3 marca w Płocku obchodzony był Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęły się mszą i odsłonięciem tablicy, upamiętniającej żołnierzy podziemia niepodległościowego. Jak zauważył jeden z płockich radnych, w uroczystości zabrakło przedstawicieli władz Płocka i powiatu płockiego.

Równo w południe 3 marca, mszą świętą pod przewodnictwem ks. Biskupa Piotra Libery w Bazylice Katedralnej WNMP, rozpoczęły się uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas niej odsłonięto i poświęcono tablicę memoratywną, upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego – Żołnierzy Wyklętych. Odsłonięcia dokonał senator Marek Martynowski. Wsparcia finansowego tej inicjatywie udzielił partner projektu – PKN ORLEN.

– 3 marca 2018 r. – dzień, który przejdzie do historii Płocka i Pn. Mazowsza – napisał na swoim profilu facebookowym radny Andrzej Aleksandrowicz. – Tablica pamiątkowa ostatnich Rycerzy RP odsłonięta w płockiej Katedrze, w sąsiedztwie piastowskich grobowców. Historia zatoczyła koło. Piękne słowa wygłosił biskup Piotr Libera. Później, przy Panteonie Żołnierzy Wyklętych, ważne pytania zadał Jacek Pawłowicz: gdzie był prezydent miasta i sztandar Płocka, gdzie był starosta płocki i sztandar powiatu? Obecność nielicznych radnych i senatora Martynowskiego uratowała honor Płocka – napisał na swoim profilu radny Andrzej Aleksandrowicz.

Po zakończeniu Mszy św., z placu przedkatedralnego wyruszył 6. Płocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy, wraz z rekonstruktorami, przeszli w rytm marszów granych przez Szkolną Orkiestrę Dętą ZST, pod Panteon Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy al. F. Kobylińskiego, gdzie złożono kwiaty. O godzinie 18 w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku zaplanowano ostatni punkt tegorocznych obchodów – koncert Andrzeja Kołakowskiego z towarzyszeniem Orkiestry Państwowej Szkoły Muzycznej.

Partnerami uroczystości są: Państwowa Szkoła Muzyczna w Płocku oraz Lasy Państwowe. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Płocku został objęty patronatem: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL, Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Związku Żołnierzy NSZ.

Obchody próbowali zakłócić przedstawiciele płockiego KOD-u, którzy stanęli przy trasie marszu z planszami, na których widniały napisy, dotyczące ofiar NSZ. Również dzień wcześniej, 2 marca, KOD zorganizował demonstrację, podczas której stwierdzono: “W Płocku uczciliśmy ofiary cywilne w szczególności dzieci, które zostały zamordowane przez niektóre oddziały NSZ dowodzone przez bandytów i zwyrodniałych morderców”.

– Cóż tu komentować. Propaganda sowiecka jest nadal żywa w niektórych umysłach. Frekwencja na tej manifestacji pokazuje, że takie poglądy to margines – podsumował radny Michał Sosnowski.

Podziel się:

21 komentarzy

 1. Te rycerze RP to pewnie z 11 grupy NSZ np. “Cacko” najwiekszy zbój i zbrodniarz na Mazowszu Płockim albo “Wybój” zbrodniarz i pomocnik SSsturmfirrera Jurgena Stroopa który dożynał Żydów którzym udało się uciec z Powstania w Gettcie Warszawskim i na którym ciąży do dziś wyrok sądu w wolnej już RP (niestety wolnej nie od głupoty) Czekam na pozwanie mnie do sądu za znieważanie narodu polskiego

 2. Don Kojotte na

  Patrząc na te niektóre mordy niosące flagi i transparenty, zwłaszcza te zakryte, widzę prawdziwych polaków-katolików-patriotów których często widzę wystających pod blokiem, pod klatkami, spożywczakami i pijących tani browar i fajki oraz załatwiających się gdzie popadnie. Dodam do tego jeszcze że w większości to kibice Wisły Płock, tak dumnie noszący podczas swoich pato-libacji koszuli klubowe, koszuli polski walczącej, żołnierzy wyklętych etc.
  A żeby nie generalizować, to takich polaków-katolików-patriotów jest pełno w każdym mieście.
  Śmiech na sali, jaki kraj tacy patrioci.

 3. Kulpa nie wie, kiedy II wojna światowa się zakończyła, a tu proszę: ktoś jej powiedział idź będzie fajnie, to poszła. prawda jest taka, że gdyby doszło do jakiejś zawieruszki, to pierwsi z kraju uciekaliby martynowskie, kulpy i kolczyńskie czy inne dokarmiacze żoliborskiego kota
  patriotyzm to nie lans na grobach, kiedy wolno już machać szabelką

 4. regionalista na

  W uroczystościach brali udział odpowiednie osoby z ochrona prawną wobec kalania Żołnierzy Wyklętych, spodziewam się odpowiednich kroków prawnych wobec prześladowców na tym Forum , jakie uczyni Pan Senator i dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
  Podaje przykład odpowiedniej odprawy opluwaczom , zorganizowanym .
  Cytat…….Fundacja „Łączka” zamierza pozwać co najmniej trzy osoby za szarganie pamięci Żołnierzy Wyklętych – powiedział PAP w sobotę prezes fundacji Tadeusz Płużański. Chodzi o wypowiedzi szefa SLD Włodzimierza Czarzastego. Joanny Senyszyn (SLD) i dziennikarza Piotra Szumlewicza.

  REKLAMA
  Fundacja „Łączka” zamierza pozwać co najmniej trzy osoby, które w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych nazwały naszych polskich żołnierzy bandytami, zbrodniarzami, gwałcicielami. Padły różne epitety. Naszym zdaniem to niedopuszczalne

  — powiedział w sobotę w rozmowie z PAP prezes Fundacji „Łączka” Tadeusz Płużański……koniec cytatu.

 5. Już lepiej sie poczules jak wyrzuciles troche zolci z siebie? Cieszcie.sie ze wy byliscie i super ze Ty nie masz mozgu wypranego przez TVpis i ze nie jestes zaprzancem. Nie interesuj sie kto nie byl. Nie glosowales na Prezydenta to sie od niego odczep. Maszeruj. RAZ.DWA.

 6. Prezydent tam gdzie jego miejsce w sobotę w domu. Szaliki z celtykami piana na pyskach
  jakieś okrzyki o czerwonej chołocie. Stadionowa mentalność na Płockich ulicach na szczęście to garstka frustratów ot takie minusy demokracji

 7. Panie Sosnowski idz Pan na stadion i z dala od polityki. Tylko wstyd Pan przynosi całemu miastu. Margines… to byl sukces dzieki ktoremu jest Pan radnym.

 8. To Akcja zorganizowana.W kraju było podobnie………cytat…….W czwartek, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Białymstoku został odsłonięty pomnik poświęcony Danucie Siedzikównie „Ince” – 18-letniej sanitariuszce AK, w 1946 r. skazanej na śmierć i rozstrzelanej. Pomnik powstał jako projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego na 2016 r.; stanął w Parku Planty, na Skwerze im. Lecha i Marii Kaczyńskich.

  Teren przy pomniku na czas odsłonięcia był wydzielony barierkami, gdzie stali przedstawiciele władz i służb mundurowych, a za barierkami – mieszkańcy. Po oficjalnych uroczystościach, hołd „Ince” mogli też oddać białostoczanie. Część z kilkudziesięciu osób była niezadowolona, że nie wpuszczono ich wcześniej na teren bliżej pomnika………………..koniec cytatu.

  To wszystko Ustawa 447.

 9. Gdyby to była uroczystość apolityczna, to szukałbym prezydenta, ale prezydent był dokładnie tam, gdzie być powinien – z dala od ONR. poza tym race na cmentarzu? kto na zezwolił na odpalanie ich w takim miejscu?

 10. regionalista. na

  Dziękuję za Uroczystości. To jest piękne. Ja po sepsie szpitalnej , nie mogę.Nie daję rady chodzi… Ale istnieje ciągłość. Utwórzcie POLSKI KOMITET PAMIĘCI NARODU. Nie istnieje.

  Są ataki płockich Żydów.widzimy to i tu. Przenieśli się z PP. Drwią osłaniani przez Organa w Polsce………..

  POMIMO MROZU BYLIŚCIE . ZAMORDOWANI PROSZĄ O ISTNIENIE W NASZEJ ŚWIADOMOŚCI . DZIĘKUJĘ.

  W KIBUCU SZTANDARY NIE SA WYKORZYSTYWANE. TO CELOWA DZIAŁALNOŚĆ PRZECIWPOLSKA.

 11. dość żałosny ten dzień przeklętych.Paru młodych stroi się w piórka ”CACKI’ I innych zbrodniarzy.

  • Czerwone ścierwa i rodziny Komunistycznych bandziorów, zryte od michnikowskiej propagandy mózgi zawsze będą przeciwne prawdziwym bohaterom. Żołnierze niepodległościowego podziemia walczyli do końca pozostając wierni złożonej przysiędze Całe stada zaprzańców, donosicieli sowieckich pachołków doprowadziły tylko do zniewolenia Polski a dziś gdy odbiera się im przywileje kupione za sowieckie srebrniki kwiczą jak zarzynane bydło

   • Nie jest dobrze z psychiką co niektórych.
    “ścierwa”, “zryte … mózgi, “”donosiciele sowieckich pachołków”, “stada zaprzańców”, “kwiczą jak zarzynane bydło” – wyrywki z kilku wierszowego tekstu. Autor powinien zostać niezwłocznie otoczony opieką psychiatryczną .

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji