Orlen będzie neutralizował odór

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

PKN Orlen poinformował, że testuje innowacyjną technologię, która ma pomóc w oczyszczaniu powietrza z przykrego zapachu. Wykorzystywane są w niej specjalne bakterie, występujące w przyrodzie, posiadające właściwości biodegrowania związków odorowych.

Prace nad testowaniem nowej technologii trwają w Płocku od kilku tygodni. Gazy, które powstają w systemie kanalizacyjnym zakładu, poddawane są neutralizacji, dokonywanej przez wyselekcjonowane, występujące w przyrodzie bakterie biodegradujące związki odorowe.

– Proces, którego celem jest maksymalna redukcja oddziaływania substancji złowonnych, powstających podczas pracy zakładu, odbywa się w specjalnie zaprojektowanym bioreaktorze, stwarzającym optymalne warunki do rozwoju i działania drobnoustrojów – wyjaśnia biuro prasowe PKN Orlen. – Dzięki temu, mikroorganizmy mogą pracować szybciej, z wyższą wydajnością i w znacząco bardziej zmiennych warunkach, niż ma to miejsce podczas procesów zachodzących w naturze. Zastosowana metoda, której efektywność oczyszczania powietrza może osiągać nawet 99%, pozwala na całkowity rozkład zanieczyszczeń na dwutlenek węgla i wodę – zapewnia koncern.

– Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że żaden zakład przemysłowy nie pozostaje bez wpływu na środowisko – mówi Arkadiusz Kamiński, Dyrektor Biura Ochrony Środowiska PKN Orlen. – Wiemy również jak trudnym zagadnieniem jest neutralizacja odorów, które mogą być powodowane przez ponad 1000 substancji. Dlatego wciąż poszukujemy najbardziej efektywnych i innowacyjnych metod, redukujących nasze oddziaływanie w tym zakresie. Mamy nadzieję, że technologia wykorzystująca mikroorganizmy okaże się skuteczna i odpowiadająca uwarunkowaniom naszego zakładu – wyjaśnił.

Wdrożenie tej technologii będzie zależało od efektów fazy testowej projektu, która właśnie trwa. Dopiero po jej zakończeniu, dostawca technologii przedstawi sprawozdanie z efektywności tego rozwiązania, a PKN Orlen zadecyduje o jej zastosowaniu lub nie.

– Jeśli technologia spełni oczekiwania w zakresie redukcji związków złowonnych, Koncern planuje przeprowadzenie działań inwestycyjnych, polegających na całkowitej hermetyzacji systemu kanalizacyjnego i budowie reaktora, neutralizującego wszystkie gazy przez niego wytwarzane – zapewnia PKN Orlen.

Co ważne, testowana właśnie technologia nie wytwarza produktów ubocznych, za to – według dostawcy – zapewnia bezpieczeństwo bioprocesów zachodzących w temperaturze 25-30°C i w normalnym ciśnieniu atmosferycznym, a także niską energochłonność.

Technologia, którą testuje Orlen, budzi też zainteresowanie wśród ekspertów – została nagrodzona kilkoma wyróżnieniami dla projektów innowacyjnych, ale i innych firm. – 30 listopada w zakładzie produkcyjnym w Płocku odbyła się specjalna wizyta studyjna reprezentantów firm z sektora chemicznego, podczas której mogli się oni zapoznać ze szczegółami projektu – informuje biuro prasowe PKN Orlen.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji