Płocczanie święcą triumfy w brazylijskim jiu jitsu

W sobotę Mińsk Mazowiecki gościł zawodników, trenujących brazylijskie jiu jitsu. W Hali Sportowej odbywały się tam zawody 6. edycji Grand Prix Polski tej sztuki walki. Kilka miejsc na podium zajęli zawodnicy płockiego klubu Academia Gorila.

9 marca w Mińsku Mazowieckim odbyły się zawody VI Grand Prix Polski Brazylijskiego Jiu Jitsu. Ta sztuka walki, inaczej nazywana Gracie Jiu-Jitsu lub po prostu jiu-jitsu (choć jest to określenie nieprecyzyjne i może być mylone z japońskim pierwowzorem) to brazylijski sport walki, wywodzący się z ju-jitsu, zapasów i judo, który wyróżnia się naciskiem na walkę w parterze.

Zawodnicy koncentrują się tu na walce z jednym przeciwnikiem. Celem walki jest przejęcie kontroli nad przeciwnikiem, poprzez zadawanie mu kontrolowanego bólu (dźwignie) bądź pod groźbą utraty przytomności – z bólu lub od duszenia. Walka w brazylijskim jiu-jitsu odbywa się głównie w parterze. Zawodnicy brazylijskiego jiu-jitsu walczą w zwarciu, co dodatkowo utrudnia ich przeciwnikom wykonywanie uderzeń.

Treningi tej sztuki walki prowadzi w Płocku Academia Gorila, która podczas klasyfikacji drużynowej zajęła 4. miejsce na 49 klubów całej Polski i Europy (swoje oddziały ten klub ma także m.in. w Warszawie i Rybniku). Przed nim miejsca na podium zajął klub Dragon`s Den, Berserker`s Team oraz Copacabana.

W kategorii wagowej -94.3 kg, srebro zdobył Tomasz Serafin z płockiego oddziału Academia Gorila z pasem białym (początkujący). W tej samej kategorii wagowej, ale z pasem niebieskim (przyznawany gdy zawodnik zna dobrze teoretyczne zasady walki, ale wciąż uczy się ich zastosowania w praktyce), złoto zdobył reprezentant płockiego klubu, Miłosz Misiak.

W kategorii wagowej -82.3 kg trzecie miejsce ex aequo z zawodnikiem Dragon’s Den zajął Arkadiusz Seweryniak z Academia Gorila Płock. Natomiast w kategorii wagowej +100.5 kg, złoto dla płockiego klubu zdobył Tomasz Jabłonowski. Świetnie spisał się także Mateusz Szatkowski, który w kategorii junior do -74 kg zajął drugie miejsce na podium.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!