Pełne widownie na Pucharze Polski w Łącku

Stado Ogierów w Łącku przez trzy dni tętniło życiem. I to tętniło dosłownie, gdyż przybyło do Łącka 170 koni z zawodnikami, a ostatni dzień – finałowy – ściągnął na widownie tłumy osób. Zajęte były nie tylko ławki, ale i schody czy poręcze. Liderzy nie zawiedli i kibice konnych skoków przez przeszkody otrzymali pokaz mistrzowskiej jazdy.

2 kwietnia, w niedzielę odbywały się finały HPP juniorów, młodych jeźdźców oraz najważniejszy – seniorów. Mogliśmy obejrzeć walkę, której na przeszkodzie stawały strącone belki, upadki i wysoki poziom konkurentów.

W kategorii juniorów (do lat 18) złoto zdobyła Dalia Lechman na Annchen, srebro przypadło Aleksandrze Bolko na Chimequyl, a brązowy medal otrzymała Maria Baehr na La Strada L.

Najmniej liczna kategoria młodych jeźdźców reprezentowana była przez zaledwie pięciu zawodników. Zwyciężyła Joanna Marciniak na Chelsea-Blue (jako jedyna pokonała przejazd bezbłędnie), drugie miejsce zajęła Michalina Szmytka na Comet 235, a brąz zdobyła Dajana Pawlicka na Bebeto.

W finale kategorii seniorów tytułu bronił Kamil Grzelczyk na Wibaro. Wydawało się, że ma spore szanse, gdyż obydwa nawroty pokonał bez punktów karnych. Jednak równie bezbłędnie i z wyższą lokatą pojechał lider Jarosław Skrzyczyński na Chacclana i to on właśnie zgarnął złoto, wyprzedzając konkurenta o ponad sekundę. Trzecie miejsce zajął Michał Tyszko na Surrimo. Świetnie zaprezentował się również najmłodszy zawodnik, 19-letni Adam Grzegorzewski, który na Casablance zajął czwarte miejsce, po zrzuceniu jednej belki podczas drugiego nawrotu.

Warto wspomnieć przy tym, że finały zgromadziły ogromną rzeszę widzów. Zajęte były wszystkie miejsca siedzące, łącznie ze schodami, a ludzie wykorzystywali każdy skrawek miejsca, aby zobaczyć jazdy finału Pucharu Polski w Łącku. – Widać najwyższy poziom organizacji – komentowali widzowie w przerwie zawodów, smażąc kiełbaski przy ognisku. – Jest bardzo profesjonalnie – potwierdzał stały uczestnik zawodów w Stadzie Ogierów. – Pan Jarek skakał świetnie, nie strącił żadnej przeszkody – cieszył się na oko 5-letni chłopczyk, który podczas całych finałów kategorii senior pilnie komentował każdy skok zawodników.

Po Pucharze Polski, rozegrały się również zawody regionalne.

W konkursie towarzyskim zwykłym (LL, wys. 80 cm) dla kucy i dużych koni zwyciężył Dawid Czarnecki na Jaskierze, drugie miejsce zajął Piotr Ziółek na Holsterze, a brąz wywalczył Dariusz Garstka na Kanonie.

Konkurs towarzyski zwykły (L, wys. 100 cm) wygrała Tamara Tybulczyk na koniu Regiel. Drugie miejsce wywalczyła Aleksandra Zaręba na Enrico, a trzecie – Maja Gutorska na Aromat. Tuż za nią uplasowała się płocczanka Maja Synowicz na Good Maddox – koniu, na którym zazwyczaj jeździ płocczanka Ada Izmajłowicz.

Piękne konie i emocje w Łącku. Jutro finały!

W konkursie regionalnym zwykłym (P, wys. 110 cm), zwyciężyła Nikola Krajewska na Eposie, drugie miejsce zajęła Tamara Tybulczuk na Szambelanie, a trzecie zdobyła Alicja Karbownik na Alinie. Nikola Krajewska też jest płocczanką, a szkoli ją trener Jakub Śluborski, podobnie zresztą jak Maję Synowicz i Adriannę Izmajłowicz.

W ostatnim konkursie regionalnym zwykłym (N, wys. 120 cm), brało udział trzech zawodników. Złoto zdobyła Michalina Szmytka na Utoucha Van De Dwerse Hagen, srebro – Jakub Krzyżosiak na Lexusie, a brąz – Antoni Szmytka na ELixir De La Esperance.

Wojciech Muczyński, Prezes Stada Ogierów w Łącku

– Pogoda dopisała, publiczność też, są najważniejsze osoby ze świata jeździeckiego, tylko się cieszyć – powiedział nam na zakończenie prezes Stada Ogierów w Łącku, Wojciech Muczyński. – W tym roku w sezonie otwartym odbędzie się impreza hodowlana, która w moim odczuciu będzie niezmiernie ważna. Sezon halowy rozpoczniemy we wrześniu zawodami regionalnymi, natomiast w październiku i w listopadzie walczymy o eliminacje Pucharu Polski – tłumaczył prezes Stada Ogierów. – Jestem dumny z pracowników, ekipa przygotowała wszystko na najwyższym poziomie – dodał Wojciech Muczyński.

PetroNews był patronem medialnym Halowego Pucharu Polski w Łącku.