Oszuści znów nabierają na wpis do ewidencji. Do płockich firm przesłano pisma

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Przedsiębiorcy w Płocku, ale i w innych miastach powinni uważać. Firmy komercyjne podszywają się pod działalność Ministerstwa Rozwoju i celowo wprowadzają w błąd osoby, prowadzące działalność gospodarczą. Przesyłają pisma z żądaniem zapłaty.

Prywatna firma chce nas włączyć w katalog firm. Zgodnie z działaniem wolnego rynku, ma do tego prawo, by “Wpisać firmę do Centralnej Ewidencji o Działalności Gospodarczej i aktualizować jej dane” oraz pobrać za to 200 zł. Oczywiście za naszą zgodą, bo nic nie dzieje się pod przymusem. Dostajemy więc pismo i przelewamy kwotę. Problem polega na tym, że firma CEODG ma łudząco podobną nazwę do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli CEIDG, działającej przy Ministerstwie Rozwoju. A my nie widzimy różnicy i… płacimy.

Jak wygląda takie pismo?

Takie pismo od firmy komercyjnej zostało doręczone w poniedziałek, 21 listopada, przez Pocztę Polską, do naszej czytelniczki. Zostało sporządzoneceodg2 bardzo profesjonalnie, naprawdę bardzo łatwo się pomylić. Znajduje się w nim wszystko, co autentyczne pismo urzędowe powinno mieć: sygnatura akt, dokładny adres nadawcy, stosowne pieczątki i podpisy. Ponadto, dołączony jest do niego blankiet z numerem konta, adresem płatnika, a nawet terminem zapłaty.

ceodgW piśmie tym Centralna Ewidencja o Działalności Gospodarczej CEODG tłumaczy, że w związku ze zmianą ustawy, przeniesiono wpis do rejestru przedsiębiorców z ewidencji gminy do CEODG. Za aktualizację wpisu żąda stałej wpłaty rejestracyjnej w wysokości 200 zł. Pismo łudząco przypomina oryginalne dokumenty z CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. A w tej ostatniej nie uiszcza się żadnych kwot.

Postanowiliśmy sprawdzić firmę, która próbowała wyłudzić w taki sposób od czytelniczki pieniądze i dowiedzieliśmy się, że adres Centralnej Ewidencji O Działalności Gospodarczej, a więc Al. Jerozolimskie, 02-001 Warszawa, to adres biurowca pn. Central Tower. Niezwłocznie tam zadzwoniliśmy. Niestety, osoba, zajmująca się administracją twierdziła, że nie może nas poinformować, czy podmiot znajduje się faktycznie w tym miejscu i poprosiła, żebyśmy skontaktowali się z firmą osobiście. Zrobilibyśmy to, gdyby to było możliwe…

Skontaktowaliśmy się za to z Ministerstwem Rozwoju, które już zna dobrze tę sprawę i podjęło kroki, żeby przeciwdziałać oszustom.

– Ta kwestia jest nam znana – informuje Paweł Nowak z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Rozwoju. – Podejmujemy różne działania, których celem jest ochrona przedsiębiorców przed ponoszeniem nieuzasadnionych opłat. Wszystkie zgłoszenia, które przesyłają nam przedsiębiorcy, przekazujemy prokuraturze. W sumie przekazaliśmy już kilkaset zgłoszeń, dotyczących blisko 30 tego typu podmiotów.

Jak działają oszuści i jak z nimi walczyć?

Prywatne rejestry wyszukiwały nowo powstałe przedsiębiorstwa, a chwilę potem kierowały do nich oferty komercyjne, tak, aby zrodzić u przedsiębiorcy błędne przeświadczenie, że opłata jest z tytułu wpisu do CEIDG. No i wtedy pole do popisu mieli oszuści, kto nie zauważył, a o to bardzo łatwo, mógł taki przelew wykonać i stracić pieniądze. Żeby temu zapobiec, Ministerstwo Rozwoju wysłało do przedsiębiorców maile z ostrzeżeniem. Wprowadziło również zmiany w systemie rejestracji.

– Ponadto, w Systemie Teleinformatycznym CEIDG wprowadziliśmy zmiany, które utrudniają filtrowanie bazy danych według kryteriów, którymi posługiwały się prywatne rejestry – tłumaczy Paweł Nowak z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Rozwoju. – Chodzi np. o datę rozpoczęcia działalności – prywatne rejestry wyszukiwały nowo powstałe przedsiębiorstwa, a chwilę potem kierowały do nich oferty komercyjne, tak aby zrodzić u przedsiębiorcy błędne przeświadczenie, że opłata jest z tytułu wpisu do CEIDG – podkreśla.

Te działania na pewno przyniosły skutek, ale taki, że oszuści wysyłają teraz pisma do wszystkich firm. Nasza czytelniczka prowadzi bowiem swój biznes od 5 lat.

Wpis do ewidencji jest bezpłatny

W związku z tymi próbami wyłudzenia, Ministerstwo Rozwoju na bieżąco informuje nowych i aktualnych przedsiębiorców o tym, że wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej są bezpłatne. Odbywa się to za pomocą różnych kanałów komunikacji, w tym mediów społecznościowych, np. Facebook’u.

– Każda osoba zakładająca konto w systemie CEIDG otrzymuje komunikat o tym, że wpis do ewidencji jest bezpłatny – tłumaczy Tomasz Nowak. – Ponadto, komunikat ten znajduje się na papierowym formularzu CEIDG-1 oraz w instrukcji jego wypełniania. Otrzymują go także elektronicznie przedsiębiorcy wraz z potwierdzeniem dokonania wpisu w systemie CEIDG. Szczegółowe informacje w tym zakresie zamieszczone są na głównej stronie internetowej CEIDG – www.ceidg.gov.pl – kontynuuje. – Komunikaty rozpowszechniane są także za pośrednictwem mediów oraz urzędów, z którymi przedsiębiorcy mają częsty kontakt (urzędy gmin, urzędy skarbowe, itp.). Wprowadziliśmy także zasadę, że w decyzjach o wykreśleniu z CEIDG bądź w pismach związanych z wykreśleniem przedsiębiorcy z CEIDG czy zmianą wpisu, a także w innych pismach – będziemy zamieszczać krótką informację o bezpłatności wpisu do CEIDG – podsumowuje.

Ministerstwo przede wszystkim zaleca uważną lekturę tego typu pisma i podkreśla, że obsługa państwowego rejestru jest bezpłatna.

W Urzędzie Miasta Płocka potwierdziliśmy, że w ostatnim czasie nasiliły się informacje od płockich przedsiębiorców o podobnych próbach wyłudzenia. – Należy podobne pismo zignorować, można oczywiście również zgłosić próbę wyłudzenia – radzi natomiast Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej policji.

My natomiast przypominamy, że zupełnie za darmo można wpisać swoją firmę do KATALOGU na PetroNews. Obiecujemy – żadnych pism i opłat nie będzie :)

DODAJ SWOJĄ FIRMĘ DO KATALOGU NA PETRONEWS

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji