksandra z Malonne (XII w.), pochodzą brązowe płaskorzeźbione drzwi, wykonane w Magdeburgu, które od XV wieku znajdują się w Soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim, zaś w katedrze płockiej jest ich odlana w 1981 r. kopia. Cenne zbiory sztuki sakralnej gromadzi od wieków skarbiec katedry płockiej.

– Powyższe działania, to wstęp do znacznie szerszego projektu edukacyjnego oraz informacyjno-promocyjnego, który dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczyni miejsca historyczne, zaliczone w poczet miejsc „kanonicznych”, oraz sprawujące nad nimi opiekę instytucje, jeszcze bardziej znanymi – dodają twórcy KMH.

Oprócz Płocka, z województwa mazowieckiego w Kanonie Miejsc Historycznych znajdziemy Warszawę z sześcioma lokalizacjami: Zamkiem Królewskim, Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Niepodległości, Łazienkami Królewskimi, Belwederem, Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego oraz Żyrardów, w którym znajduje się wyróżnione Muzeum Mazowsza Zachodniego.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji