Petropol, żółwica i tętniąca życiem Tumska. Zobaczcie Płock sprzed 24 lat

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

1993 rok. Niby tak niedawno. Jeśli dobrze policzyć, minęły jednak 24 lata… Co zmieniło się w tym czasie w Płocku? Możemy dokładnie zobaczyć to dzięki nagraniu, które udostępnił pan Rafał. Cofnijmy się i pospacerujmy razem z autorem filmu sprzed blisko ćwierć wieku…

Jak informuje widzów pan Rafał, materiał został zgrany z kasety VHS z prywatnego rodzinnego archiwum. Autor filmu spacerował od ulicy Skłodowskiej przez Aleje Kobylińskiego, ulicę Tumską, gdzie odwiedził kilka sklepów, udał się następnie przed katedrę i na tumy. Wycieczka kończy się w płockim zoo, gdzie możemy zobaczyć m.in. stare akwaria i słynną żółwicę Balbinę.

Ulica Tumska w 1993 roku. Zrzut z YouTube

To, co po drodze zadziwia, to niezmiernie ożywiona ulica Tumska. Jest zwykły dzień, a po płockim deptaku idzie mnóstwo osób, niemalże jak w trakcie Jarmarku Tumskiego. Ale i oferta ulicy Tumskiej jest dużo bardziej różnorodna. Kolorowe, wyraźne markizy nad sklepami informują, że znajdziemy tam m.in. punkt Kodaka, Zakładów mięsnych w Płocku, sklep z materiałami, sklep z AGD RTV, jeden (!) Bank Płocki, piekarnio-ciastkarnię, budkę z lodami, salon sukien ślubnych, kultowy już salon odzieżowy Mariel, kwiaciarnię, kantor czy sklep Rewex z hifi. Jest też oczywiście sporo restauracji ze stolikami i plastikowymi krzesełkami na zewnątrz, drogeria, sklep z elektroniką, pizzeria… Płocczanie pamiętają zapewne Empik na Grodzkiej i mnóstwo innych sklepików, do których zaglądało się z ciekawością, a które przyciągały swoim asortymentem już od progu.

Być może ci, którzy zastanawiają się jak ożywić ulicę Tumską i całą płocką starówkę, powinni obejrzeć dokładnie ten film i przeanalizować, co przyciągało płocczan w to miejsce. Zastanowić się, dlaczego przedsiębiorcy uciekli do galerii. I wyciągnąć wnioski…

Płock 1969-1980 – zdjęcia archiwalne

Podziel się:

3 komentarze

  1. Pamiętam to Tumską. Miałem wtedy 10 lat. Zawsze mnie denerwowało czekanie na czerwonym na przejściach dla pieszych. Brakowało mi zegarka odmierzającego czas do zielonego. Na czerwonym stało dużo osób, tak jak by właśnie wysiadł cały autobus. Później dziwiłem się czemu wyburzają jakoś kamienice i budują bank. Nigdy z mamą nie chodziłem do tych banków i do dnia dzisiejszego nie byłem w żadnym z nich. Zresztą obecnie na Tumską nie chodzę. W 2016 byłem chyba tylko raz i to nie na zakupy.

  2. Nic nie można przeczytać bo reklamujecie orlen !!!!! Chcę usunąć reklamę…..bez skutku ……otwiera się cały czas !!!!

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji