REKLAMA

Ogłoszono przetarg na rowery miejskie

REKLAMA

W Płocku od kilku lat mówi się o konieczności stworzenia roweru miejskiego, który pozwoliłby na zmniejszenie ruchu ulicznego, stałby się atrakcją dla turystów, a pośrednio wpłynął na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Jednak to podpłockie gminy jako pierwsze będą miały to udogodnienie u siebie.

Starostwo Powiatowe w Płocku realizuje projekt organizacji nowych tras turystycznych wzdłuż brzegów rzeki Wisły. Łącznie ma to być około 70 km tras, wraz z wytyczeniem i organizacją miejsc wypoczynku i edukacji. Projekt ten, dofinansowany z funduszy unijnych, od 2016 roku realizuje Wydział Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Starostwa Powiatowego w Płocku w partnerstwie z Nadleśnictwami Płock i Łąck.

Założenia są ciekawe, gdyż, zgodnie z planem, do 2019 roku mają powstać miejsca wypoczynku i rekreacji nad Jeziorem Łąckim Dużym, blisko 70 km nowych tras turystycznych wzdłuż brzegów Wisły, mini ogrody botaniczne przy placówkach oświatowych w Wyszogrodzie, Gąbinie i Płocku, Las Dendrologiczny na terenie Nadleśnictwa Łąck. Zmodernizowane mają również zostać szlaki turystyczno-rekreacyjne Nadleśnictwa Płock, powstanie portal edukacji ekologicznej, a w Dolinie Skrwy, na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, zostanie wytyczony szlak turystyczny.

Prace te realizowane są etapami. Teraz przygotowywane są nowe trasy turystyczne wzdłuż brzegów rzeki Wisły. Wytyczono już szlaki turystyczne na odcinku prawego brzegu rzeki Wisły, pomiędzy miejscowościami Brwilno i Wyszogród oraz na lewym odcinku – Gąbin-Płock. Szlaki zostaną wyposażone w małą infrastrukturę turystyczną, np. ławostoły czy tablice edukacyjno-informacyjne. Powstaną również punkty monitoringu przyrodniczego, gdzie każdy będzie mógł obserwować ptaki, poprzez zamontowane na stałe lunety.

To, co najważniejsze dla miłośników wycieczek rowerowych, to wypożyczalnie rowerów, które zostaną umiejscowione na terenie gminy Wyszogród i Nowy Duninów. Każda z tych gmin otrzyma po 10 rowerów. Ale to nie wszystko.– Ogłosiliśmy przetarg na instalację dwóch drzew OZE, które służyć będą do ładowania baterii urządzeń elektronicznych, tj. telefonów komórkowych, smartfonów czy tabletów – mówi Dorota Zakrzewska, dyrektor Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich w płockim starostwie powiatowym. – Energia elektryczna, wygenerowana z energii słonecznej, będzie zasilać lampę LED, służącą do oświetlenia drzewka OZE w porach wieczorowych i nocnych przez cały rok. Wykonawca dostarczy również tablicę edukacyjno-informacyjną, 20 rowerów i 2 lunety obserwacyjne – dodaje.

Jak tłumaczy, gminy nie przedstawiły jeszcze lokalizacji punktu rowerów miejskich, najprawdopodobniej w Wyszogrodzie będzie to główny rynek, natomiast w Nowym Duninowie teren przy porcie lub przy szkole.

To początek planów turystycznych starostwa. Po zakończeniu aktualnego projektu w 2019 roku, planowane jest rozszerzenie wypożyczalni rowerów o kolejne miejscowości. Stworzy to na pewno ciekawą alternatywę dla turystów, którzy w ten sposób będą mogli zwiedzać powiat płocki.

Wartość projektu opiewa na prawie 3,2 mln zł, unijne dofinansowanie wynosi ponad 2,5 mln zł. Potencjalni wykonawcy mają czas na składanie ofert do 13 września, do godz. 10. Planowany termin wykonania drzewek i uruchomienia wypożyczalni rowerów to 30 października br.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU