REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

W tym roku mija 60 lat istnienia Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Z tej okazji ORLEN przygotowuje książkę, zawierającą wspomnienia i opowiadania ludzi, którzy tworzyli i tworzą firmę. Trwają już końcowe prace nad wydawnictwem.

PKN ORLEN postanowił uczcić 60-lecie funkcjonowania Zakładu Produkcyjnego w Płocku wyjątkową książką. Do udziału w niej zaprosił osoby, które mają wiedzę o początkach Zakładu Produkcyjnego, których rodzice lub dziadkowie tworzyli firmę, ale też pracowników, którzy tę historię dopiero tworzą i zaczynają swoją przygodę w ORLENIE.

Wywiady zostały już zakończone, a przeprowadził je Piotr Świątkowski – reporter radiowy z Poznania, autor książek i twórca audycji z cyklu „Historia jakiej nie znacie” i „Procesy jakich nie znacie”.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

W jaki sposób dziennikarz trafił do tego projektu? – Interesuję się historią – przyznaje Piotr Świątkowski. – Otrzymałem propozycję napisania książki, choć może to za dużo powiedziane, bo jest to właściwie zbiór wywiadów z ciekawymi ludźmi, którzy są związani z ORLENEM, zasłużonymi dla tego przedsiębiorstwa – wyjaśnia dziennikarz.

Jak zapewnia, propozycję tę przyjął z wielką radością, szczególnie, że wraz z Dariuszem Strugałą i Darią Studzińską wpadli na pomysł wywiadów z ciekawymi ludźmi.

– Na początku myśleliśmy, że może napiszemy taką klasyczną historię z cytatami i źródłami, ale bardzo szybko okazało się, że ORLEN ma wspaniałych pracowników, również byłych pracowników – emerytów, którzy mają do opowiedzenia niezwykle interesujące historie – tłumaczy Piotr Świątkowski.




Jest więc w książce opowieść byłego pracownika, który do pracy dojeżdżał rowerem, którym później objechał niemal cały świat. Mamy szefa straży pożarnej, mamy człowieka, który fotografuje Płock i Zakład Produkcyjny od ponad 40 lat, mamy pana strażaka, który pływa po Wiśle…

– Okazało się, że kombinat, jak mówią o nim dawni pracownicy, to jest historia fantastycznych ludzi z wielkimi pasjami. Nie jest to historia przedsiębiorczości, wytwarzania benzyny i oleju napędowego, tylko właśnie historia poszczególnych ludzi – z pasją opowiada dziennikarz.

To właśnie spisane historie i opowieści tych ludzi tworzą wyjątkową, jubileuszową książkę.

– Spotkania z gośćmi były bardzo intensywne – przyznaje dziennikarz. – Bardzo dziękuję Darkowi i Darii, ponieważ to oni dotarli do tych osób, wykonując tę najcięższą pracę. Zgłosiło się do nas wiele osób, a rozmawiamy tylko z tymi, którzy chcą opowiedzieć swoją historię. Dlatego te rozmowy są fantastyczne – zapewnia Piotr Świątkowski.

Łącznie w książce znajdzie się 30 rozmów. – To przekrój przez wszystkie możliwe zajęcia, pasje, stanowiska. Mamy członków zarządu, mamy aparatowych, którzy całe życie pracowali przy swoich urządzeniach. Ich historie gwarantują, że tę książkę będzie czytało się z przyjemnością – podsumowuje dziennikarz.

Publikacja ma zostać wydana jeszcze w tym roku.

REKLAMA
Kolejny

Komentarze 1

  1. regionalista says:

    Jestem ciekawym człowiekiem. Posiadam zdjecia ze środka kombinatu. Pracowałem tam 40 lat.
    z czego 20 lat OKRUTNEGO MOBINGU STALKINGU ZA SOLIDARNOŚĆ.
    CZY OTYM NAPISZĄ ORLENOWCY?
    POLECAM MOJE OPRACOWANIE ZE STANU WOJENNEGO PT.”ANTY BOHATER STANU WJENNEGO”

    najciemniej pod latarnią…….scoty ala kier. Wydziału Monomerów – zgroza wojenna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU