Zamknij

Odkryj piękno Jaru Rzeki Brzeźnicy i... posprzątaj go!

19:36, 17.05.2024 Agnieszka Stachurska Aktualizacja: 19:40, 17.05.2024
Skomentuj

Jar Rzeki Brzeźnicy to jeden z najpiękniejszych terenów Płocka. Będzie okazja zwiedzić go, odkrywając jego dziedzictwo przyrodnicze, ale i posprzątać te wartościowe przyrodniczo miejsca.
W najbliższą sobotę, 18 maja, Stowarzyszenie zaDRZEWieni, grupa Płock Dla Drzew oraz Śmieciobranie Płock zapraszają na spacer po jednym z płockich wąwozów - Jarze Rzeki Brzeźnicy.
- Będziemy odkrywać dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe naszego miasta. Opowiemy nieco o historii "Parowej" - jak potocznie płocczanie nazywają Jar Rzeki Brzeźnicy, opowiemy również o skarbach natury w tym miejscu - zachęcają organizatorzy.
Przypominają, że w 2002 roku Rada Miasta Płocka podjęła uchwałę o utworzeniu w tym miejscu Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego. Działanie to miało na celu ochronę tego miejsca, podniesienie jego wartości estetycznych, rekreacyjnych, ale przede wszystkim utrzymanie funkcji korytarza ekologicznego.
- Było też co chronić, bo oprócz pięknego olsu, są tu piękne naturalne źródliska i masa gatunków ssaków, ptaków, owadów i roślin, w tym będąca pod ochroną jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) oraz dwa gatunki trzmieli - trzmiel kamiennik (Bombus lapidarus) i trzmiel ziemny (Bombus terestris). W Jarze Rzeki Brzeźnicy zlokalizowano również, jedyne na Mazowszu, stanowisko popielicy - znajdującej się w Polskiej czerwonej księdze zwierząt oraz objętej konwencją berneńską - wymieniają organizatorzy spaceru.
Ale to nie wszystko - jest też rokietnik pospolity (Pleurozium schreberi) - gatunek mchu otulający pnie drzew w dolinie rzeki, chroniony rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin (Dz.U. 2014 poz. 1409). Znajdują się tu również ruiny dawnych leżakowni i lodowni Browarów Maszewskich rodziny Schieferów (działających od 1866 roku). W browarach warzono m.in. piwa Lagrowe Superior, Dubeltowe, Maszewskie i Blado-Marcowe oraz niewielkie ilości portera. Podczas spaceru o wartości przyrodniczej tego miejsca opowie Patryk Mieszkowicz - biolog środowiskowy, członek stowarzyszenia zaDRZEWieni w Płocku. Kontekst kulturowy, czyli historię związaną z ruinami w Jarze Rzeki Brzeźnicy otrzymamy natomiast, słuchając opowieści Pawła Schiefera - potomka rodziny płocko-maszewskich browarników. Będzie można również zabrać z tego pięknego terenu śmieci, których - niestety - jest tam sporo. Spacer odbędzie się w sobotę, 18 maja br. o godz. 10:00. MIEJSCE ZBIÓRKI: parking u zbiegu ulic Parowa-Szpitalna .

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

CynikCynik

0 0

Teraz chcecie dbać??! Ile lat chemia wypalała Jar od mostu do ujścia??! Ile lat quady rozjeżdżaly Jar?? I zieloni i media dostawały materiały - jakaś reakcja??! Nic 22:06, 17.05.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RabatRabat

0 0

Śmieszny jesteś. Zieloni są poukładani z PO więc czego od nich oczekujesz? A media? Kolejne dziwne miejsce na żale. Jak masz dowody to idziesz na policje ciołku a nie wymagasz, aby dziennikarz latał za ciebie, czy piersią bronił trawy po nocach.
Cynizm to fajna sprawa, podoba ci się? 14:24, 18.05.2024


@ Rabat@ Rabat

0 0

Policja zrobi testy ścieków? Co brałeś, no może za dużo amerykańskich seriali oglądałeś? A, że Zieloni nie zrobią nic co ratuszowi nie pasuje, to fakt 18:06, 18.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do rabata- ciołkaDo rabata- ciołka

0 0

A może problem jest w tym, że to coś wypływa z orlenu i nikt nie chce tematu dotknąć. I tyle mundrolu 11:40, 19.05.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%