O energii odnawialnej we Włodkowicu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica rozmawiano o przyszłości. Po raz pierwszy w Płocku zorganizowano otwarte forum poświęcone środowisku, konkretnie zaś odnawialnym źródłom energii.

Uczelnia, wraz z S4E i Mazowiecką Agencją Energetyczną, zorganizowała konferencję w ramach pierwszego Mazowieckiego Forum Energii Odnawialnych. W trakcie pierwszego, całkowicie otwartego spotkania, które odbyło się w piątek, 27 października, rozmawiano o efektywności energetycznej. Hasłem forum było “Zarządzanie efektywnością energetyczną, kluczem do oszczędności”.

W trakcie piątkowej konferencji można było wysłuchać nie tylko obszernych prelekcji na temat odnawialnych źródeł energii, ale też spotkać się z przedstawicielami Mazowieckiej Agencji Energetycznej i skorzystać z ich wiedzy na temat zasad wsparcia i pozyskania wkładu finansowego dla samorządów. Bez wątpienia istotna była również możliwość rozmowy z przedstawicielami firm specjalizujących się w kontroli efektywności energetycznej oraz w odnawialnych źródłach energii.

– Dzisiaj chcemy pokazać na konferencji, że odnawialne źródła energii to nie tylko źródła generowania energii, ale całe konstrukcje, które pomagają oszczędzać pieniądze – mówił Paweł Piętka, prezes zarządu S4E. – To całe kompleksowe systemy, które pozwalają zaoszczędzić nie tylko prąd, a przez to kieszeń przysłowiowego Kowalskiego, ale też pieniądze w budżetach samorządu terytorialnego. Pokażemy konstrukcje prywatno-publicznych partnerstw, dzięki którym możemy z sukcesem podejść do zagadnień wykorzystywania środków unijnych – dodał po chwili.

Temat wykorzystania pieniędzy z UE był jednym z wątków wiodących. Podczas konferencji ważnym punktem były bowiem kwestie pozyskania dofinansowania dla OZE w latach 2017-2018. Jak przekonywano, kwestia ograniczenia emisji oraz znalezienie innych źródeł energii to jedno z największych wyzwań, przed którymi stanęła Unia Europejska.

– Forum Energii Odnawialnej wpisuje się w działania Mazowieckiej Agencji Energetycznej oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego – mówił Marek Pszonka, członek zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej. – Warto rozmawiać na ten temat. Edukować w jaki sposób pozyskać pieniądze, które mogą pomóc w realizacji projektów mogących obniżyć szkodliwą emisję. Środki na ten cel są i będą przydzielane – zapewniał w rozmowie z nami.

W trakcie konferencji usłyszeliśmy też, że inwestowanie w tzw. “zieloną energię” to przyszłość. Naturalne złoża, z których czerpiemy prąd, powoli się kończą. Wkrótce zmuszeni będziemy szukać innych, odnawialnych źródeł energii. Właśnie dlatego zwracamy wzrok w stronę słońca i poszukujemy wiatru czy oceanicznych fal. Takie rozwiązania już teraz pukają do naszych drzwi i proces ten będzie trwał dalej.

Piątkowe forum to pierwsze, lecz z całą pewnością nie ostanie takie spotkanie w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku w tej tematyce.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji