REKLAMA

Papież Franciszek mianował nowego biskupa płockiego

REKLAMA

Wiadomo już, kto jest następcą wieloletniego biskupa płockiego, Piotra Libery. Papież Franciszek mianował na tę funkcję dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej, Szymona Stułkowskiego.

PowiązaneTematy

Po rezygnacji biskupa płockiego Piotra Libery, diecezja płocka czekała na wybór nowego biskupa. W sobotę, 22 października Ojciec Święty Franciszek mianował na tę funkcję Szymona Stułkowskiego (ur. 21 lutego 1961 w Rokietnicy), doktora teologii pastoralnej, rektora Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu w latach 2016–2019, biskupa pomocniczego poznańskiego w latach 2019–2022.

– Nasze modlitwy zostały wysłuchane i papież Franciszek mianował biskupem płockim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Szymona Stułkowskiego. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za tę decyzję i nowego pasterza! Cieszymy się, że nominacja ma miejsce w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II – napisał Ks. Biskup Wiesław Śmigiel, administrator apostolski diecezji płockiej, który pełnił dotychczas obowiązki biskupa.

Jak wyjaśnia, jego misja wygasa w dniu kanonicznego przejęcia diecezji przez nowego biskupa. Podkreśla też, że nowy biskup płocki to „doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup, specjalista z zakresu teologii pastoralnej i dobry człowiek”.

Biskup Płocki Szymon Stułkowski

– Przez wiele lat posługiwał w duszpasterstwie w Polsce i Austrii, pracował również na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz był rektorem Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Jego dewiza biskupia brzmi: Vos autem dixi amicos (Nazwałem was przyjaciółmi) – są to słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana (15,15). W archidiecezji poznańskiej pełnił urząd wikariusza generalnego, a w ramach Konferencji Episkopatu Polski jest wiceprzewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich, członkiem Komisji Duszpasterstwa i Komisji ds. Misji – wymienia Ks. Biskup Wiesław Śmigiel.Rezygnacja poprzedniego biskupa potwierdzona została w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, wydanym 4 czerwca br. Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Piotra Libery z posługi biskupa płockiego, złożoną z racji zdrowotnych.

Papież przyjął rezygnację biskupa płockiego. Z jakiego powodu?

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. władca obcego okupanta says:

    namaścił swojego namiestnika, zeby dbał o interesy watykany i kontynuował otumanianie polskiej ciemnoty

  2. Na pewno says:

    Zrobi porządek i postawi na świeżość w postaci ministrantów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU