REKLAMA

Najstarsze zwierzę zoo w Europie? Mieszka w Płocku

REKLAMA

Aligatorzyca Marta obchodzi w tym roku swoje 89. urodziny. Gad, mieszkający w płockim ogrodzie zoologicznym jest nie tylko najstarszy w Europie, ale miał też okazję wystąpić w filmie.

W sobotę, 18 maja, w herpetarium płockiego ZOO odbędzie się impreza urodzinowa aligatorzycy Marty. Nestorka naszego zoo jest jednocześnie najstarszym zwierzęciem, żyjącym w europejskich ogrodach zoologicznych.

Samica aligatora missisipijskiego trafiła do Polski w ramach „Akcji krokodyl”, w której płocczanie przekazali do Polonii argentyńskiej książki, w zamian za zwierzęta do płockiego zoo. Organizator akcji, Tadeusz Węgrowski, mieszkający w USA inżynier uznał, że aligatorzycy będzie doskwierała samotność, więc dokupił za całe 1000 dolarów drugiego gada, o imieniu Pedro.

Marta jest gwiazdą filmową, podopieczna płockiego ZOO zagrała latem 1970 roku w filmie „Hydrozagadka”.

– Latem 1970 roku zagrała rolę krokodyla Hermana w kultowym telewizyjnym filmie Andrzeja Kondratiuka „Hydrozagadka”. Film kręcono nad Zalewem Zegrzyńskim. Podczas pracy był nawet moment obawy, że Marta wybierze wolność i ucieknie do Zalewu, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło, bo zapewne nie przetrzymałaby zimowych chłodów – opowiada Magdalena Kowalkowska z zoo w Płocku.

W ten sposób aligatorzyca Marta w spokoju dożyła starości w naszym ogrodzie zoologicznym. Jest karmiona jeden raz w tygodniu, zwykle w środy, mięsem wołowym lub całymi rybami słodkowodnymi, np. płotkami czy leszczami. Jest to bardzo łagodny krokodyl, zawsze akceptuje swoich opiekunów.Program urodzin

Zoo w Płocku chce hucznie uczcić urodziny Marty, dlatego przygotowało wiele ciekawych atrakcji. 18 maja o godzinie 12 rozpocznie się świętowanie. Uczestnicy imprezy będą mogli liczyć na wielki tort i pokaz karmienia Marty. Dodatkowo odbędą się warsztaty plastyczne i konkurs z krokodylimi nagrodami.

Można spodziewać się też uwiecznienia w fotogalerii gości urodzinowych. Wszyscy będą również mieli okazję uczestniczyć w tworzeniu wyjątkowej laurki z życzeniami dla aligatorzycy Marty.

ALIGATOR MISSISIPIJSKI

Popularnie nazywany aligatorem amerykańskim, osiąga długość 3-6 m i masę do 300 kg. Ma stosunkowo krótki i szeroki pysk, szczęki opatrzone zębami osadzonymi w zębodołach oraz dwie pary krótkich, silnych odnóży, z których przednie mają po 5 palców wolnych, zaś tylne mają po 4 palce, spięte są błoną pławną.

Jego środowisko naturalne to brzegi rzek i jezior oraz tereny bagniste południowo-wschodnich stanów USA. Aligator missisipijski jest aktywny nocą. Żywi się rybami, płazami, innymi gadami, ptakami, niewielkimi ssakami, padliną.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU