Płocczanki przeciwko przemocy – rusza kurs samoobrony

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W Płocku działa lokalny oddział Antyprzemocowej Sieci Kobiet (ASK), powstały z inicjatywy miejscowych liderek i grup, które w poprzednich latach organizowały akcję One Billion Rising/ Nazywam się Miliard – taniec przeciwko przemocy.

Happening pn. “Taniec przeciwko przemocy” został zorganizowany w Płocku m.in. w galerii Wisła 14 lutego b.r. Zobaczcie.

Cel akcji jest prosty. – Jak wynika z przeprowadzonej przez fundację Feminoteka analizy 20 lokalnych programów antyprzemocowych, zjawisko przemocy wobec kobiet praktycznie w nich nie istnieje. Dlatego celem projektu jest m.in. analiza samorządowych programów antyprzemocowych na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim – mówi Monika Mioduszewska-Olszewska, koordynatorka ASK w Płocku.

W sumie zostanie przeanalizowanych niemal 200 dokumentów. Programy antyprzemocowe zostaną zbadane pod kątem stopnia realizacji, przeznaczonego na nie budżetu, harmonogramów, obecności i aktywności koordynatora/ki i przede wszystkim działań skierowanych do kobiet – największej grupy doświadczającej przemocy.

Na podstawie tych analiz zostanie opracowany raport, a także wzorcowy program antyprzemocowy, gotowy do wdrożenia przez samorządy – dodaje Monika Mioduszewska-Olszewska.

Dla Antyprzemocowej Sieci Kobiet, na gruncie krajowym i lokalnym, najważniejsza jest zmiana świadomości Polek i Polaków. Dlatego w całej Polsce odbędą się również szkolenia, debaty, warsztaty oraz międzynarodowa konferencja w Warszawie, do udziału w której zostaną zaproszeni lokalni politycy i eksperci.

Zwieńczeniem projektu będzie One Billion Rising/ Nazywam się Miliard – akcja 14 lutego 2016 roku. Tym razem odbędzie się ona pod hasłem: “Stop molestowaniu seksualnemu!”.

W Płocku, w ramach ASK ruszyła właśnie rekrutacja na kurs WenDo – trening asertywności i samoobrony dla kobiet.

Czym jest WenDo? To metoda przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Uczy, jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu – przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczy także, jak reagować na przemoc. Wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Pomaga rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd.

– Podczas WenDo kobiety nauczą się najprostszych, ale zarazem najbardziej skutecznych technik, które nie wymagają miesięcy żmudnych ćwiczeń. Trenerki WenDo pokazują najsłabsze miejsca w ciele napastnika, uczą umiejętnej obrony poprzez zaatakowanie właśnie tych miejsc – mówią organizatorzy kursu.

Trening odbędzie się 18 i 19 lipca, w godz. 10-16 w siedzibie Centrum ds. Organizacji Pozarządowych w Płocku przy ul. Misjonarskiej 22. Poprowadzi go Joanna Piotrowska – trenerka WenDo, prezeska Fundacji Feminoteka z Warszawy.

Jeśli chcecie przyłączyć się do działań Antyprzemocowej Sieci Kobiet – ASK w Płocku, piszcie na adres ask@feminoteka.pl, koniecznie z dopiskiem „Płock”. Profil One Billion Rising znajdziecie także na Facebooku.

Projekt ”Antyprzemocowa Sieć Kobiet – ASK” jest realizowany przez fundację Feminoteka w ramach programu Obywatele dla Demokracji z funduszy EOG.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji