REKLAMA

Ośrodek Radioterapii w Płocku nabiera kształtu [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Wiktor Pleczyński

Zakończył się pierwszy etap budowy płockiego Ośrodka Radioterapii przy Szpitalu Wojewódzkim. Obiekt ma być gotowy pod koniec 2023 roku.

Symbolicznym „zawieszeniem wiechy” zakończył się pierwszy etap budowy Ośrodka Radioterapii na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Samorząd województwa na powstanie ośrodka przeznaczył 80 mln zł. W uroczystości, która odbyła się 30 września, wziął udział marszałek Adam Struzik, dyrektor szpitala  Stanisław Kwiatkowski oraz przedstawiciele wykonawcy budowy.

PowiązaneTematy

fot. Wiktor Pleczyński

Budowa trzykondygnacyjnego budynku ulokowanego po stronie południowo-wschodniej szpitala rozpoczęła się w ostatnim kwartale 2021 r., a zakończyć ma się w trzecim kwartale 2023 roku. Marszałek Adam Struzik zaznaczył, że Ośrodek Radioterapii to niezwykle potrzebna placówka.

– Jestem przekonany, że wkrótce fachową opiekę znajdą tutaj pacjenci nie tylko z Płocka i okolic, ale także całego północnego Mazowsza. Możemy być zadowoleni z postępu prac i tego, że udało nam się zabezpieczyć środki na ten cel, mimo dwukrotnej odmowy wsparcia inwestycji w ramach rządowych programów – mówił marszałek Adam Struzik.

fot. Wiktor Pleczyński

Onkologia priorytetem dla płocczan

Jak wynika z badań opinii przeprowadzonych przez urząd marszałkowski, budowa ośrodka w Płocku ma szczególne znaczenie. To właśnie w regionie płockim najwięcej mieszkańców – 56 proc., wskazało onkologię jako najpotrzebniejsze specjalistyczne świadczenie medyczne. Dla porównania, w całym województwie wskaźnik ten wyniósł 44 proc.

– Jestem dumny z faktu, że nasze ośmioletnie starania związane z uruchomieniem w Płocku Ośrodka Radioterapii, dzięki wsparciu województwa mazowieckiego nabierają już tak realnych kształtów. Ponadto, znakomita współpraca z wykonawcą inwestycji pozwala nam z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość i w niedługim czasie rozpocząć prace, zmierzające do wyposażenia obiektu w niezbędny sprzęt medyczny – powiedział Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

fot. Wiktor Pleczyński

Kompleksowe leczenie

Ośrodek powstaje w sąsiedztwie Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego. Zapewni kompleksowe leczenie osób z chorobami nowotworowymi, od diagnostyki po rehabilitację. Na parterze obok przychodni specjalistycznych ulokowane zostaną:  • pomieszczenia radioterapii z trzema bunkrami akceleratorów medycznych,
  • pracownia PET,
  • pracownia brachyterapii/HDR,
  • pracownia tomografii komputerowej,
  • pracownia rezonansu magnetycznego,
  • pracownia mammografii i
  • pracownia izotopowa.

Na I i II piętrze zaplanowano oddziały łóżkowe.

fot. Wiktor Pleczyński

O korzyściach i szansach, jakie niesie powstanie ośrodka mówiła również Jolanta Łuniewska-Bury, Pełnomocnik Dyrektora WSzZ w Płocku ds. Rozwoju Radioterapii Onkologicznej.

– Można powiedzieć, że onkologia to gra zespołowa: do wyleczenia pacjenta konieczna jest współpraca onkologów, chirurgów oraz dobrze prowadzona radio, czy chemioterapia. Dzięki powstaniu Ośrodka Radioterapii przy naszym szpitalu, pacjenci będą mieli dostęp do pełnego zakresu leczenia w jednym miejscu, co znacznie zwiększy szanse pokonania nowotworu – zaznaczyła Jolanta Łuniewska-Bury.

fot. Wiktor Pleczyński

W uroczystości symbolicznego „zawieszenia wiechy” wzięli udział przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku oraz wykonawcy – Grupy Budowlanej ALSTAL.

Koszt robót budowlanych i podstawowego wyposażenia niemedycznego to niemal 63,4 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z budżetu województwa. Łącznie na powstanie ośrodka samorząd Mazowsza przeznaczył 80 mln zł.

fot. Wiktor Pleczyński

Środki są przeznaczone nie tylko na budowę, ale też zakup specjalistycznego sprzętu medycznego. Umowa na budowę ośrodka w formule „zaprojektuj i wybuduj” podpisana została 29 października 2021 r., a plac budowy wykonawca przejął 12 listopada 2021 roku. Ośrodek ma być gotowy w trzecim kwartale 2023 roku.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU