REKLAMA

REKLAMA

ORLEN podwaja produkcję płynu do dezynfekcji

REKLAMA

Przeczytajrównież

PKN ORLEN poinformował o podwojeniu produkcji płynu do dezynfekcji rąk, na którego zapotrzebowanie w Polsce jest ogromne. ORLEN Oil w Jedliczu w marcu ma osiągnąć poziom produkcji na poziomie 2,5 mln litrów, natomiast w kwietniu do Agencji Rezerw Materiałowych, innych instytucji oraz klientów indywidualnych trafi ok. 5 milionów litrów produktu.

Tak duże zwiększenie produkcji jest możliwe dzięki uruchamianemu właśnie w Jedliczu drugiemu zbiornikowi na płyn, o pojemności 350 m szesc., dzięki któremu produkcja i konfekcjonowanie będzie odbywać się w trybie ciągłym, z wydajnością ok. 1,2 mln litrów na tydzień.

– Zapotrzebowanie na płyn do dezynfekcji rąk jest olbrzymie, dlatego od początku robimy wszystko, żeby systematycznie zwiększać jego dostępność – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. – W ciągu zaledwie 10 dni przestawiliśmy produkcję w Zakładzie Jedliczu i uruchomiliśmy dystrybucję. W tym czasie intensywnie inwestowaliśmy również w rozwój linii produkcyjnych i teraz możemy zwiększyć produkcję płynu o 100 proc., osiągając miesięczną wydajność na poziomie 5 milionów litrów – tłumaczy Daniel Obajtek.

Przypomnijmy, że pierwsze partie produkcji ORLEN przekazał do Agencji Rezerw Materiałowych, która z kolei dystrybuuje go na potrzeby szpitali, przychodni i instytucji publicznych. Na stacje ORLEN w całej Polsce (pomimo ciągłych informacji, a nawet żartów naszych czytelników o „niewidzialnym” płynie) trafiło już ponad 710 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk. Dystrybucja płynu prowadzona jest w trybie ciągłym.




Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Jak wyjaśnia koncern, do produkcji płynu do dezynfekcji rąk wykorzystywany jest etanol (70% składu), woda oraz alkohol izopropylowy, gliceryna i substancje zapachowe. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) zezwolił ORLEN OIL na użycie do produkcji płynu do dezynfekcji rąk etanolu o jakości farmakopealnej, tj. nieposiadającego certyfikatu Europejskiej Agencji Chemikaliów ECHA. Spełnia on wymogi najwyższej jakości farmaceutyczno-kosmetycznej. W obecnej sytuacji rynkowej etanol o jakości farmakopealnej w ostatnich dniach był tańszy i szerzej dostępny, niż etanol certyfikowany przez ECHA.

Zakład Produkcyjny ORLEN OIL w Jedliczu na co dzień zajmuje się produkcją płynów do spryskiwaczy, płynów chłodniczych, smarów oraz olejów przemysłowych. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce dokonano szybkiego przestawienia linii produkcyjnej tak, aby spółka mogła rozpocząć wytwarzanie płynu do dezynfekcji rąk. Produkcja ruszyła 12 marca br.

W proces wytwarzania płynu dezynfekującego zaangażowana jest spółka ORLEN Laboratorium, której Pracownia Produktów Naftowych w Jedliczu wdrożyła analizy laboratoryjne niezbędne do prawidłowego prowadzenia procesu wytwarzania w Zakładzie Produkcyjnym ORLEN OIL.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 4

  1. Masakra says:

    Nie no na Wiejską najlepiej zawieźć a ludzie w Płocku i okolicach niech czekają ku…z wami to już mamy tylko przej…..

  2. Priv says:

    O płynie wszyscy słyszeli, ale nikt nie widział.

  3. Paweł says:

    Witam
    710 tys litrow na stacje? To jest zdecydowanie malo. Pracownicy stacji mowia ze byl i po 30 min juz plynu nie bylo. I trzeba czykac tydzien albo nie wiedza kiedy bedzie znowu dostawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU