REKLAMA

Ogromne elementy nowej instalacji transportowane do Płocka. „Mają wymiar dłuższy, niż boisko do gry w piłkę nożną”

REKLAMA

Przez Płock już niedługo przewożone będą ogromne elementy na budowę Olefin III. Transport rozpoczął się drogą wodną, kolejny etap to przewiezienie elementów instalacji z płockiego nabrzeża Wisły na plac budowy Kompleksu Olefin PKN ORLEN.

Przetransportowanie wielkogabarytowych elementów instalacji na terenie Płocka rozpocznie się jeszcze w styczniu i potrwa do końca marca 2023 roku. Ze względu na bardzo duże rozmiary oraz wagę poszczególnych konstrukcji składowych instalacji, jedyną możliwością ich dostarczenia na teren budowy jest transport kołowy. Wprowadza to konieczność wprowadzenia zmian w pasie drogowym na trasie przejazdu.

PowiązaneTematy

– Wydanie decyzji pozwalających na transport ponadnormatywnych elementów było poprzedzone przeprowadzeniem uzgodnień z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz szczegółową analizą alternatywnych środków transportów, które, niestety, nie spełniały wymagań bezpieczeństwa oraz warunków technicznych, jakie są wymagane do przewozu tego typu konstrukcji – tłumaczą ORLEN i Urząd Miasta Płocka w wydanym wspólnie komunikacie.

Do budowy Kompleksu Olefin w Płocku, którego powierzchnia to prawie 100 ha, konieczne jest przewiezienie potężnych fragmentów nowych instalacji. Płyną one z fabryk z Azji, przez port w Gdańsku. Elementy te mają wymiar dłuższy, niż boisko do gry w piłkę nożną: mierzą około 120 metrów i 9 metrów szerokości. Ich waga sięga 850 ton. Po dopłynięciu do Płocka, będą rozładowane na tzw. nabrzeżu petrochemii. Następnie zostaną przetransportowane w godzinach nocnych (przy niskim natężeniu ruchu drogowego), na teren budowy ulicami Płocka (Parowa, Szpitalna, Traktowa i Zglenickiego). Ponadnormatywne rozmiary konstrukcji nie mieszczą się w miejscu wyładunku, ani w przestrzeni ulic, wzdłuż których przejazd ograniczają przydrożne krzewy i drzewa, dlatego wykonawca inwestycji zawnioskował o korektę drzewostanu, uniemożliwiającego transport.

Firmy odpowiedzialne za montaż instalacji na budowie i przewóz konstrukcji oraz samorządy lokalne ustaliły, że drzewa i krzewy po usunięciu w pasie drogowym zostaną odtworzone, poprzez nasadzenia kompensacyjne. W płockim obszarze miejskim oraz w gminie Stara Biała zasadzonych zostanie 450 drzew, a ponadto samorząd Płocka otrzyma od kontraktora opłatę za redukcję zieleni, opłatę za wykupienie ściętego drewna oraz odszkodowanie w łącznej kwocie ponad 10 mln zł, natomiast Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska otrzyma 800 tys. zł.

– Środki za zmiany w zielonej przestrzenni miejskiej zostaną przeznaczone na nasadzenie drzew w różnych częściach miasta, urządzanie nowych terenów zielonych oraz na działania związane z ochroną środowiska i poprawą jego stanu. Samorząd Płocka planuje m.in. urządzenie skweru przy ul. Czerwonych Kosynierów na Podolszycach Południe, nasadzenia drzew w Płocku m.in. przy ul. Mickiewicza, przy ul. Mazowieckiej na osiedlu Borowiczki. Urząd Miasta będzie też kontynuował zieloną rewitalizację, której celem jest poprawa warunków siedliskowych starodrzewia – czytamy w komunikacie.Odtworzenie zieleni na ul. Zglenickiego nastąpi po zaplanowanej przez samorząd Płocka kompleksowej modernizacji drogi. Ulica ta jest mocno wyeksploatowana, dlatego powstanie tam szersza jezdnia z nową nawierzchnią, droga rowerowa, chodniki i nowe oświetlenie, co znacznie podniesie bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego.

Przypomnijmy, że budowany na terenie gminy Stara Biała Kompleks Olefin III jest kluczowym projektem w ramach strategicznego Programu Rozwoju Petrochemii i największą inwestycją petrochemiczną w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Wartość inwestycji szacowana jest na 13,5 mld zł, a skorzysta na niej nie tylko Grupa ORLEN, ale także Płock i okoliczne gminy. Rozbudowa Kompleksu Olefin oznacza m.in. nowe miejsca pracy – docelowo zatrudnienie w PKN ORLEN wzrośnie o ok. 380 etatów. Cała inwestycja petrochemiczna wygeneruje natomiast dla budżetu podatki w wysokości 160 mln zł. Zwiększy się także dostępność petrochemikaliów bazowych, co będzie podstawą dla rozwoju branży chemicznej w Polsce i tym samym wpłynie pozytywne na gospodarkę.

Ogromny ładunek płynął z Gdańska do Płocka [ZDJĘCIA]

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

  1. Niemce już się cieszą says:

    że nasz bantustan tak prężnie się rozwija, kosztem tubylczej ludności rżniętej podatkami i cenami. Przejmą w ramach UE kwitnące zakłady.

  2. Przykre ale prawdziwe says:

    Czyli 380 pociotków a zarazem nierobów którzy otrzymają może nie wszyscy ale większość samochody służbowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU