Pierwsza w Polsce dyrektor wydziału Kurii jest w Płocku

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pierwsza i jedyna w Polsce kobieta została dyrektorem wydziału w Kurii Diecezjalnej w Płocku. Dotąd takie stanowiska w naszym kraju powierzano wyłącznie księżom.

Fot. archiwum prywatne dr Iwony Zielonki

Fot. archiwum prywatne dr Iwony Zielonki

Iwona Zielonka została dyrektorem wydziału ds. nowej ewangelizacji. To jeden z dwóch nowych wydziałów utworzonych ostatnio w kurii płockiej. Nowa dyrektor jest doktorem nauk biblijnych, autorką licznych artykułów z zakresu biblistyki oraz wykładowcą Pisma Świętego. Ma 46 lat. Ukończyła studia biblijne na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Public Relations w Szkole Głównej Handlowej. Włada językiem angielskim i rosyjskim, a także biblijnymi – hebrajskim i greckim.

– Powierzając pani dr Iwonie Zielonce funkcję dyrektora wydziału ds. nowej ewangelizacji, kierowałem się przede wszystkim przygotowaniem merytorycznym do tego rodzaju posługi w Kościele – mówi Piotr Libera, biskup płocki. – Pani Iwona przez wiele lat pracowała w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, m.in. w biurze prasowym KEP. Obecnie jest dyrektorem Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji pw. św. Łukasza. Była odpowiedzialna w naszej diecezji również za przygotowanie zespołów, przeprowadzających w parafiach rekolekcje kerygmatyczne. Brała czynny udział w pracach 43. Synodu Diecezji Płockiej, jako przewodnicząca Komisji ds. nowej ewangelizacji. Razem z innymi opracowała dokument synodalny, poświęcony tej tematyce. Wreszcie sama organizowała i kierowała wieloma kursami oraz rekolekcjami ewangelizacyjnymi w Polsce i za granicą, m.in. w Rosji i Kanadzie – opowiada o doświadczeniu nowej dyrektor.

Sama dr Iwona Zielonka twierdzi, że praca w wydziale nie jest dla niej wyłącznie pracą. – To sposób realizacji mojego powołania do ewangelizacji i cieszę się, że mam taką możliwość. Niewątpliwie, to bardzo odpowiedzialne zadanie, ale daje ogromną radość – mówi w rozmowie z nami. – Jest sporo osób, które chętnie współpracują i angażują się w różne wspólne działania. Trzeba je tylko zachęcić. Stanowisko dyrektora tego wydziału nie oznacza biurka i gabinetu, ale głównie pracę z ludźmi. Każdego dnia, także wieczorami czy w weekendy – opowiada o swoich zadaniach pani Iwona.

Fot. archiwum prywatne dr Iwony Zielonki

Fot. archiwum prywatne dr Iwony Zielonki

– Istnieje potrzeba, aby ludzie świeccy bardziej angażowali się w życie swoich parafii i wzięli za nie odpowiedzialność. Nie można wszystkiego zostawiać księżom. Potrzebna jest większa współpraca świeckich i duchownych, także w ramach tzw. Rad Duszpasterskich. Często zdarza się, że narzekamy na księży, a sami nie podejmujemy żadnych działań. Czasami po prostu nie wiemy, co i jak możemy zrobić. Chcę służyć pomocą – dodaje nowa dyrektor wydziału.

Prywatnie ma liczne zainteresowania. W dzieciństwie i młodości uprawiała sport: biegała na długie dystanse, grała w piłkę ręczną i rugby, a w podstawówce w piłkę nożną. Od 13. roku życia gra na gitarze. Zawsze lubiła muzykę. Śpiewała też piosenkę aktorską i poezję. Kiedyś wystąpiła przed koncertem Ryszarda Rynkowskiego w Krośnie. Artysta nie dojechał, więc na prośbę organizatora grała i śpiewała dalej. – Nie wszyscy wyszli – śmieje się.

Fot. archiwum prywatne dr Iwony Zielonki

Fot. archiwum prywatne dr Iwony Zielonki

W drużynie harcerskiej występowała w teatrze amatorskim. Pojechała nawet z koleżankami do Ciechanowa na Festiwal Małych Form Artystycznych. – Do dziś pamiętam, jak trzęsły mi się kolana. Wygrał wtedy krakowski teatr lalek, ale my byłyśmy hitem. Mam jeszcze Gazetę Ciechanowską ze zdjęciem na pierwszej stronie – opowiada dr Iwona Zielonka. – Do dzisiaj w czasie rekolekcji odgrywam scenki kabaretowe i pantomimy – dodaje.

Potem śpiewała m.in. w zespole muzyki dawnej. Od roku w Szkole Nowej Ewangelizacji współprowadzi dwunastoosobowy zespół muzyczny Eleos 2202. – Mamy smyczki, gitary, bębny – opowiada. Teraz lubi także operę i muzykę poważną. – Uwielbiam też tańczyć. Zawsze jestem pierwsza na parkiecie – dodaje.

Magda Grodecka

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji