REKLAMA

ORLEN bez tajemnic: Jak inwestować na giełdzie?

REKLAMA

Dla niektórych jest to szczyt marzeń – zainwestować mało, wyciągnąć dużo i szybko wzbogacić się. Aby to osiągnąć, rozpoczynają inwestycję na giełdzie. Jednak, aby efektywnie inwestować, trzeba mieć wiedzę. Jak ją zdobyć?

„Nie należy wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka” – to podstawowa zasada, z którą zapoznaje się każdy początkujący inwestor giełdowy. Czy jednak opłaca się inwestować na giełdzie? Przecież nie raz, i nie dwa słyszeliśmy o krachu, który powodował tragedie wielu rodzin. Jak zminimalizować ryzyko?

O tym rozmawiamy z Iwoną Waksmundzką-Olejniczak, Dyrektorem Wykonawczym ds. Strategii i Relacji Inwestorskich w PKN ORLEN.

Czy i dlaczego warto inwestować na giełdzie?

– Przede wszystkim warto oszczędzać i warto inwestować. Są różne formy oszczędzania, każdy wybiera te formy, które odpowiadają mu najbardziej – z punktu widzenia ryzyka, które akceptuje czy posiadanych środków. Najważniejsze jest, żeby ten swój portfel dywersyfikować, inaczej mówiąc przeznaczać swoje oszczędności na różne instrumenty finansowe. Jednym z tych instrumentów mogą być, oczywiście, akcje.

Czym są akcje?

– Akcje są prawem do części własności spółki. Inwestor, który inwestuje na giełdzie i posiada akcje danej spółki, wybierając tę spółkę zna jej kondycję finansową, zna jej plany, zna dokładnie działalność, w której funkcjonuje. Czuje się po części właścicielem tej spółki. Bardzo często ma też możliwość uzyskiwania dywidendy oraz dodatkowych wzrostów, związanych z kursem danej spółki. Jak najbardziej więc warto inwestować na giełdzie. Oczywiście, są to inwestycje, które wymagają wiedzy na temat inwestowania. Trzeba dużo czytać, edukować się, mieć wiedzę o tym, jak giełda się zachowuje.

W jaki sposób można poznać tajniki giełdy?

– PKN ORLEN proponuje naszym inwestorom program edukacyjny, który ma za zadanie opowiedzieć o tym, co to jest giełda, na czym ona polega, jakie są ryzyka, zagrożenia, jakie perspektywy, jak na tej giełdzie się poruszać. Jest to Akademia Inwestowania, która z kolei jest filarem naszego programu dla inwestorów indywidualnych pn. „ORLEN w portfelu”.

Iwona Waksmundzka-Olejniczak

O szczegółach tego programu opowiedział nam Marek Garniewski z Biura Relacji Inwestorskich PKN ORLEN.

Gdzie szukać informacji i pomocy nt. inwestowania na giełdzie?– Wiedza na temat inwestowania na giełdzie jest dostępna w wielu miejscach, chociażby w Giełdzie Papierów Wartościowych. Warto również poszukać w innych źródłach, np. w biurach maklerskich. PKN ORLEN, jako pierwszy podmiot w Polsce, który nie jest związany z rynkiem finansowym, zaproponował inwestorom program „ORLEN w portfelu”, którego częścią, jak wspomniała pani dyrektor, jest Akademia Inwestowania. Wspólnie z CFA Society Poland – polskim stowarzyszeniem międzynarodowego CFA Institute, zrzeszającego ponad 140 tys. profesjonalistów z branży finansowej na całym świecie, przygotowaliśmy bardzo szeroki materiał, dotyczący tego, jak rozpocząć przygodę z inwestowaniem. Myślę, że jest to bardzo dobre miejsce, żeby znaleźć tę wiedzę. Tym bardziej, że jest to wiedza bardzo merytoryczna, a przedstawiona na różne sposoby. Takim najciekawszym jest chyba cały zestaw wykładów prof. dr hab. Krzysztofa Jajugi, który, moim zdaniem, świetnie nadaje się do tego, aby rozpocząć poznawanie tych obszarów. Dowiemy się z nich m.in. o zasadach działania rynków kapitałowych, o tym, czym są akcje, obligacje, jak się zachowują i kiedy, jak oceniać ryzyko i jak budować swój portfel inwestycyjny.

Jakie są plusy i minusy inwestowania na giełdzie?

– Przy takim pytaniu warto sięgnąć do samej definicji inwestowania. Według jednej z nich, inwestowanie to odłożenie obecnej konsumpcji na rzecz przyszłych i niepewnych korzyści. To doskonale przeciwstawia się z polskim przysłowiem „Lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu” – inwestowanie to poszukiwanie sposobów, żeby tego gołębia odnaleźć i złapać. Plusy są takie, że ten gołąb jest ciekawszym, cenniejszym obiektem, niż wróbel. Przekładając już na giełdę, możemy uzyskiwać ciekawsze stopy zwrotu, niż np. z lokat bankowych czy obligacji skarbowych, które są nisko oprocentowane. Jest jednak coś za coś. W przypadku inwestycji na giełdzie mamy ryzyko, mamy tę niepewność, która powoduje, że nie zawsze tego przysłowiowego gołębia złapiemy. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, ile ryzyka jesteśmy w stanie przy swoich oszczędnościach zaakceptować. Żeby jednak podjąć właściwą decyzję, trzeba być do tego odpowiednio przygotowanym. Myślę, że tę pulę minusów, która dzisiaj jest szeroko opisywana, łatwo jest usunąć ze swojego portfela ryzyka, poprzez poszerzanie wiedzy na temat tego, jak sam rynek funkcjonuje i jak zachowują się spółki, które są w obrocie.

Na czym polega i do kogo jest skierowany program „ORLEN w portfelu”?

– Jest to przede wszystkim program przeznaczony dla naszych inwestorów indywidualnych. ORLEN za posiadanie akcji premiuje swoich akcjonariuszy. Oprócz części benefitowej, gdzie mamy dostęp do rabatów na paliwo czy ofertę pozapaliwową na stacjach ORLENU, dodatkowo, dla wszystkich chętnych, niezależnie od tego czy ktoś jest, czy będzie naszym inwestorem, dostępny jest pakiet wiedzy, o którym wspominałem.

Marek Garniewski

W jaki sposób zostać inwestorem i jak funkcjonować na giełdzie, wyjaśnił nam Konrad Włodarczyk, Dyrektor Biura Relacji Inwestorskich PKN ORLEN.

Dla kogo jest przeznaczona giełda?

– Jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona dla inwestorów, natomiast na giełdzie trzeba mieć świadomość, że to nie jest taka sama inwestycja, jak chociażby w lokaty na rachunkach. Inwestowanie w akcje wiąże się z określonym ryzykiem, na Giełdzie Papierów Wartościowych można zarówno zarobić pieniądze, jak i je stracić. Zależy to nie tylko od kondycji finansowej spółki, analizy technicznej czy fundamentalnej, lecz również od czynników makroekonomicznych. Na pewno dużym plusem w inwestowaniu jest znajomość rynku kapitałowego. Jak wspominali moi poprzednicy, jakiś czas temu uruchomiliśmy program lojalnościowy dla inwestorów indywidualnych, którego integralną częścią jest Akademia Inwestowania. Jest to element, który ma wspomagać rozwój wiedzy inwestorów indywidualnych na temat rynku kapitałowego. Inwestując w akcje, stajemy się posiadaczem danej spółki, jesteśmy pośrednio właścicielem i dzięki temu możemy czerpać benefity. Świadome inwestowanie pozwala na zminimalizowanie ryzyka, dzięki czemu zarobić możemy na wzroście kursu.

Jakie warunki, oprócz kapitału, trzeba spełnić, by móc inwestować na giełdzie?

– Przede wszystkim trzeba iść do biura maklerskiego i otworzyć rachunek inwestycyjny. Wówczas otrzymujemy portfolio dostępności produktów inwestycyjnych. Dotychczas mówiliśmy tylko o akcjach, natomiast na giełdzie jest wiele innych instrumentów poza akcjami. Są one, nazwijmy to, bardziej specjalistyczne, jak np. instrumenty pochodne czy indeksy giełdowe. One wiążą się jednak ze zdecydowanie większym ryzykiem. Możemy natomiast inwestować chociażby w obligacje, które są, co prawda, na zdecydowanie niższym procencie, nawet niż lokaty, natomiast są to instrumenty, które są pewne, dzięki czemu zwrot inwestycji mamy zagwarantowany.

Konrad Włodarczyk

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 1

  1. RT says:

    jak by to było takie łatwe i czytelne to by ci ludzie nie pracowali w ORLENie za kilka tysięcy /m-c tylko zajęli się tym na poważnie :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU